banner278

Ocak Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ocak ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Hayati Dolman’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin meclis üyeleri tarafından kabul edildiği toplantıda, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, odanın yapmış olduğu ve yapacağı faaliyetler hakkında meclise bilgi verdi.

Ocak Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

ODA BÜNYESINDE ‘ARABULUCULUK VE TAHKIM MERKEZI’ AÇILACAK

Toplantında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, düzenlemiş oldukları ‘Arabuluculuk’ seminerinin oldukça faydalı geçtiğini belirterek, oda bünyesi için en kısa zamanda ‘Arabulucuk ve Tahkim Merkezi’ni açılacağını söyledi. Başkan Erbil, 100 bin liraya kadar olan tüm anlaşmazlıklarda arabuluculuk sisteminin devreye gireceğini belirterek, ‘Bugün Odamızda ticaret ve iş hayatımızda çok ciddi kolaylıklara ve rahatlıklara vesile olacağına yürekten inandığım ‘’ Arabuluculuk’’ semineri düzenledik. Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Sayın Adem Albayrak ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanımız Sayın Hakan Öztatar Beyefendiyi, Arabuluculuk Dairesi ve TOBB yetkilerini Odamızda misafir ettik.  Bu organizasyonda emeği geçen ve katılan herkese bir kez de sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. 100 Bin Liraya kadar olan tüm anlaşmazlıklarda tarafların başvurusu üzerine Arabulucular devreye girecek ve aylar süren uzadıkça uzayan mahkeme süreçleri sona erecek. İşçi- işveren arasında yaşanan iş mahkemelerinde, uzun ve dolambaçlı yolların yerine kestirmeden uzlaşarak ihtilafların çözümüne çok kısa sürede varacağız. Bu amaçla Odamız bünyesinde ‘’ Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi’ni‘’ en kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz’ dedi.

MANISALI İŞ ADAMLARI NÜRNBERG VE MÜNIH YOLCUSU

Oda üyelerini 2016 yılında da yurt dışı fuarlarına organizasyonlar yaparak, yeni pazar arayışlarını sürüdüreceklerini belirten Başkan Erbil, ‘Şubat Ayının 9-14’ü arasında Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen dünyanın en önemli organik fuarı olan Biofach 2016 fuarına odamızdan bir heyet ile katılıyoruz. Bu gezide sadece fuarı ziyaret etmeyecek bunun yanısıra dünyada kooperatifçiliğin temellerini atan Almanların modelini incelemek üzere üretici birliklerine çalışma ziyaretlerinde bulunacağız. Nürnberg ve Münih yakınlarında bulunan hayvansal tarım işletmelerini ziyaret edeceğiz. Bu gezi hepimizin ufkunu açacak. Fiyat olarakta son derece ekonomik, içerik olarak da son derece zengin bir gezi. Dünya ve Türkiye’ de gittikçe önem kazanan Organik Tarım konusunda hepimize yeni ufuklar açacağına inandığımız bu fuara “benim işim değildir” demeden, açıkcası hepinizin katılmasını şiddetle tavsiye ediyorum’ diye konuştu.

‘KARDEŞ ODA PROJESINI HAYATA GEÇIRECEĞIZ’

Aralık ayı içerisinde Afyonkarahisar’da gerçekleşen programa katılarak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bakanlarla bir araya geldiğini sözlerine ekleyen Başkan Erbil, ‘Geçen ay Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasının davetlisi olarak Afyonkarahisar’a günübirlik bir ziyarette bulundum. TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun Afyonkarahisar programı dahilinde gerçekleşen bu ziyaretim sırasında Afyokarahisar Ticaret Borsası’nın yaptığı  Canlı Hayvan Pazarını gezdik. Afyonkarahisar’a alım satım salonları olan son derece modern bir tesis kazandırılmış. Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odasına geçerek Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası arasındaki ‘’ Kardeş Oda İmza Törenine ‘’ katıldım. Ülkemizin farklı coğrafyalarındaki Odalar arasında iş ve işbirlikleri ile bilgi paylaşımlarını arttırmayı hedefleyen Kardeş Oda projesine bizim de dahil olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu noktada şahsi fikrim ülkemizin her bölgesinden bir TSO ile kardeş oda olmamız. Bu benim ya da Yönetim Kurulumuzun tek başına alacağı bir karar değil. Genel Sekreterlik önümüzdeki günlerde Siz değerli Meclis Üyelerimiz ile irtibata geçerek her bölge için Sizlerin görüş ve önerilerini alacak. Hazırlanan rapor doğrultusunda konuyu nasip olursa Şubat Meclisimizde yeniden ele alacağız’ dedi.

TOBB BAŞKANI HISARCIKLIOĞLU MART AYINDA MANISA’YA GELIYOR

Afyonkarahisar ziyareti sırasında Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz,  Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfekçi, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile ikili görüşmelerde bulunduğunu, TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu ile uzun süre birlikte olma ve sohbet etme fırsatı bulduğunu belirterek, Mart ayında TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Manisa’yı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edeceğini söyledi. Başkan Erbil ayrıca, Şubat ayı içerisinde Manisa Oda ve Borsa Başkanları ile birlikte Ankara ziyareti yaparak, Manisa  milletvekilleriyle birlikte olacaklarını, hep birlikte İlgili bakanlıkları ziyaret ederek Manisa’nın sorunlarını aktaracaklarını söyledi.

EKMEĞIN SATIŞ FIYATI BELIRLENDI

Toplantıda ayrıca, Yunusemre, Şehzadeler ve Saruhanlı ilçelerinde satılan 250 gr ekmeğin tavan fiyatı 1  TL olarak belirlendi. Böylece bu üç ilçede  250 gr ekmeğin tavan fiyatı 90 kuruştan 1 TL’ye çıkarıldı.  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Muhasip  üyesi Mehmet Yılmaz konu hakkında meclise bilgi verdi. 3 yıl boyunca ekmeğe zam yapılmadığını söyleyen Yılmaz ,ekmek tavan fiyatının 90 kuruştan 1TL’ye çıkarılması yönünde karar alındığını ve bu kararın Manisa’da Yunusemre, Şehzadeler ve Saruhanlı ilçelerinde uygulanacağını belirtti. Ayrıca Yılmaz, ekmeğin gramajının sabit ama fiyatının bölgesel olarak belirlendiğini Türkiye’de ekmek fiyatlarının 1 TL ile 1.25 kuruş arasında değiştiği bilgisini de meclise aktardı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.