Okul Üzümü Tartışması Büyüyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Manisa’da katıldığı toplu açılışlar esnasında okul üzümü ile ilgili 5 bin ton üzüm ihalesine çıkılacağı, Haziran ayına kadar da üreticilerdeki 15 bin ton ürünün okul üzümü olarak satın alınacağı müjdesinin ardından CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in “Kalıntılı üzümü öğrencilere yedirecekler” açıklamasına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ sert tepki gösterdi.

Okul Üzümü Tartışması Büyüyor

Özdağ, muhalefet yapacağım iddiasıyla Özel’in konuyu çarpıttığını belirterek, “Başbakanımız başta olmak üzere bakanlarımız çiftçilerimizin yanında. Ben sormak istiyorum Özgür Özel İran üzümünün mü yanında ya da kimin yanında? Özel’in bu açıklaması talihsiz bir açıklamadır. Bilgi sahibi olunmadan yapılan bir açıklamadır. Çiftçi düşmanı bir açıklamadır” diyerek cevap verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in kalıntılı üzümlerin öğrencilere dağıtılacağı iddiasına en sert tepki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’dan geldi. Kuru üzümde şu anda kalıntı limitinin 0,5 pmm olduğunu ve Avrupa Birliği’ne de Ağustos sonuna kadar da bu şekilde ihracat yapılacağını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Özdağ, “İlgili bakanlıklarımız bu sürenin yılsonuna kadar uzatılması konusunda önemli görüşmeler yapıyorlar. Bu demek oluyor ki bizim çocuklarımız da Avrupa’daki çocuklarla aynı üzümü yiyecek” dedi.

CHP’li Özel’in açıklamasını bir talihsizlik olarak değerlendirdiğini söyleyen Özdağ, “Sayın Özel bilgisi olmayan konuda bir açıklama yaptı. Bunu daha önce de sudaki arsenik miktarında da yapmıştı. Avrupa Birliği’nin sudaki arsenik oranını düşürmesinin ardından Sayın Özel bu duruma nikel madenlerinin sebep olduğunu söylemişti. Ancak o dönemde nikel madenleri açılmamıştı. Şimdi de Başbakanımızın Manisalı çiftçilere ve öğrencilere verdiği üzüm alımı müjdesinin ardından talihsiz, çiftçi düşmanı bir açıklama yaptı. Bu Manisa tarımını zedeleyen ve zarar veren bir açıklamadır. Sayın Özel İran üzümünün mü piyasaya girmesini istiyor. Kimin yanında?“ dedi.

Okul Üzümü Projesinin devam etmesi için konunun takipçisi olacaklarını daha önceki açıklamalarında değindiklerine ve bu konuyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le görüşme yaptıklarını kaydeden Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız zaten projenin devamına olumlu yaklaşmıştı. Ardından Milli Eğitim ve Maliye Bakanlarımız da konuyla ilgili olumlu görüşlerde bulunmuşlardı. Başbakanımız ’da üzüm diyarı Manisa’da müjdeyi verdi. Biz geleceğimiz olan çocuklarımıza önem veriyor ve sağlıklı neslin sağlıklı beslenmeden geçeceğine inanıyoruz. Üzüm de her anlamda sağlık ve protein deposu. Tüm Manisalılar bu müjdenin ardından sevinirken CHP Grup Başkanvekili aynı zamanda Manisa Milletvekili Özgür Özel’in açıklamalarını esef ve şaşkınlıkla karşılıyorum. Gerçi kendisi bilgi sahibi olmadan açıklama yaptığı için bu tür açıklamalarına şaşırmamak gerekiyor.

Sayın Özel, konunun takipçisi olacağım demiş. Önce konunun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Özel’in amacı üzüm yemek değil iktidarı dövmek. Grup Başkanvekili olmuş birinin bu kadar talihsiz bir açıklama yapması kabul edilemez. Bu yaptığı açıklamanın altında kalacaktır. Kendisini kınıyorum ve özür dilemeye davet ediyorum. Normal şartlarda üzümdeki kalıntı limitinin düşürülmesinin ardından Avrupa Birliği Ağustos ayının sonuna kadar üzüm alımına devam edecek. Yanı bu demek oluyor ki Avrupa ile aynı üzümü yiyeceğiz. Tarım, Avrupa, Dış İşleri ve Ekonomi bakanlıklarımız Avrupa Birliği ile bu sürenin yılsonuna kadar uzatılması konusunda önemli görüşmeler yapıyor. Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili olarak şahsım Selçuk Özdağ, AK Partili Manisa Milletvekili arkadaşlarımız ve tüm teşkilatlarımız Manisa için bu kadar önemli bir gelişmeyi bende çok yakından takip ediyoruz. Herkes şundan emin olsun ki Avrupa’da ki öğrenciler hangi üzümü yiyorlarsa ülkemizdeki öğrenciler de aynı üzümü yiyecekler. Çiftçilerimize, öğrencilerimize ve tüm milli eğitim camiasına hayırlı olsun.”

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.