MUSİKİ VE SEMA AKŞAMLARINDA ZEKAİ DEDE ANILDI

Musiki ve Sema Akşamları kapsamında, CBÜ Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Zekai Dede” programı, Manisa Mevlevihanesi’nde gerçekleştirildi.

MUSİKİ VE SEMA AKŞAMLARINDA ZEKAİ DEDE ANILDI

Programa Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Ege Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Refet Saygılı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Köroğlu, Vali Yardımcısı Yakup Tat, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel, CBÜ Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Berber, sanatsever Manisalılar ve öğrenciler katıldı.  

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Bu gece bu nadide mekânda, kültürümüzün abide şahsiyetlerinden Zekai Dede’nin hayatını ve musiki eserlerinin icrasını dinlemek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu abide şahsiyetler bizim kültürümüzün, değerlerimizin ve irfanımızın yaşatılması ve genç nesle aktarılması bakımından önem arz ediyor. Bu nedenle, bu tür programları çok sık gerçekleştirmeliyiz. Zekai Dede, 19. yüzyılda yaşamış bir hattat ve hafız. Aynı zamanda klasik Türk musikisini Cumhuriyet Dönemi’ne aktaran önemli bir sanatkar. Bizim bu değerlerimizi sık sık hatırlamamız, onları anlamamız ve yaşatmamız; geleceğimizi doğru temeller üzerine inşa etmemiz bakımından önem arz ediyor. Bu etkinliğin güzelliklere, hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, ayrıca bu programı birlikte düzenlendiğimiz Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 

Ardından Prof. Dr. Mehmet Demirci tarafından, Zekai Dede’nin hayatı ve eserleri anlatıldı. Program, İzmir Devlet Klasik Türk Musikisi sanatçısı Ümit Yazıcı şefliğindeki İzmir Türk Musikisi Topluluğu’nun Zekai Dede’nin eserlerini seslendirdiği dinleti ile sona erdi.

Prof. Dr. Mehmet Demirci ve İzmir Türk Musikisi Topluluğu’nun teşekkür belgeleri ve çiçekleri Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Ege Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Refet Saygılı ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Köroğlu tarafından takdim edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.