ÖZ "SANDIKTAN ÇIKTIM, İSTEDİĞİM GİBİ SOYARIM"

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, 2015 Bütçesi üzerine TBMM'de yaptığı konuşmada Soma ve Ermenek faciasının siyasi sorumlularından Bakan Taner Yıldız'ın enerji politikasını eleştirdi.

ÖZ

Soma'da yıl sonundan itibaren yeni bir işsizliğin ve borcun kapıya dayanabileceğini vurgulayan Sakine Öz, "Ege Linyit İşletmesi'nin taşeron kömür torbalama işçilerinin birikmiş alacaklarına, işten ayrılırken almaları gereken tazminata ve bordrolarındaki 10-15 gün gözüken çalışmalarına seyirci kalan Bakanlar Taner Yıldız ve Faruk Çelik'i acil göreve çağırdı.

CHP Milletvekili Sakine Öz'ün bütçe konuşmasından satırbaşları şöyle:

"TANER YILDIZ, FELAKET TELLALLIĞINA DEVAM EDİYOR"

Biz, bugün, emek tarihimizin en derin siyasi cinayetlerinden Soma ve Ermenek maden faciasının asıl siyasi sorumlularından biri olan, asıl görevi enerjiyi güvenli ve verimli yönetmek olan fakat son zamanlarda Soma ve Ermenek facialarında gördüğümüz üzere felaket tellallığı yapan veya değişik bir soğukkanlılıkla ölümlerin sayısını açıklayan Bakan Taner Yıldız\'ın yetkisindeki bir başka kurumunun bütçesini görüşmekteyiz. Oysa bizim için Soma'da kaybettiğimiz 301 madencimizden geride kalan emanetlerimizin, işsiz kalan yaklaşık 3 bin maden işçimizin ve Soma'da binbir sıkıntılar içindeki esnafımızın bütçesi önceliğimiz olmalıydı.

"TORBALAMA İŞÇİSİ HAKKINI İSTİYOR, BAKANLAR SEYREDİYOR" 

Soma Dereköy'de bulunan Dereköy torbalama tesisindeki farklı madenlerden çıkarılan kömürlerin paketleme ve nakliye işini yapan, emeklerinin karşılığını alamayan taşeron işçilerin bütçesini konuşuyor olmalıydık. Ek mesai için 5 lira alan, yemek paralarının ise hiç ödenmediğini belirten, Ekim ayı bordrolarında çalışma günleri oldukça az gözüken işçilerimizin bütçesini görüşüyor olmalıydık.

 BU BÜTÇE, "SANDIKTAN ÇIKTIK, İSTEDİĞİMİZ GİBİ SOYARIZ" BÜTÇESİDİR


Soma'da çalıştıkları süreler içinde de ek çalışma süreleri, sigorta ve özlük haklarına yansıtılmayan işçilerin bütçesi bizim bütçemiz olmalıydı, bizim önceliğimiz olmalıydı. Aşırı iş yoğunluğunda ise, aynı taşeron firmanın işçilerinin önce izinlerini iptal ettiği, bu da yetmediği takdirde yevmiyeyle dışarıdan işçi getirdiği, hakları çiğnenen işçilerin bütçesi bizim önceliğimiz olmalıydı. Bizim önceliğimiz "Sandıktan çıktık, sizi soyabiliriz." olmamalıydı.

 "JEOTERMAL KAYNAK RUHSATLARI GELİŞİGÜZEL DAĞITILIYOR"
 

Manisa, darmadağınık ve sayısı belirsiz verilen jeotermal kaynak ruhsatlarından rahatsız ve huzursuzdur. Bölgemin bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Verdiğimiz önergelerde açıkça, ada, parsel, ruhsat içeriklerini talep etmemize ragmen, Bakanlıklar ve Manisa Valiliği jeotermal ruhsat içeriklerini açıklamamıştır.

 
"ENERJİ ARAŞTIRMALARI DÜZENSİZ YÜRÜTÜLÜYOR"

 

Üç tarafı denizlerle çevrili diye övündüğümüz ülkemizin, deniz altı kaynak araştırmalarında geri kalmasını, bölgemizde açık bir enerji savaşı sürerken MTA'nın deniz altı araştırmalarında yetersiz bırakılmasını, araştırma gemilerinin hâlâ istenen düzeye gelmeyişini kabul etmiyoruz.

Soma'da yaşadığımız gibi, bir madeni devralan firmanın önceki üretim alanlarını ve risk değerlendirmesini, sondajı, jeolojik zemin etütlerini yeterince yapmamasını, önceki firmanın bu riskleri açıkça belirtmesine rağmen gerekli adımların atılmayışını sessizce izleyen bir enerji politikası çökmüş demektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.