MTSO'DA HAREKETLİ TOPLANTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında gerçekleşti. Geçen ay toplanamayan Meclis'te bu ay eleştiriler gündemdeydi.

MTSO'DA HAREKETLİ TOPLANTI

Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Hayati Dolman, merhum Başkan Bülent Koşmaz’ın vefatından sonra Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Yaşar Coşkun, Başkan Yardımcılığına seçilen Ali Bankoğlu, Yönetim Kurulu Üyeliğine katılan Serhat Çetin’i yeni görevlerinden ötürü tebrik etti ve başarılar diledi. Başkan Dolman, merhum Bülent Koşmaz’ın vefatıyla boşalan meclis üyeliğine katılan Akın Saadettin Gezgin’i de kutladı.

Gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği toplantının aylık faaliyet raporu maddesinde söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, yönetim kurulunun yapmış olduğu çalışmalar ve gelecek dönemde yapacağı projeler hakkında meclise bilgi verdi.

Sözlerine yönetim kurulu başkanlığına kendisini seçtikleri için yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek başlayan Coşkun, ‘Bildiğiniz gibi 20 Haziran tarihinde değerli başkanımız merhum Bülent Koşmaz’ı kaybettik. Ve ondan sonra tabiî ki, onun yokluğunu birden bire içselleştirmek ve kabullenmek kolay olmadı. Elbette hayat devam ediyordu. Ölüm mukadderat, hepimizce malum bunu kabulden öte yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Bize düşün bundan sonraki sürecin devamı olacaktı. Yasal süresi içerisinde mevzuatın gerektirdiği gibi Yönetim Kurulu kendi arasında görev seçimi ve dağılımını tekrarladı. Arkadaşlar şahsıma başkanlık görevini tevdi ettiler. Ve o günden bugüne de bu görevi yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Ben kendilerine en içten teşekkürlerimi tekrarlıyorum. Şahsıma gösterilen güvene de layık olmaya çalışacağımı ifade ediyorum. Zaten malumlarınız vekaleten de olsa fiili olarak bu görevi yerine getirmeyi çalıştığımızı hepimiz biliyoruz. Bu bir bayrak değişimidir. Bu bir nöbet değişimidir. Elbette ki her şeyin gelip geçici olduğu gibi, bunun şuurunda olarak, bunu azmederek görev yaptığımız süre içerisinde içinde bulunduğumuz kuruma, içinde bulunduğumuz İle, temsil ettiğimiz misyona, vizyona uygun davranmak bundan önceki çalışma hayatında olduğu gibi bundan sonrakinde de aynı titizlik ve özenle, yasalara uygun olarak, devlete kesinlikle bağlı olarak hizmet etmeyi bir şiar edinmiş şahıs olarak, bir arkadaşınız olarak bir kardeşiniz, bir ağabeyiniz olarak çalışacağıma önce sizlere, sonra bizi yaratana söz veriyoruz, adeta ant içiyoruz’ dedi.

Konuşmasına yapılan faaliyetler ve düşünülen projeler hakkında görüşlerini belirterek devam eden Coşkun, ‘O günden bu güne yaptığımız bazı faaliyetler var. Düşündüğümüz projeler var. Birazda bundan bahsetmek istiyorum. Bize en çok yapılan eleştiriler deniyor ki oda bizim için ne yapıyor. Sadece seçim dönemlerinde bizden oy isteniyor. Ondan sonraki 4 yıl bizimle hiç ilgilenilmiyor. Şeklinde eleştiriler oluyor. Tabi bu sadece bizim odamızın sıkıntısı değil, bu Türkiye’deki tüm odaların genel bir sıkıntısı. Biz de düşündük ki çalışmalarımıza meslek komitelerimizden başlayalım. Meslek komitelerimizi aksiyona geçirmemiz gerekiyor. Niçin aksiyona geçirmemiz gerekiyor. Bizi meclisi zorlasınlar, bizi faaliyete geçirsinler, sorunların tespitinde bize yardımcı olsun diye. Bu düşünce ile 1. Meslek komitesi üyelerinden başlayarak, bizzat işyerlerinde ziyaretlerde bulunduk. Komitelerimiz ile salı ve perşembe günleri birlikte oda da toplantılar yapmaya başladık. Ve şunu anladık ki yüz yüze konuşarak sorunları tespit ettiğimizi gördük. Bu süreci Ekim ayı sonuna kadar tamamlamayı düşünüyoruz. 25 Meslek komitemizi dinleyeceğiz. Sorun tespitleri raporlanacak ana başlılar halinde toplanacak ve en son meslek komitesi başkanlarımız ile bir araya geleceğiz. Yapacağımız toplantıda belirlenen sorunlar ışığında 2015 yılının çalışma takvimini oluşturacağız’ dedi.
"İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİK"

Ağustos ayı içerisinde Manisa ilinde yer alan oda ve borsaların yöneticilerini oda da ağırladıklarını belirten Coşkun, ‘İlçelerimizdeki oda ve borsa başkanlarımızın yöneticileri ile bir araya gelerek bir istişare toplantısı düzenledik. Burada oda ve borsaların sorunlarını ele aldık. Bu toplantılarımızı bundan sonraki süreçte de yapmaya devam edeceğiz. Çok faydalı bir toplantı olduğunu gördük. Çok olumlu tepkiler aldık. Toplantıda alınan kararları üst kuruluşumuza aktaracağız ve bunu da takip edeceğiz’ dedi.
MANİSA'YA YATIRIM REHBERİ HAZIRLANACAK

Kısa vadede yapılacak faaliyetlere de değinen Coşkun, ‘Manisa İlinde bir Yatırım Rehberi hazırlama ile ilgili proje çalışması başlattık. Bunu ilçelerimdeki oda ve borsalar ile de paylaştık. Manisa’ya gelen yatırımcılar için yazılı bir belge hazırlayalım dedik. Bunu da ilçelerimiz ile birlikte yapalım diyoruz. 7- 24 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlediğimiz Alışveriş Şölenini bu kez İl geneline yayalım istiyoruz. Bunu da yaptığımız toplantıda gündeme getirdik. Böylelikte de duran hale gelen ticari hayata da hız kazandırmak istoruz. Yönetimi oluşturan arkadaşlarımız arasında görev dağılımı yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle daha kurumsal yapıya geçmek istiyoruz. Birliğimizin fuar takviminde yer alan ve gitmeyi uygun gördüğümüz fuarlara ve organizasyonlara birlikte gitme fikrini paylaştık. Belirli sürede eğitimler yapmayı planlıyoruz. Seminer ve konferanslar gerçekleştireceğiz. Bu etkinliklerimizi de ilçelerimiz ile birlikte yapmayı düşünüyoruz. Yine kazandığımız bir proje ile belirli konularda meslek hayatına kazandırıcı kurslar tertip ediyoruz. Bunlarda ilkinin müracaatları açıldı ve çok yoğun bir talep olduğunu gördük. Bu da bizi motive etti, mutlu etti’ dedi.

"MECLİS'İN GEÇEN AY TOPLANAMAMASI DEMOKRATİK TEPKİMİZDİ"

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Zihni Durmuş, gündem maddesi hakkında söz olarak yönetim kurulunun yönetim şeklini eleştirdi. 6 yıldır meclis üyesi olarak görev yaptığını belirten ve bu süreçte odanın yönetim şeklinde doğru olmadığını düşündüğü kötü bir alışkanlığının bulunduğunu sözlerine ekleyen Durmuş, ‘Oda yönetimimiz geçmişten bugüne önemli olduğu konularda oda meclisini yok sayarak kararlar almakta ve uygulamaktadır. Yani kanuni zorunluluğun olduğu durumlarda oda meclisi bilgilendirilmektedir. Çok önemli konular olsa dahi kanuni zorunluluğun olmadığı durumlarda ise oda meclisi bilgilendirilmeden, meclise danışılmadan, görüş alınmadan uygulamalar yapılmaktadır. Bu eleştiri konusu yapıldığında yasal yetki gerekçe olarak gösterilmektedir. Kanunen sakıncası olamamakla birlikte odanın geleceğini ilgilendiren çok önemli konularda oda meclisinin bilgi ve tecrübesine başvurulmasının kimseye zararı olmayacağı gibi. etik kuraların da gereği olduğunu düşünüyorum. Yasa gereği olsun olmasın, odayı ilgilendiren günlük, normal, mutat konularının dışındaki konularda meclisin görüşünün alınmasını başta Meclis Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizden önemle rica ediyorum. Ayrıca, geçen ayki meclis toplantısına gelmeyerek farklı bir noktada iftar yemeğinde bir araya gelen ve benim de içinde bulunduğum bir kısım meclis üyesi arkadaşlarımın demokratik tepkilerini yönetim kurulumuzun anlamalarını ve doğru değerlendirmelerini rica ediyorum’ dedi.
"YÖNETİM KURULUNUN BİNALARI KİRALAMA YETKİSİ YOK"

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İdris Şendil, yaptığı konuşmada geçen ay meclisin toplanmamasının nedenin bir tepkiden kaynaklandığını belirterek, meclisin bir çok konuda baypas edildiği ve yönetim kurulunun binaların kiralama yapmaya yetkisi olmadığı yönünde eleştiride bulundu.

"YÖNETİM MECLİS'E DANIŞMIYOR"

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Gürkan Atılgan, yönetimin bir çok konuda meclise danışmadığını ve meclis ile yönetim kurulunun aynı dilden konuşamadığını belirtti.


"YAPILAN İHALEYLE İLGİLİ MECLİS KOMİSYONU OLUŞTURULSAYDI EKSİKLİKLER YAŞANMAZDI"


Toplantıda ayrıca Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bora Çaylan Ek Hizmet binasının ihalesi ile ilgili meclisi bilgilendirdi. Her dört ihale için oda tarafından Türkiye çapında duyuruya çıkıldığını belirten Çaylan, ‘İnşaat ince işleri ve elektrik işleri ile ilgili ihalelerimiz tamamlanmıştır. İhalesi tamamlanmayan Mekanik Tesisat ve Dış Cephe Kaplama İşleri konusunda ihalelerimiz için meclisimizden görüş almak istedik. Bu iki ihale ile ilgili güvendiğiniz firmaları 28 Ağustos’a kadar bize iletmenizi istiyoruz. 29 Ağustos tarihinde kadar sizden gelecek firmalarında içinde olduğu firmalara davet göndereceğiz. Bu konuda meclisimizin desteklerini bekliyoruz.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İhsan Övünç, yaptığı konuşmada ‘Yapılan ihale ile ilgili meclisten bir komisyon oluşturulsaydı ihale sürecinde yaşanan eksiklikleri yaşamayabilirdik. Çok çalışmak her şey değildir. Bilinçli çalışmak önemlidir. Bir kez daha meclis baypas edilmiştir’ diye konuştu.

" GÜNÜMÜZ GEÇMİŞİ SUÇLAMA VE KAVGA ETME DEVRİ DEĞİL"

Yapılan eleştirilere cevap veren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, ‘Şunu ifade etmeliyim ki, gerek bundan önceki farklı bir mekanda düzenlenen iftar yemeğine katılımları ve dile getirilen farklı düşüncelerin şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım tarafından asla yanlış anlaşılma gibi bir tepki ile karşılanmayacağının bilinmesini isterim. Öncelikle demokrasiyi içine sindirememiş olanların mecliste yer almamış olmaları gerekmektedir. Meclisin olması gereken şekli, farklı görüşlerin, farklı düşüncelerin burada farklı şekilde resim edilebilmesidir. Bu farklı görüşler ortaya kondukça doğru sonuçlara oluşulacağı hepimizin ortak bir görüşüdür. Burada göz ardı edilmemesi gerek husus şudur. Saf bir iftar yemeği amacıyla yola çıkılıp, daha sonra geçmiş seçimlerden bugüne kadar, rahmetli başkanımızı da içine alan konuşma elbette ki inciticidir. Meclisin seçiminden sonra sarf ettiğiniz ifadeleri bir yıl sonra o toplantıda tekrar ediyorsanız, o zaman orada çok da iyi niyet ifadelerinin olmadığını da söylemek benim düşüncem. Öncelikle şunu ifade edeyim ki, yönetim kurulumuzun meclisi yok sayma gibi bir tavrı olamaz. Böyle bir şeyi yapmak bizim hakkımız da değil, haddimiz de değil. Eleştirileri saygı duyuyorum. Ama yaptığımız her icraat ile ilgili meclise mutlaka bilgiler veriyoruz. Meclisten bizim farklı bir şekilde hareket etmemiz mümkün değil. Geçen ay meclisimiz toplanamadı. Doğrudur. Ama geçmiş 4 yılda da meclisin aynı ay içerisinde toplanmamıştır. Bir kez daha söylüyorum. Meclisimizi yok sayma gibi bir düşüncemiz yoktur. Günümüz kavga etme devri değil. Günümüz el ele tutma devri, dayanışma devri. Günümüz geçmişi suçlama devri değil. Bu birlikteliği sağlayarak, ileride temsil ettiğimiz gruba neler kazandırabiliriz bunun devridir’ diye konuştu.

Meclis toplantısının dilek ve öneriler bölümünde ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı Meclis Başkanlık divanınca hazırlanan meclisin işlevselliğini arttırmak amacıyla hazırlanmış olan öneriler ve temennilerden oluşan bir çalışmayı meclis üyeleri ile paylaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.