O AYRINTI TERCİH KLAVUZUNDA YER ALMADI

29. Bölge Manisa Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş 2015 yılı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda Eczacılık Bölümünü tercih etmek isteyenlere uyarıda bulundu. Bu yılki Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Klavuzunda Eczacılık Bölümü için yapılan bazı değişikliklere yer verilmediğini kaydeden Kurtuluş, 6197 sayılı kanunla Eczane açmak isteyenler için sınırlandırılma getirildiğini duyurdu.

O AYRINTI TERCİH KLAVUZUNDA YER ALMADI

HABER: BÜŞRA GÜRBÜZ

Türkiye'de binlerce öğrenci Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda ter döktü şimdiyse sıra tercihlere geldi. Tercih yaparken öğrencilerin en çok faydalandıkları kaynaksa Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Klavuzu oluyor. Fakat bu klavuzda Eczacılık bölümüyle ilgili bazı detaylara yer verilmedi. 

29. Bölge Manisa Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş,  6197 sayılı kanunu hatırlatarak artık Eczacıların rahatlıkla Eczana açamayacaklarını söyledi. Yasayla gelen kısıtlmaları anlatan Kurtuluş, tercih yapacakların bu ayrıntıları bilmesi gerektiğini ifade ederek sınırlandırmayla 3 bin 500 kişiye 1 Eczane düştüğünü söyledi. 

"MANİSA DOLU"

Manisa'da Ezcane açılamayacağını da söyleyen Kurtuluş; "Bu yılki Öğrenci Seçme Yerleştirme sistemi atrık tercihler yapılacak. Ama maalesef ÖSYS klavuzunda 6197 sayılı kanunda bir takım değişiklikler var ama öğrencilerin bu değişiklikten haberi yok klavuzda da yer almıyor. Eczane açmak için bir sınırlandırılma getirildi. 3 bin 500 kişiye 1 eczane açılması sınırlandırılması. Ama klavuzda bundan bahsedilmiyor. 
2019 - 2020 yılında mezun olacak arkadaşları kesinlikle etkileyecek. Manisa bölgesi dolu şuanda ve eczane açılamıyor. Ege'de bir çok ilde de eczane açılamıyor ancak Doğu, Güneydoğu bölgelerinde boş yerler var. Ayrıca yasa 1 yıl çalışma zorunluluğunu getiriyor. Mezunlar 1 yıl boyunca eczanelerde çalışmak zorunda. 2019 - 2020 yıllarından serbest eczane açılması eskisi kadar kolay olmayacak. Ama devir almada sıkıntı yok. Eczane açılması imkan olmayan dolu bir yerde eczacı mezun olduktan sonra bir eczaneyi devralabilir, bunda bir sınırlandırma sayısı yok" dedi.  


"EN BÜYÜK KAYGIMIZ EĞİTİMİN KALİTESİZLEŞMESİ"
Ülkemizde 50'ye yakın fakülte olduğunu sözlerine ekleyen Kurtuluş, en büyük sıkıntılarının da eğtimin kalitesizleşme yolunda olması olduğunu söyledi. Kurtuluş;" Fakülte sayısı çok fazla buna bağlı olarak tercih eden sayısı da çok fazla olacak. 50'ye yakın fakülte oldu ama öğretim üyeleri yetersiz sayıda. Bu nedenle eğitimin kalitesizleşeceği konusu bizi tedirgin ediyor. Bizin derslerimiz gerçekten çok ağır, halkın sağlığıyla ilgili iş yapıyoruz ve kesinlikle doğru bilinmesi gerekenler var, İlaçlar var. Bu ilaçların önemi çok büyük bizim için. Ama eğitim kalitesizleşirse bilinçsiz eczacılar çoğalacak. Bizim endişhemiz bu yönde" dedi. 

"YA FAKÜLTEDE YA DA SANAYİDE İŞ İMKANI OLABİLİR"

Eczacıların iş imkanlarının eczane açmak dışında fakültelerde öğretim görevlisi ya da sanayide olacağını söyleyen Kurtuluş; "50 fakülte olunca eczacılar için iş imkanı ancak fakültelerde öğretim üyesi olabilir o da öğretim üyelerinin azlığından dolayı. Fakülte haricinde sanayilerde de iş imknı olabilir. Tam anlamıyla daha üretimde bir ataımız yok. Daha çok dışardan alıyoruz ilaçları. Ama artık Türkiye'nin yerli firmalarının üretim için harekete geçme zorunluluğu var.  Bunlar olursa eczacı endüstride ve sanayide daha fazla iş imkanı bulabilecek. Ama önümüzdeki günlerde bunlar olur mu tahmin edemyoruz açıkçası" diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.