banner278

Mülteci göçü, Suriye sermayesini de beraberinde getirdi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Canbay, mülteci sorununa farklı bir bakış açısı getirerek, Türkiye’nin, Suriye’den gelen mültecilerden geleceğin Türkiye’sinin inşası yolunda istifade edilebileceğine dikkat çekti.

Mülteci göçü, Suriye sermayesini de beraberinde getirdi

Suriye'deki iç savaş ve Ortadoğu'daki karışıklıklardan dolayı son yıllarda Türkiye'ye yaklaşık 3 milyon kadar mülteci sığındı. Bu mültecilerin Türkiye'ye birçok anlamda büyük maliyetleri oldu. Ancak bunun yanında ülkeye ciddi anlamda Suriye sermayesi de geldi. Özellikle metropol illerde Suriyelilerin hem ekonomiye katkı sağlayacak, hem de istihdam olanağı oluşturacak yatırımları mevcut.

“SURİYELİ MÜLTECİ GÖÇÜ, CİDDİ BİR SERMAYEYİ DE BERABERİNDE GETİRDİ”

Konu ile ilgili gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Canbay, geleceğin Türkiye'sinin inşasında mültecilerin önemli bir fırsat olduğuna değinerek, "Suriye göçünün Türkiye'ye büyük maliyetleri oldu. Ancak bu maliyetlerin yanında ülkemize çok ciddi Suriye sermayesi girdi. Bu anlamda birçok alanında kalifiye olan mülteci de geldi. Belli başlı planlamalarla Suriyeli mülteci göçünün Türkiye'ye olan maliyeti azaltılabilir, hatta ilerleyen süreçte bunlardan faydalanılarak kara geçilebilir" dedi.

"KAPSAMLI PLANLAMALAR YAPILMASI GEREKİYOR" 

Konu hakkında belli başlı çalışmaların yapıldığını, ancak bu çalışmaların şu an için tam manasıyla yeterli olmadığını belirten Prof. Dr. Canbay, "Konu ile ilgili belli bölgelerde yapılmış çalışmalar var. Özellikle Güneydoğu Bölgesi'nde çalışmalar daha yoğun durumda. Burada biz sadece kamp bölgelerine kayıtlı olanları biliyoruz ama maalesef kayıtsız girenler de çok fazla. Bunların içerisinde kayıtlı olanların meslek guruplarının bir an önce belirlenip kayıt altına alınması lazım. Mesela doktor, avukat, mühendis, öğretmen gibi guruplar var. Bunların bir an önce kategorize edilmesi gerekiyor. Bütün kamp bölgelerinde bu işlemlerin yapılması gerekiyor. Kimlerin kalifiye olduğu, kimlerin olmadığı belirlenmesi gerekiyor. Kalifiye nitelikte olanlar, belli bir eğitim seviyesinin üzerinde olanlar, niteliği yüksek olanlar bir guruba ayrılması, esnaf ve sanatkar kategorisinde olanların da farklı bir guruba alınması lazım. Mesela marangoz yeteneği olanlar, başka iş yeteneği olanlar var. Bu gibi kalifiye guruplardan istifade edilebilmesi için, bunların bir an önce tespit edilmesi gerekir. Bu kapsamda programlar, projeler yapılabilir. Yüksek eğitimli olanların orada aldıkları diplomaların denkliğinin sağlanması yoluyla burada o görevlerini ifa etmeleri sağlanabilir. Doktor, hemşire gibi mültecilerden sağlık alanında bu yolla faydalanılabilir. Öğretmenlerden de, özellikle Arapça bilen öğretmen açığı çok fazla. Bu yolla bu açık da kapatılabilir. Bunun için de kapsamlı planlamalar yapılması gerekiyor. Göç merkezlerinin bünyesinde planlama teşkilatlarının kurulması gerekiyor. Bunun olabilmesi için mültecilerle sahada birebir temas kurulması çok önemli. bu planlamalar, ancak sahada temas ile gerçekleştirilebilir" diye konuştu.
Mülteci sorununun fırsata çevirebileceğini de aktaran Prof. Dr. Canbay, "Geleceğin Türkiye'sinin inşasında mülteci sermayesinden faydalanma potansiyelimiz çok yüksek. Yeter ki kapsamlı planlamalar yapılsın. Bu yolla mülteci sorununu fırsata çevirebiliriz. Mültecilerden büyük faydalar sağlayabiliriz. Bunun için de Türkiye'nin acil kodu ile harekete geçip bu sermayeyi, kalifiye göçü elinde tutması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER: Üveys ÖZGÜL

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şahin kaya - 1 yıl önce
Benim ülkemde onca kalifiyeli insan iş ararken,üniversite mezunları iş bulamazken Allah aşkına bu neyin kafası
Avatar
Manisalı - 1 yıl önce
Evet kalifiye dilenci, hırsız, gaspçı doldu ortalık. Millet karısına tecavüz edilince anlayacak teker teker.
Avatar
vatandaş - 1 yıl önce
Sermayeleriyle birlikte hemen hepsi geri gitsin. Yıkılmış ülkelerini inşaa etsinler. Ben surüyeli ne başka yerli mülteci istemiyorum.
Avatar
- 1 yıl önce
Tipik akp kafası işte.