O Dernek Başkanı Konuştu!

Manisa Halk Eğitim Öğretim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Davşan, son günlerde bazı kamu görevlilerinin, haksız itham ve iftiralarla derneğin mülkiyetindeki imam hatip okulu binalarına el koymaya çalışılmasına kanunlar çerçevesinde gereken cevabı vereceklerini bildirdi. Davşan, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik asılsız ithamlarla ilgili de hukuki yollara başvuracaklarını kaydetti.

O Dernek Başkanı Konuştu!

Dernek Başkanı Davşan, son günlerde bazı kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasilerin, Manisa İmam Hatip Lisesi binaları ve dernek hakkında yaptığı, basına yansıyan açıklamalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Derneğin 1966 yılında kurulduğunu, üyelerinin tamamına yakınının 1993 ve daha önce kayıt yaptırdığını, 1993 yılından sonra derneğe üye olan kişi sayısının sadece dört olduğunu ve bu dört üyenin de 2012 yılından sonra boşalmalardan dolayı üye olduklarını bildirdi. Şu an mevcut bulunan imam hatip A ve B blok binalarının, derneğin gayretleri ve Manisalıların yardımları ile tamamlanarak Milli Eğitim'e tahsis edildiğini ve eğitim öğretim faaliyetine başladığını söyleyen Davşan, "1993 yılında meydana gelen depremde söz konusu A ve B bloklar hasar gördü. Binaların mevcut haliyle eğitime devam edilemeyeceği anlaşıldığından, derneğimiz tarafından hasarlı binaların güçlendirilmesi çalışmaları yapıldı. Bu doğrultuda, hasar gören binalar derneğimiz tarafından güçlendirildi ve tekrar eğitime sunuldu ancak 1997-1999 yıllarında imam hatip lisesindeki öğrenci sayısının hızla düşmesi sonucunda B blok tamamen boşaldı, iki yıl boş ve sahipsiz bırakıldı." dedi. 

Davşan, Türkiye'de imam hatip okullarının tamamına yakınının özel şahıs veya derneklerce inşa edilip Milli Eğitim'e tahsis edilmesine rağmen Manisa Milli Eğitim İl Müdürü Mustafa Altınsoy tarafından, mülkiyeti derneğe ait binanın kendilerine devrinin istenmesini hayret ve esefle karşıladıklarını söyledi. Davşan, "Derneğin amacı, imam hatip okullarının ilelebet yaşaması ve eğitim faaliyetlerini sürdürmesidir. Milli Eğitim istediği takdirde mevcut binada her türlü tadilat ve gerekirse yeni bir bina inşası yapabilir. Manisa ve ülkemizin imam hatip okullarının çoğunun mülkiyeti özel şahıs ve derneklerde olduğu halde Milli Eğitim Müdürü, neden ısrarla derneğimize ait binanın mülkiyetini talep ediyor? Bugün rüzgara göre yön değiştirenlerin, yarın tıpkı 1997-1999 sürecinde olduğu gibi imam hatip binalarını sahipsiz bırakıp yeniden harabeye çevirmeyeceklerinin garantisi mi vardır?" diye konuştu. 

UCUZ KAHRAMANLIK YAPANLAR NEREDEYDİNİZ? 

Davşan, son olarak şunları söyledi, "Dernek üyelerimiz, imam hatip okuluna talebe bulmak için köy köy dolaşırken bugün ucuz kahramanlık peşinde koşanlar neredeydiler? Bütün bu beyan ve iftiraların asıl sebebinin imam hatip okulu yapma ve yaşatma olmadığı, günlük siyasi kaygı ve çıkarlar adına bu açıklamaların yapıldığı tarafımızca malumdur. Zira maksat yeni imam hatip okulu yapmaksa ve binaya ihtiyaç varsa Borsa Anadolu Lisesi'nin yanındaki imam hatip arsası olarak tahsis edilen, projesi çizilen yerde, ödeneği de geldiği halde imam hatip okulu inşaatı Milli Eğitim tarafından üç yıldır neden yapılmıyor? Derneğimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da imam hatip okullarının ve öğrencilerinin eğitim öğretim ihtiyaçlarının giderilmesi için var gücüyle çalışacak. Haksız itham ve iftiralarla derneğin mülkiyetindeki binalara el koyulmaya çalışılmasına, yasalar çerçevesinde gereken cevabı vereceğiz. Kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik asılsız ithamlarla ilgili de hukuki yollara başvuracağız." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.