MUTLU: " EMEKLİLİK SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN HAYAL OLDU"

Türk Sağlık- Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, sendika binasında bir basın açıklaması yaptı. Mutlu Sağlık çalışanşarının emekliliklerinde mağdur olduklarını dile getirerek, "Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur" dedi.

MUTLU:

Türk Sağlık - Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, sağlık çalışanlarının emeklilikleri hakkında yaptıkları araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. Mutlu , Sağlık çalışanlarının döner Sermayelerin emekliliğe yansıtılması gibi bir talepleri olduğunu ifade ederek bu önemli talep için ne hikmetse hiçbir adım atılmadığını söyledi.

Mutlu yaptıkları araştırma hakkında bilgiler vererek,  "Çalışanların sadece yüzde 1’i emekli maaşı ile geçinebileceğini düşünüyor, yüzde 57’si Zorunlu ihtiyaçlarımın büyük bölümünü karşılayamıyorum diyor" dedi.

"EMEKLİLİK NE YAZIK Kİ HAYAL OLDU"

Mutlu; "Yaptığımız araştırmalara göre sağlık çalışanları emekli olduklarında doktorlar aylık gelirinin yüzde 75’ini, hemşireler- ebeler yüzde 55’ini ve diğer sağlık çalışanları da yüzde 42’sini kaybetmektedir. Çalışanların sadece yüzde 1’i emekli maaşı ile geçinebileceğini düşünüyor, yüzde 57’si Zorunlu ihtiyaçlarımın büyük bölümünü karşılayamıyorum diyor.
Yıllardır özveri ile hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeklilikte sefalete mahkûm edilmekteler. Bu nedenle de sağlık çalışanlarımız emeklilik günlerini endişe ile bekliyorlar. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur" diye konuştu.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET TAHAMMÜL EDİLEMEZ BOYUTTA"

Hükümete seslenen Mutlu "Emekliliğin sağlık çalışanlarına zehir olmaması için yapılacak tek bir yol vardır o da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Sağlık Bakanlığı ve Hükümet bir an önce bu konuyu gündemine almalıdır.
Sağlık çalışanlarının en büyük kesimini oluşturan ebe- hemşire ve diğer sağlık çalışanı arkadaşlarımızın çalışma hayatlarından memnuniyetleri son derece düşük. Ekonomik sıkıntı ve çalışma şartı nedeniyle, sağlık çalışanları bugün tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanına şiddet tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır.

"AZ LAF ÇOK İŞ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Bu nedenle biz, sağlık çalışanları ile ilgili onların memnuniyetlerini arttırıcı düzenlemeler yapılmasının zaruriyet olduğunu söylüyoruz. Önümüzdeki yasama döneminde bazı düzenlemelerin yapılacağı Sağlık Bakanı tarafından ifade edildi. Umarız bu düzenlemeler tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçirilir, ayrımcılık ve adaletsizlik olmaz. Bizim temel beklentimiz budur. İcraatın içinden olmayan düzenlemelere karnımız tok. Sağlık çalışanları artık az laf, çok iş görmek istiyor" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.