ONLAR 200 MİLYON TL'YE YAPACAKTI!

Manisa’da AK Parti İl Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan Katı Atık Bertaraf Tesisi kavgasına son noktayı Büyükşehir Belediyesi koydu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamayla Katı Atık Berteraf Tesisi sürecinde yaşananları belgeleriyle ortaya koydu.

ONLAR 200 MİLYON TL'YE YAPACAKTI!

Yapılan yazılı açıklamada konuyu bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün takip ettiği ve bu konuda AK Parti Manisa İl başkanlığına belgelerle hesap sorulmaya devam edileceği ifade edildi.

İŞTE O AÇIKLAMA:

AKP İl Başkanı Zülfikar Gürcan’ın Katı Atık Bertaraf Tesisi ihalesi ile ilgili hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan ortaya attığı iddialara belgelerle yanıt veriyoruz. Manisa Büyükşehir Belediyemizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı karalamaya, halkın gözünde küçük düşürmeye çalışan Gürcan’a gerek hukuk önünde, gerekse belgelerle hesap sormaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Manisa’mızın büyükşehir olmasıyla birlikte modern Katı Atık Bertaraf Tesisi Projemizin kapasitesinin arttırılması için girişimlerde bulunmuş, merkezde yeni kurulan 2 ilçemizle birlikte projeye Saruhanlı ilçemizin de dahil edilmesi için 04.08.2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan uygunluk raporu aldık. Ardından 03.04.2015 tarihinde bu ilçelerimize Ahmetli ve Turgutlu ilçelerimizi de dahil ettik. Bununla ilgili de yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli uygunluk raporunu aldık.

Manisa ilimiz Şehzadeler ilçesi sınırları içinde bulunan Turgut Özal Mahallesi’ndeki vahşi depolama alanının oluşturduğu tehlikeyi göz önünde bulundurarak, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren çalışmalar yürütmüş, yeni ve modern bir katı atık bertaraf tesisi yapımı için yer arayışına başlamıştık. Dokuz Eylül Üniversitesi ile ortak yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Uzunburun Köyü Sarıçam mevkiinde buna uygun bir alan tespit etmiş ve tespit ettiğimiz alanla ilgili DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, İl Kadastro Müdürlüğü, İller Bankası 3. Bölge Müdürlüğü, Meteoroloji İl Müdürlüğü, Manisa Orman İşletme Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, MTA Ege Bölge Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden kurum görüşleri alınmıştır.

BORÇ YETKİSİNİ KENDİLERİ VERDİLER

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün, alanda sayısız incelemeler yapmış, gelişmeleri ve resmi yazışmaları bizzat yakından takip etmiştir. Uzunburun Mahallesi Sarıçam mevkiindeki Düzenli Katı Atık Depolama Tesisimizin kamu yararı olduğu yönünde Büyükşehir Belediye Encümenimizce karar alınmıştır. AKP İl Başkanı Zülfikar Gürcan’ın da yer aldığı encümende söz konusu karar, 17.09.2014 tarih ve 225 sayıyla OYBİRLİĞİYLE alınmıştır. Son olarak söz konusu projemizle ilgili 12.05.2015 tarih ve 323 sayılı kararla Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 180 milyon TL tutarında iç borçlanma yetkisi kararı yine OYBİRLİĞİYLE alınmıştır. Bu tutarın 70 milyon TL’si Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım İşi, 60 milyon TL’si Manisa ili Dahili Yollarına Astarlı, Astarsız Sathı Kaplama ve BSK Yapım İşi ve 50 milyon TL’si de muhtelif yatırım harcamaları içindir. Meclis’te çoğunlukta bulunan iktidar partisinin de kabul oylarıyla bu yetki alınmıştır. Şimdi kendi verdikleri yetkiyi dahi görmezden gelip, halkımızı kandırma girişiminde bulunmaktadırlar.

Bahsedilen tüm karar ve raporlar, değerli kamuoyuna sunulmuştur. Her zaman belirttiğimiz gibi, Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız tüm yatırım ve hizmetler şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla ortaya konulmaktadır. Birilerinin çamur at izi kalsın anlayışıyla hareket etmesi yerine söz konusu belgeleri Büyükşehir Belediyemizden talep etmesi durumunda kendileriyle de paylaşacağımızın bilinmesini isteriz.

Bunların yanı sıra 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Sayın Hüseyin Tanrıverdi, Turgut Özal Mahallesi’ndeki atık depolama alanına gitmiş, burada kamuoyuna bir takım açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Tanrıverdi açıklamalarında 2 yılda bitirmeyi planladıkları yeni tesisin 200 milyon TL’ye mal olacağını ifade etmiştir. Bahsettiğimiz açıklama, Manisa’mızın yerel medyasının yanı sıra bazı ulusal gazetelerde de yer almıştır. Ayrıca Sayın Tanrıverdi, ITC adlı bir firmayla söz konusu incelemeyi gerçekleştirmiş ve yeni tesisi bu firmanın yapacağını açıkça dile getirmiştir. İhale yapılmadan bir işi herhangi bir firmaya verebilmek suçtur. Ayrıca Sayın Tanrıverdi’nin söylediği şekilde iş yapılmış olsaydı, söz konusu yeni tesisin işletmesi 29 yıllığına adı geçen firmaya verilecekti. Firma da 200 milyon TL’yi 29 yıl boyunca Manisa halkından tahsil edecekti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, yap-işlet-devret modeline sıcak bakmamış, Manisalıların 29 yıl boyunca para ödemek zorunda kalmayacağı şekilde işin yürütülmesini istemiştir.

Tüm bu açıklamaların ışığında AKP’nin Manisa yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Manisalıları kandırmaya çalışmaktan vazgeçin. Gelin Manisa’mız için hizmet yapın. Her çalışmamız nasıl belgelerle kanıt altındaysa, sizin de tam aksine kulaktan dolma sözlerle yaptığınız açıklamalar hizmete zarar vermektedir. Bu gidişat ve içinizdeki düzensizliğe Manisa halkı gerekli cevabı verecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasin - 3 yıl önce

AKP MANİSA TEŞKİLATI BENCE 81 İL ARASINDA EN BAŞARISIZ TEŞKILAT MUHALEFET DAHI YAPMAYI BILEMIYORLAR MUHALLEFET YAPMAK İŞLERİ TIKAMAK DEĞİL ÖNÜNÜ AÇMAKDIR.ŞEHIR IMAR ISTIYOR YENILENME İSTİYOR AMA ÖNÜ TIKALI BIZ HER SEYI BUTUN BASINDA OKUYORUZ GÖRÜYORUZ İNSANLAR ARTIK HABERLERİ OLAYLARI ANINDA GÖRÜYOR VE OKUYOR BU İNATLAŞMA YUZUNDEN GELIN BAKIN MANISADA EV FIYATLARI VE KIRALARI NE KADAR UÇTU YAZIK DEGILMİ İNSANLARA............