“ONLAR KURTULUR, SİZ YATARSINIZ!”

Soma davasının ara kararının verilmesinin ardından açıklama yapan müşteki avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, sanık mühendis ve teknikerlere seslenerek, “Bu kadar açık görülebilen, bu kadar ucuz bir oyunla hayatlarınızı karartmayın. Patronlarını ve üst düzey temsilci mühendisleri korumak için bu şekilde suçu üstlenmeye devam edecek olurlarsa onlar kurtulur, kendileri yatarlar” dedi.

“ONLAR KURTULUR, SİZ YATARSINIZ!”

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma davasının ara kararının ardından müşteki avukatları Selçuk Kozaağaçlı ve Can Atalay, açıklama yaptı. 2 bin lira maaşla çalışan sanık genç mühendis ve teknikerlerin şirketin patronlarını ve üst düzey yöneticilerini korumak için hayatlarını karartmamaları gerektiğini belirten Kozağaçlı, “Tutuklu ve tutuksuz maden mühendisi sanıklara sesleniyorum; bu kadar açık görülebilen, bu kadar ucuz bir oyunla hayatlarınızı karartmayın. Burada 15 yıldan müebbet hapse kadar hapis cezalarının söz konusu olduğu bir yargılama yapıyoruz. Sadece vicdan ve ahlak meselesi değil. Vicdanlarına seslenmiyorum. Ahlaklarına seslenmiyorum. Akıllarına sesleniyorum; eğer bu yolla devam edecek olurlarsa, patronlarını korumak için ayda 30 bin lira maaş alan üst düzey temsilci mühendisleri korumak için bu şekilde suçu üstlenmeye devam edecek olurlarsa onlar kurtulur, kendileri yatarlar” diye konuştu.

“SON DERECE İSABETLİ BİR KARAR”
Duruşma periyodunun bir kez daha erken kesintiye uğradığını ancak son derece önemli bir meselenin halledildiğini kaydeden Kozağaçlı, “Mahkemenin, başlangıçta eksik de olsa nihai olarak doğru bir karar verdiği kanaatindeyiz. İki büyük sorun vardı, birincisi şuydu: çocuk büyük bir sermaye şirketi ile karşı karşıyayız. Kendi beyanlarına göre 500 milyon Türk Lirası yatırım yapmış bir sermaye şirketi bu. Patronları tutuklu sanık. Bu şirketin bütün personelin avukat tutmalarında etkili olduğunu fark ediyorduk. 2 bin 500 lira maaş alan mühendislerin, 2 bin lira maaş alan teknikerlerin, işçilerin avukatlarının organizasyonu da böyle büyük bir sermaye grubu tarafından yapılıyordu. Sıralı ilişkileri olan, vardiya amiri, güvenlik şefi, güvenlikçi, emniyetçi gibi kişilerin amirleri ile aynı avukatı tercih etmek zorunda bırakılmış olmasının da bu davanın geleceği için bir tehdit olduğunu her celsede söyledik. Geçen celsede bir tablo sunduk ve bu ilişkileri anlattık. ‘Bu avukatlık ilişkisi böyle sürdüğü sürece kişilerin serbestçe konuşması, sorumluluğu olan amirlerini suçlaması, yahut çalışmaya devam ettikleri şirketin patronu hakkında beyanda bulunması mümkün değil’ dedik. Mahkeme nihayet geç de olsa bu celse periyodunun başında talebimizi kabul etti. Menfaat çatışması nedeniyle ayrılmasına karar verdi. Son derece isabetli bir karardır” ifadelerini kullandı.

“SORUMLULUĞU ÜSTLENMELERİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORLAR"
Bu kararın ardından ‘Yeni gelen avukatlara aynı şekilde etki olmayacak mı?’ diye sorulabileceğini söyleyen Kozağaçlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şunu anlayamadığımızı her zaman söyledik; 2 bin lira maaşla her gün madene giren maden mühendisi oradaki sorunları bildiği halde, hiçbir söz hakkı olmadığını bildiği halde, ağzını açtığı anda kapının önüne konacağını bildiği halde, ekmek parası için madene inen maden mühendisleri neden bugün bu gerçekleri anlatmazlar? Ortak avukat tutmaya zorlanmanın bunda etkisi var. Hala çalışıyor olmaya devam etmelerinin etkisi var. Eğer bu madenin gerçek durumunu anlatırlarsa maden sektöründe bir daha iş bulamayacakları korkusunun etkisi var ama bugün tablo öyle bir noktaya gelmiştir ki; patronlar ve onları temsil eden büyük mühendisler, özel avukatları ve stratejik planları sayesinde kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Bu teknikerlere ve genç mühendislere de ‘biz sizin için de avukat tutalım’ deyip sorumluluğu tamamen üstlenmelerini sağlamaya çalışıyorlar.”

“HİÇBİR ERTELEME YORMAZ”
Kozağaçlı, ailelerle birlikte davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek, “Hiçbir tür erteleme bizi yormaz. Aileler inanılmaz bir zorlukla buraya geliyorlar. Ekonomik zorlukla, gönül yarasıyla. Araç bulamadan, yemek bulamadan buraya geliyorlar. Bu sayı artacak. Aileler artarak takip etmeye devam edecekler. Kolektif avukat çalışması artarak devam edecek” dedi.

AİLELER İÇİN DESTEK ÇAĞRISI
Kozağaçlı’nın ardından konuşan Can Atalay da, duruşmaya gelen aile sayısında azalma olduğunu ve bu azalmanın yargılama sürecini doğrudan etkileyeceğini belirtti. Soma hesabının sorulmaması durumunda bundan sonra Soma’dakine benzer işçi katliamlarının yaşanmaya devam edeceğini savunana Atalay, demokratik kitle örgütlerine şöyle seslendi: “Arkamızda parasıyla puluyla, devlet desteğiyle koskoca bir şirket var. Bu şirketin karşısında kendi iradeleriyle örgütlenen aileler var. Bu ailelerin iradesinin parçası olmak, onlara destek olmak durumundayız. Aile sayısı bu hafta itibariyle azaldı. Buraya geldiği için iş bulamayan insanlardan bahsediliyor. Bu davanın takibinin bir parçasıdır ailelerin örgütlenmesi. Bu davanın takibinin bir parçasıdır bu kara listelerin yırtılıp atılması. Avukatlar olarak ilan ediyoruz; gerekirse Bergama’da, Kınık’ta ve Soma’da köy köy ailelerin buraya katılmasının önündeki tüm engelleri kaldırmak için dolaşacağız, dertleşeceğiz.”

SANIKLAR AVUKATSIZ KALMIŞTI
Dün müşteki avukatlarının talebi doğrultusunda birden fazla sanığın avukatlığını yapan avukatların davadan çekilmesi üzerine ikisi tutuklu 19 sanık avukatsız kalmıştı. Bugün devam eden duruşmada ikisi tutuklu 19 sanığı savunan 5 avukat müdahillikten istifa etmiş, bunun üzerine sanıklar avukat bulmak için süre talep etmişti. Mahkeme, bugün devam eden duruşmada tutukluların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, tutuklu ve tutuksuz 19 sanığa yeni avukatlar bulunması ve onların da dosyayı incelemeleri için bir sonraki duruşmayı 18 Ağustos tarihine ertelendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.