ÖREN,"BAŞBAKAN MUHALEFETE HAZIRLANIYOR"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören kredi kartlarından mağdur olan vatandaş sayısının arttığına dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’a yüklenen Ören; “ Başbakan muhalefete mi hazırlanıyor?” dedi.

ÖREN,

Ören; “Son günlerde Başbakan ekonomik gidişattan şikayet etmektedir. Sanki 11 yıldır ülkenin Başbakanı değilmiş gibi sürekli bankaları şikayet etmesi timsah gözyaşlarından başka bir şey değildir. Bankalara sokakta kredi kartı dağıttırıp, sonra “kredi kartı kullanmayın, evinizde ne var yok alıp götürürler” demesinin bu saatten sonra bir anlamı yoktur” dedi.

11 yılda borçlanmaların istatistiğini çıkaran Ören AK Parti hükümetini istatistiklerle eleştirdi. Ören;

·       Çiftçi borcunu 5 milyardan, 39 milyar liraya,

·       Borçlu çiftçi sayısını 1,6 milyondan 13 milyon kişiye,

·       Kredi kartı borcunu 5,4 milyardan, 81 milyar liraya,

·       Kredi kartı yüzünden icralık olanların sayısını 2 milyon kişiye

·       Bankalara olan toplam kredi borcunu 47 milyardan, 1 trilyon liraya çıkarmıştır.

1 trilyon lira, eski parayla “1 kentrilyon” yapar ki 18 sıfırlı bu rakamı telaffuz etmesi bile oldukça güçtür.

1 trilyon banka borcu;

·       2013 bütçe gelirlerinin 2,5 katından,

·       2014 yılında toplanacak tüm vergilerin 3 katından,

·       Toplam ihracat gelirinin 7 katından fazladır.

2002 yılında kişi başına düşen banka borcu miktarı sadece 671 lira iken, bu gün 13.000 TL olmuştur. Yani hayata gözlerini açan her bebek, bankaya 13.000 TL borçla doğmaktadır” dedi.

         Açıklamasına istatistikle devam eden Ören; “AKP döneminde;  

·       Asgari ücret 3,5 kat,

·       En düşük devlet memuru maaşı 6 kat

·       Öğretmen Maaşları 3,5 kat

·       Polis memuru maaşı 4 kat

·       Memur emeklisi maaşları 3 kat

·       SSK emeklisi maaşları 3,5 kat artmıştır.

Buna karşın halkımızın bankalara olan borcu tam “21 kat” artmıştır. Kişi başına düşen banka borcu miktarı ise, 19 kat artmıştır. Bu kara tablonun tek sorumlusu AKP’dir. Korkarım Başbakan bu tablonun sorumlusu olarak da CHP’yi gösterecektir. Fakat halk artık bu yalanlara inanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

İktidar makamı şikayet makamı değildir diyen Ören;  “Başbakan iktidar mı yoksa muhalefet mi olduğuna artık bir karar vermesi gerekmektedir. Ülkeyi getirdikleri kötü durum ortadadır. Kredi kartı batağı her yıl katlanarak artmaktadır.

·       2 milyon kişi kredi kartı yüzünden icralıktır.

·       10 milyon kişi sadece asgari ödeme tutarını ödemektedir.

·       7 milyon kişinin cebinde 56,5 milyon kredi kartı vardır.

·       Tüketici kredisi ve kredi kartı kullananların yüzde 54’ü ücretli kişilerdir.

·       Borçluların yüzde 62’sının geliri 2.000 TL’nın altında yani “dar gelirlilerdir”.

BDDK’nın bu rakamları, durumun ne kadar vahim olduğunu açıkça göstermektedir” dedi.

Önerilere kulak tıkanmasından yakınan Ören  “Kazanmadan borçlandırılan” bir anlayışla çalışan sistemin bir gün tıkanacağını, yeni mağdurlar yaratacağını dile getirmiştik ancak bu düşüncemizi kabul ettiremedik. Önerilerimize kulak tıkayan AK Parti Milletvekilleri, bankaların her isteğini kabul ettiler.

Aradan geçen zaman içinde ne değişti de Başbakan bu gün bankaları “faiz lobisi” diyerek eleştirmektedirler. Bunu anlamakta zorlanıyorum. O gün kol kola gezip faiz lobisinin istediği her yasayı anında Meclisten geçiren AKP değil miydi?

Şimdi şikayet etmenin sırası değildir. Kredi Kartı borçlusu vatandaşı bu dertten kurtarmamız gerekmektedir. Mecliste yapacağımız yasal bir düzenleme kredi kartı borcunun üzerine bindirilen faiz, gecikme faizi, icra ve Avukatlık masraflarının tümünün silinerek sadece anapara borcunun taksitle ödenmesinin sağlanması için “KREDİ KARTI AFFI” çıkarılmalıdır” dedi.

Şikayetlere bakılırsa AK Parti Hükümetinin süresi dolmuştur açıklamasında bulunan Ören ; “ Başbakan kendini muhalefete hazırlamaktadır. Halkımızla birlikte kendisine bu kolaylığı sağlayacak ve AK Parti’yi muhalefet partisi yapacağız” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.