MİLLETVEKİLLERİNDEN SOMA YORUMU!

MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, Soma davasının küllenmesi ve bu davadan sonuç çıkmamasına yönelik iki bakanlığın engelleme faaliyetlerine Başbakanlığın da girdiğini söylerken, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise, 4 Ağustos tarihinde Bakanlar kurulu kararı ile madenlerde kullanılan yanmaz ateks malzeme kullanımının işletmelerin inisiyatifine bırakılmasına sert tepki göstererek, “Bakanlar Kurulu üyelerinin elleri Ebu Leheb gibi kurusun” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNDEN SOMA YORUMU!

Manisa’nın Akhisar ilçesinde görülen Soma davasında verilen arada gazetecilere açıklama bulunan MHP Milletvekili Zeynel Balkız,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin soruşturma yetkisinin, Başbakanlık Denetleme Teftiş Kuruluna verildiğini bildirdi. Balkız, "Bu davanın küllenmesi ve bu davadan sonuç çıkmamasına yönelik iki Bakanlığın engelleme faaliyetlerine maalesef Başbakanlığın da girdiğini anlıyoruz.” dedi.

BAŞBAKANLIK ENGELİ 

Balkız, “Kamu görevlilerinin ve müfettişlerin sorgulanabilmesi bu davanın en önemli faktörlerinden biridir. Ancak biz, 1,5 yıldan beri müfettişleri yargı önüne koyamadık. Bunun sebebi iki Bakanlığın ve buna ilaveten maalesef Başbakanlığın devreye girerek bu soruşturmayı engellemeleri, adil yargılanmayı engellemektedir. Hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verdiğimiz yazı cevapları var. Maalesef Danıştay, Çalışma Bakanlığının soruşturma izni verilmemesiyle ilgili bir kararını iptal etmesine rağmen, Çalışma Bakanlığı ön soruşturmayı yapmamış ve hiç gerek olmadığı halde Başbakanlık Denetleme Teftiş Kuruluna havale etmiştir. Ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının kendi bürokratları ile ilgili soruşturma izni verilmemesine ilişkin karar Danıştay tarafından hiç gerek yokken usule aykırı olarak kendi Bakanlığını aşarak Başbakanlık Denetleme Teftiş Kuruluna havale ettirmiştir. Şu aşamada gelen nokta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının burada teftiş yapan müfettişlerinin soruşturma yetkisi, bunlarla ilgili ön araştırma yetkisi Başbakanlık Denetleme Teftiş Kurulu’na verilmiş.” diye konuştu.

ELLERİ KURUSUN

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer'se, “Bugün Soma Davasının bir tanesi daha görülüyor. İçeri de ben Patron Can Gürkan diyerek kendini tanıtan patronun savunması vardı bugün. Şimdi kendisine şöyle bir soru soruldu: ‘Madenlerde ateks dediğimiz yanmaz malzemenin kullanımıyla ilgili tedbirleriniz var mıydı? Bu malzemenin kullanımıyla ilgili öngörünüz var mıydı? Böyle bir sıkıntı, teknik sorun var mıydı? Diye soruldu. Şöyle bir cevap verdi patron Can Gürkan: ‘Böyle bir malzemenin kullanımıyla ilgili herhangi bir yönetmelik, yasa maddesi veya öngörülmüş bir şey yoktu ona rağmen biz bu malzemenin kullanımı dahilindeydik. Ancak hepimiz biliyoruz ki 2006 yılından bu yana bu yanmaz ateks malzemenin kullanılması yasal olarak zorunlu. Soma faciasından sonra bunun denetlenmesi hızlandı ve çok sayıda işletme bu konuda soruşturma geçirdi.  Yalnız her ne hikmetse 4 Ağustos’ta şuanda hiçbir meşrutiyeti kalmamış Bakanlar Kurulu çok acilen apar topar bir karar alarak, Bakanlar Kurulunun imzasıyla bu ateks denilen yanmaz malzemenin kullanımı işyeri sahibinin sorumluluğuna bırakarak, denetlemeler ve kullanım zorunlulukları 2019 yılına kadar ötelendi. Burada meşrutiyeti kalmamış Bakanlar Kurulunda bu karar imza atan bakanlar kurulu üyelerinin hepsini daha önce milletvekilimiz Özgür Özel’in de söylediği gibi ‘Vicdanları kurusun’ demişti, ben bir adım daha atmak istiyorum aynı Ebu Leheb gibi elleri de kurusun diyorum vicdanları kuruduğu gibi. Bugün görülen dava bu kararın gölgesinde yapılmış bir davadır. Bütün maden şehitlerimizin anısına ve burada acı çeken binlerce şehit yakınına da yapılmış büyük bir saygısızlık ve haksızlıktır aynı zamanda. İçeride de büyük bir tepkisel yakınma da vardı şehit yakınları tarafından. ‘Katil’ diye bağrıldı Can Gürkan’a. Kendisi de ne yazık ki bu konuda yeterli ve tutarlı cevaplar veremedi. “ şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.