MTSO Toplandı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında gerçekleşti. Gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, odanın mayıs ayında yaptığı faaliyetler ve ülke gündemi hakkındaki görüşlerini meclis üyeleri ile paylaştı.

MTSO Toplandı

Mayıs ayında yoğun bir çalışma temposunu geride bıraktıklarını belirten Başkan Erbil, ‘Ay başında delegelerimizle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Genel Kuruluna katıldık. Birliğimizin  bahçesinde Manisa Ticaret Borsamız ile ortak bir tanıtım standı açtık. Mesirimizle, lokmamızla, kuru üzümlerimizle başta TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere çok sayıda oda ve borsa başkanını burada ağırladık. Standımızı ziyaret eden herkesin memnuniyetini ifade ettiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Bu genel kurul sırasında daha önce odamızı ziyaret eden Arnavutluk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Sayın Genci Mucaj’ı,  Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız ile birlikte büyükelçiliklerindeki makamlarında  ziyaret ettik.  Kendisi ile Arnavutluk ekonomisi, üretimi, ticareti ile Manisa için ne yapabilirizi detaylıca konuşma fırsatımız oldu. Kendisinden gelen davet üzerine ramazan ayından sonra Arnavutluk Cumhuriyetine iş ve inceleme gezisi düzenlememizin faydalı olacağı konusunda hemfikir olduk’ dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini yeni pazarlarla buluşturmaya devam ettiklerini belirten Başkan Erbil, ‘8-13 Mayıs tarihleri arasında heyet olarak önce Makedonya’ya ve Kosova’ya gittik.  Sayın Büyükelçimizi Türk Büyükelçiliğindeki makamında ziyaret ettik. Sayın Büyükelçimiz Ömür Şölendil Manisa’lı hemşehrimiz çıktı. Manisa’ya ve sizlere özel selamlarını getirdik. Makedonya Yatırımlar Bakanı Sayın Ceri Naumof ve Makedonya Ticaret Odaları Birliğinin Sayın Genel Sekreterinin katıldığı bir iş forumu düzenlendi. Bu verimli toplantı da biz kendilerine Manisa’yı anlattık. Sayın Bakan Naumof bizlere Makedonya yatırım ortamı ve avantajları ile ilgili detaylı bir sunum yaptı.  Burada Makedonya Ticaret Odaları Birliği ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odamız arasında iyi niyet ve iş birliği protokolü imzalandı.  İkili iş görüşmeleri yapıldı ve ilerisi için yeni tanışımlar kazanıldı. Kosova’ da büyükelçiliğimizi ziyaret ettik. Prizren Esnaf ve İş Adamları Derneğini ziyaret ederek Kosova ekonomisi ve yatırım imkanları ile ilgili bilgiler edindik. Bizde kendilerine Manisa’yı anlattık. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Prizren’de konumlu Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret ettik. Makedonya ve Kosova hüznün ve gözyaşının hakim olduğu bir coğrafya. Savaşın izleri ve korkusu neredeyse 15 yıl üzerinden geçmiş olmasına rağmen maalesef hala silinmemiş. Ekonomik olarak bizlerin çok gerisindeler. Desteğe, morale ve iş birliklerine, yardıma ihtiyaçları var. Avrupa’nın orta göbeğinde ezan seslerini duymak ve Türkçe konuşmak hakikaten farklı bir duygu.  Bölge yatırımcılar için cazip imkanlar sunuyor’ dedi.

Bu geziden döner dönmez ayaklarının tozu ile Tunus’ a geçtiklerini ifade eden Başkan Erbil, ‘Tunus’un Türkiye Büyükelçisi Muhammed Takeye beyefendinin yanında Ticaret Müşaviri ve Tunus Yatırım Ajansı yetkililerinden oluşan heyetle odamıza yaptığı ziyaret ve onlardan gelen talep üzerine bu iş ve inceleme gezimizi gerçekleştirdik. Tunus, asgari ücretin 120 dolar ve müdür statüsünde orta düzey bir yöneticinin 400 dolar maaş aldığı üniversite mezunu 500 bin işsizsin olduğu bir ülke. Nüfus 11 milyon, kişi başı milli gelir 4 bin dolar civarında. Yatırım olanakları çok cazip. Yabancı yatırımcılara 10 yıl vergi ve sosyal güvenlik primi yok.  Arsa alımında kolaylıklar, neredeyse sıfır faizli krediler söz konusu. Turizm yatırımları var, fakat otel işletmeleri çok zayıf. İşletmeci bekleyen bir çok hazır turistik tesisleri var. Hizmet sektöründe ciddi alan boşlukları söz konusu. Tekstil hammaddeleri var fakat ara ve tam mamule çevirecek işletmeler yok. Binlerce dönüm dümdüz tarım arazileri var. Fakat drenaj ve sondaj sıkıntıları var. Dünyada zeytinyağı üretiminde 3. Sıradalar. Fakat sofralık zeytin konusunda çok zayıflar. Bizleri çok seviyorlar. Gittiğimiz her yerde müthiş bir ilgi ve sevgi ile karşılandık.                                                                                 Tunus konum olarak, Afrika’ya açılan bir kapı adet. Bizden yatırımcı bekliyorlar, girişimci bekliyorlar, bizlerle ortaklıklar yapmak istiyorlar. Tunus’ta yapılacak çok iş olduğunu gördük. Kaldığımız süreçte Tunus’a işadamlarımızın bir çok ürün satabileceğini gördük. Özellikle tarım ürünleri konusunda çok açık bir pazar olduğunu söyleyebilirim. Tarım ve tarıma dayalı sanayi sektöründe yer alan işadamlarımızın Tunus’u mercek altına almalarını tavsiye ederim’ diye konuştu.

Konuşmasının son bölümünde Manisa ekonomisine ülke gündemine değinen Başkan Erbil, ‘Manisa ekonomisinin güçlenmesi ve Manisa’nın kendi markalarını yaratması lazım. Büyük sanayi kuruluşlarına entegre bir büyüme elbette ki avantajdır. Ama bizim kendi sanayici ve iş adamlarımızın her alanda kendi markalarını oluşturma ve kabul ettirme zamanı gelip geçiyor. Bunun için fuarlar ve yurt dışı geziler çok önem arz ediyor. Önümüzdeki  zaman zarfında sonbahar ayları ile birlikte yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarına ve iş ve inceleme gezilerine daha fazla önem vereceğiz. Bunu hepimiz için yapmamız şart. Ekonomi artık küreselleşti. Sınırlar kalktı. Size bazı rakamlar vermek istiyorum. Bu rakamları bir köşe yazarından alıntıladım. Ve bu rakamlar çok dikkatimi çekti. Her bir dakikada dünyada 240 milyon e-mail gönderiliyor. Google’da 4.2 milyon arama yapılıyor, 21 milyon reklam gösteriliyor. Twitter’da 380 bin mesaj yazılıyor. Facebook’ta 2.5 milyon paylaşım oluyor. Youtube’a 72 saatlik video yükleniyor, 5 milyon video izleniyor. Instagram’da 216 bin fotoğraf paylaşılıyor. Apple’dan 47 bin uygulama indiriliyor. Linkedln’de 11 bin mesleksel iletişim kuruluyor. Wikipedia’ya 20 yeni içerik ekleniyor. Skype’de 370 bin dakikalık görüşme gerçekleşiyor. Sanal alışverişte her bir dakikada 300 bin dolar harcanıyor, e-ticaret hacmi 1.5 trilyon dolara ulaştı. Dünya burada. Bu gelişimin ve değişimin arkasında kalan maalesef fakir kalacak. Bu değişim ve dönüşümü yakalayan ve yaşayan ise yeni dünyada zengin olacak. Seçimlere çok az bir süremiz kaldı. Bizim siyasetten beklentimiz belli. Önümüzün açılması küresel rekabette rakiplerimizle eş şartlarda ticarete başlamak. Yine aynı şeyi söylüyoruz. Gündem artık ticaret, sanayi, istihdam, üretim, ihracat ve verimlilik olmalı, İnovasyon ve Ar-Ge olmalı’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.