MTSO Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddeler görüşülüp karara bağlandı.

MTSO Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı Meclis Toplantısı, Spilos Otel’de yapıldı. Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündem de yer alan maddeler meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.
Meclis Toplantısında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Haziran ayında ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar ile ilgili görüşlerini meclis üyeleri ile paylaştı. Meclis üyelerinin yaklaşan  Ramazan bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Erbil, ‘Başı rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan mübarek ramazan ayını tamamlamak üzereyiz. Önümüzdeki cuma akşamı bin  aydan değerli olan kadir gecesini inşallah hep  birlikte kutlayacağız. Nasip olursa hep birlikte bayrama kavuşacağız. Rabbim şu mübarek aylarda yaptığımız tüm ibadetleri hayırları iyilik ve güzellikleri ecri ile mükafatlandırsın inşallah.  Hepimize sağlık afiyet bereketler versin inşallah’ dedi.

‘Ülkemiz ve Dünya yeni bir sürece girdi’

 Son bir haftada yaşanan olaylar sonucunda dünyanın ve bununla beraber ülkemizin de yeni bir sürece girdiğini belirten Başkan Erbil, ‘Son bir hafta da yaşanan gelişmeler ile ülkemiz ve dünya yeni bir sürece girdi. İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılma kararı alması son derece önemliydi. Bir medeniyet ve gelişmişlik projesi olan Avrupa Birliği, Rusya ve Amerika’dan sonra üçüncü bir güç olarak ortaya çıkmıştı.  Biliyorsunuz biz de en uzun süredir üyelik bekleyen aday ülkeyiz ve neredeyse her dediklerini yaptık  yapıyoruz. Bizim bekletildiğimiz süreçlerde AB ile bir çok  konuda eşdeğer konuma bile yaklaşamayan ve bizimle hiç bir alanda mukayese edilemeyecek bir çok ülke AB üyesi yapıldı. Kıbrıs Rum Kesmi, Hırvatistan, Bulgaristan sizlere ilk anda verebileceğim örnekler. Bilinçsiz genişleme politikası ve toplumlar arasındaki sosyo ekonomik farklılıklar toplum mühendislerinin uzun zamandır beklediği parçalanmayı nihayet önümüze getirdi’ dedi.

‘AB’den yeni kopmalar olabilir’

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birliğe üye diğer ülkeler arasında da kopmaların olabileceğine vurgu yapan Başkan Erbil, ‘İngiltere’nin birlikten ayrılması ilerleyen günlerde başka kopmaları da gündeme getirecektir.  Avrupa Birliğinin parçalanmasını Avrupa’da yeni bir ulusçuluk ve ulusalcılık akımı ortaya çıkartır. Bunun gerçekleşmesi durumunda birbiri içerisine çok geçmiş olan Avrupa toplumlarında kırılmalar ve bölünmeler yaşanabilir. Yeniden yorumlanmış bir milliyetçilik dalgası ile Avrupa ve Dünya karşı karşıya kalabilir. Ve bununla birlikte Bolşevik ittifak yeni bir boyutta karşımıza çıkabilir. İlerleyen yıllarda Avrupa’da Avrupa Birliği ve Bolşevik Birliği diye iki yeni oluşum ortaya çıkabilir. NATO’nun alternatifsizliğine Rusya’nın Suriye politikası adeta bir set çekmiştir. Burada önemli olan Dünya Devletlerine Rusya’nın yeniden himaye edebilen bir güç olduğunun gösterilmesidir. Rusya, Varşova Paktının dağılmasının üzerinden geçen neredeyse 30 senelik zamanda ilk defa böyle bir hamle yaptı. Putin, Dünyanın son dönemlerde gördüğü en önemli ve güçlü liderlerden birisi. Kendisi projeksiyon yapabilen bir siyasetçi. Avrupa’nın enerji adına topraklarında ne petrol ne de gaz var. En yakın tedarikçileri Rusya.  Rusya tek ve alternatifsiz tedarikçi.  İşte Türkiye-İsrail yakınlaşmasına bir de bu noktadan bakmak lazım. Türkiye-İsrail iş birliği Avrupa’nın enerji alternatifsizliğinin çözümü olabilir. Bu demek oluyor ki Türkiye artık dünyanın enerji vanasıdır. Ülkemizdeki siyasal ve ekonomik çalkantılar ve buhranlar özellikle terör olayları şimdi olmasa da bir 20 yıl sonra artık dünyanın enerji dar boğazına girmesine yol açacaktır’ diye konuştu.

‘Almanya’nın Ermeni tasarısını kabul etmesi ekonomik ve siyasi bir karardır’

Almanya’nın Ermeni tasarısının kabul etmesinin altında ekonomik ve siyasi kararların bulunduğunu söyleyen Başkan Erbil, ‘Almanya’nın Ermeni tasarısını kabul ederek ‘’Bizlerin Ermenilere sözde soykırım yaptığını’’ kabul etmesi tamamen ekonomik ve siyasi bir karardır. Bu karar AB üyesi ülkeler için örnek teşkil edebilir. Ama birileri inatla tarihsel gerçeklikleri görmezden gelip böyle siyasi bir karar alıyorsa ne yapabiliriz. Siz üçüncü havalimanı ile lojistik aktarma payını yüzde altmış azaltırsanız, siz milli piyade tüfeğinizi ve merminizi üretip G3 Alman piyade tüfeklerini kaldırırsanız, siz Alman leopar tankları yerine milli tankınız Altay’ı üretirseniz pek tabii ki Almanya Devleti zorlanarak da olsa böyle bir karar alır’ dedi

‘Rusya ve İsrail ile ilişkilerimizin normale dönmesi sevindirici’

Rusya ve İsrail ile ilişkilerimizin normale dönmesi sevindirici olduğunu ve bu gelişmenin ekonomimize olumlu yansıyacağını belirten Başkan Erbil, ‘Düşürdüğümüz Rus uçağı sonrası donma noktasına gelen ve her iki ülkeye de zarar veren Türk-Rus ilişkilerinin yeniden başlaması ve normale dönmesi elbette ki olması gerekendi. Rusya bizim için çok önemli ve stratejik bir pazar, aynı şekilde Ruslar içinde biz stratejik ve önemliyiz. İsrail ile normalleşme süreci sonrası oturmaya başlayacak Ortadoğu coğrafyası ve normalleşen Rusya ilişkilerimiz ile birlikte ekonomimizde çok ciddi bir canlanma ve ihracat rakamlarımızda iyileşmeler bekliyoruz. DEAŞ’ın elinden ilk işgal ettikleri Felluce’nin Irak birlikleri tarafından tamamen DEAŞ’tan temizlenmesi suni olarak yaratılan DEAŞ terörünün artık bu terörü başlatanlar tarafından kenarıya alınacağının ve Suriye’de yeni bir sürecin başlayacağının göstergesidir. Dış ticaret açığımıza pozitif yönde etki edecek olan bu gelişmelerden  sonra iç piyasada bir canlanma bekleniyor. Bizler yine de üretim maliyetlerimizde teknoloji kullanımı ve verimliliği ön planda tutmalı ve ihracata çok daha fazla önem vermeliyiz’ diye konuştu.

‘Manisaspor seçimlerine keşke siyaset müdahil olmasaydı’

Konuşmasında kısa bir süre önce gerçekleşen Manisaspor kongresine de değinen Başkan Erbil, Manisa’mızın ortak markası ve hepimizin sevdası Manisaspor’umuzun kongresi geçtiğimiz hafta yapıldı.  Herhangi bir yorum yaparak olayın taraflarından birisi olmak istemiyorum. Seçilen başkan ve yönetim kurulunu kutluyorum. Kongre süreci maalesef hepimizin beraber ve  bir arada yaşadığını unuttuğumuz kötü bir süreçti. Keşke siyaset bu kadar müdahil olmasaydı ve Manisaspor çok daha güçlü bir liste yapılabilseydi. Bu vesile Manisaspor yönetimine giren Meclis Başkan Yardımcımız Tevfik Aslaner’e huzurlarınızda tebriklerimi iletiyor başarılar diliyorum. Rıfat Sarı kardeşimiz fabrikasının önündeki sosyal tesis alanında muazzam bir Antep lokantası açmış. Hem kendisine hayırlı bereketli bol kazançlar diliyorum hem de hepinize bu lezzetleri tatmanızı Antep katmeri yemenizi tavsiye ediyorum’ dedi.

‘Vali Güvençer’i ziyaret ettik’

Valiler kararnamesi ile Manisa’ya atanan Vali Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret ettiklerini söyleyen Başkan Erbil, ‘Yeni atanan valimizi ziyaret ettik. Kendisi son derece pozitif nazik ve kibar bir insan. Ve son derece iyi niyetli.  Manisa’ya değer katan valilerimizden biri olacağına şimdiden inanıyorum. Davetimizi kırmadı ve önümüzdeki aylarda bir meclis toplantımızda kendisini meclisimizde misafir edeceğiz. Merhum başkanımız Bülent Koşmaz abimizi 20 Haziran günü andık ve adına çeşitli etkinlikler yaptık, odamız olarak cumhuriyet meydanında büyük bir iftar yemeği verdik. Annesini kaybeden meclis üyemiz sevgili Zihni Durmuş’a Allah’tan sabır muhterem validesine rahmet diliyorum. Yaklaşan kadir geceniz şimdiden mübarek olsun. Ramazan bayramınız şimdiden kutlu olsun. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun’ diye konuştu.

Meclis Üyeleri iftarda buluştu

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri Spilos Otel’de düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldiler. Spilos Otel’de yapılan  Haziran ayı olağan toplantısının bitimiyle Manisa TSO Meclis Üyeleri  hazırlanan iftar sofrasında hep birlikte oruçlarını açtılar.
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.