ÖREN, 2014 BÜTÇESİNİ ELEŞTİRİ YAĞMURUNA TUTTU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören AK Parti’nin 2014 Bütçesini eleştirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2014 bütçesini Hz. Ali bütçesi olarak nitelendirmesine karşı çıkan Ören; “bu bütçe olsa olsa Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz ve zam bütçesi olur” dedi.

ÖREN, 2014 BÜTÇESİNİ ELEŞTİRİ YAĞMURUNA TUTTU

Ören açıklamasında şu ifadelere yer verdi ;

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Mecliste yaptığı konuşmada 2014 bütçesini, Hz Ali bütçesi olarak nitelemiştir. Gerçekten öyle midir?

·        Her şeyden önce Bütçe adil midir?

·        Emeklinin, işçinin memurun hakkını gözetmekte midir?

·        Yoksulluğu ve yolsuzluğu önleyecek midir?

·        Adalete, eğitime, sağlığa yeterli pay ayrılmış mıdır?

·        76 Milyon yurttaşı kucaklayacak şekilde hazırlanmış mıdır?

Görüldüğü üzere bu bütçede bunların hiç birisi yoktur. İçinde vergi adaleti,  gelir dağılımı, ücret dengesi, üretim ve istihdamın olmadığı bir bütçe, asla Hz Ali bütçesi olamaz. Olsa olsa Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz ve zam bütçesi olur.  

Sayın Başbakan konuşmalarında dünle, bugünü karşılaştırmayı çok seviyor. Bunu daha iyi açıklamak için Başbakanın “söyleyemediği” dünle, bugünün rakamlarına birlikte bakalım.

Örneğin, Japonya bütçesi Türkiye bütçesinin 7 katıdır. Fakat Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı Japonya’dakinin iki katıdır.

Ülkemizde en çok kar eden 10 firmanın 8’i bankadır.

Enflasyonun %7 olduğu, ülkede kredi kartlarına ödenen faiz oranı %24’dür. Bu, faiz lobisinin koruyucusu Recep Tayyip Erdoğan’ın adaletidir.

Verdikleri bilgiye göre Türkiye ekonomisi yılın ilk yarısında 3,4 üçüncü çeyrekte ise % 4,4 büyümüştür. Açıklamadıkları konu ise bu büyümenin nasıl olduğudur. Büyümenin 3,3’lük kısmı sadece vatandaşın tüketiminden kaynaklanmaktadır. Çünkü en çok büyüyen sektör finans sektörüdür ve % 11 büyümüştür. Vatandaş kredi kartıyla, bankalardan çektiği krediyi harcayarak büyümeye katkı yapmıştır. Yani Gelir artmadan, harcamaları artırarak büyümüşüz. Üreterek değil borçlanarak büyümüşüz. Bu bütçe, Recep Tayyip Erdoğan’ın “BALON” bütçesidir.

Sayın Başbakan;

·     2002 yılında çiftçiye 190 milyon lira borç verilirken, 2013 yılında 7 milyar lira borç verildiğini,

·     2002 yılında esnafa 154 milyon lira borç verilirken, 2013 yılında 9 milyar lira borç verildiğini belirterek, borçlu esnaf sayısının 63 binden, 283 bine yükseltmekle övünmektedir.

Bankalara esnaf kefalet kooperatiflerine borcu olan her bir esnafın ortalama 32.000 TL borcu bulunmaktadır. Borçlu çiftçi sayısı 13 milyona yükselmiş, borç miktarı 39 milyar lira olmuştur. Bu nedenle bütçe, Recep Tayyip Erdoğan’ın BORÇ bütçesidir.

Burada Başbakanın “söylemekten korktuğu” vatandaşın borçlarını açıklamakta yarar vardır.

AKP 11 yılda;

·        Çiftçinin borcunu 5 milyardan, 39 milyar liraya

·        Borçlu çiftçi sayısını 1,6 milyondan 13 milyon kişiye,

·        Vatandaşın bankalara olan borcunu 47 milyardan 1 trilyon liraya,

·        Bankalara olan toplam kredi borcunu 47 milyardan, 1 trilyon liraya

·        Kredi kartı borcunu 5,4 milyardan, 81 milyar liraya,

·        Kredi kartı yüzünden icralık olanların sayısı; 48 binden, 2 milyon kişiye,

·        İcra dairelerindeki dosya sayısı; 8 milyondan 21 milyona çıkmıştır.

·        Açlık sınırı 365 liradan,         1.065 liraya

·        Yoksulluk sınırı 1122 liradan, 3.470 liraya yükselmiştir.

Böylece ortalama memur maaşını 2.190 lira olarak açıklayan Başbakan, tüm memurların yoksul olduğunu, asgari ücretlilerin ise aç olduğunu kabul etmiştir. Bu nedenle bütçe, Recep Tayyip Erdoğan’ın “AÇLIK VE SEFALET” bütçesidir.

Gerçekler ortada iken AKP’nin ülkeyi güllük gülistanlık göstermesine artık hiç kimse inanmamaktadır. Toplumun her kesimi kazanmadan borçlandırılmıştır. Borcu borçla kapatma alışkanlığı AKP’nin eseridir. Gerçek olan ekonominin kriz içinde olduğudur. Emeklinin, işçinin, memurun maaşının yetmediği, esnafın, çiftçinin, sanayicinin para kazanmadığıdır.

AKP’nin yoksulluk, açlık, faiz ve zam bütçesine “Hz Ali bütçesi” demesi anlamsızdır. Bu bütçe Hz Alinin, adaleti ve erdemi ile asla bağdaşmamaktadır. Çünkü içinde adalet, iş, ekmek, yoktur. Bu olsa olsa Recep Tayyip Erdoğan’ın “FAİZ VE ZAM” bütçesidir.

Gerçekler ortadadır. Bu bütçenin, ülkenin ekonomisinin gelişmesine, kalkınmasına, insanların refah ve huzuruna hiçbir katkısı olamaz. Vatandaşın artık bu rakam oyunlarına karnı toktur. AKP’nin hazırladığı bu bütçenin hesabını vatandaş ilk seçimde mutlaka soracaktır. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.