MİLLETVEKİLİ YURTTAŞTAN MADDE MADDE AÇIKLAMA

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Soma’da yaşanan maden faciasından ülke olarak herkesin çıkaracağı dersler olduğunu söyledi.Yurttaş yapılması gerekenleri madde madde açıkladı.

MİLLETVEKİLİ YURTTAŞTAN MADDE MADDE AÇIKLAMA

 Bir daha bu tür kazaların yaşanmaması için el birliği ile kararlar alınması gerektiğini belirten Yurttaş, arama kurtarma çalışmalarında 2743 personel, 258 kara aracı, 9 hava aracı görev yaptığını, hastanelere sevk edilen 145 hastanın 85’inin yatarak tedavi gördüğünü, halen iki hastanın tedavileri devam ettiğini, hayati tehlikeleri bulunmadığını belirtti. 
Yurttaş açıklamasında “Madende bulunan 787 işçinin 486’sı kurtarılmış, 301’i tüm gayretlere rağmen kurtarılamamıştır. Maden içerisinde çıkarılamayan hiçbir madenci kalmamıştır. Yakınlarını kaybeden tüm ailelere tek tek devlet eliyle ve STK lar vasıtası ile ulaşılacak, durumları ve ihtiyaçları tespit edilecek, geride kalan yakınlarına, çocuklarına gerekli yardımlar ve destekler verilecektir. Şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkılacaktır” dedi.
Yurttaş açıklamasına devamla “Böyle bir facia karşısında yargısız infaz yapmak, peşinen birilerini suçlu veya masum ilan etmek elbette yanlıştır. Olay vahimdir ve tüm boyutları ile incelenerek aydınlığa kavuşturulacaktır. Hükümetimiz kendine bakan yönüyle, yargı ise adli olarak gereken çalışmaları yapacaktır” dedi.
AK Parti Manisa milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş açıklamasında :
Buradan hepimizin çıkaracağı dersler var:
1)Madencilik sektörü yeniden ele alınmalı ve masaya yatırılmalıdır. Gerekli kanuni ve yasal düzenlemeler gözden geçirilmelidir. Var ise eksiklikler tamamlanmalıdır.
2)İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda kömür madenleri ile ilgili özel düzenlemeler yapılmalıdır. Arabaların nasıl küresel standartları varsa, iş güvenliğinin, madenciliğinde standartları var. Ülkemizdeki standartları acilen yükseltmeliyiz.
3)Gerekli önlem ve tedbirleri almayan, ihmali olan, işveren ve sorumlulara verilecek cezalar artırılmalı ve caydırıcı hale getirilmelidir.
4)Alternatif enerji kaynakları üzerindeki çalışmalara daha fazla ağırlık verilmelidir. Hidroelektrik santrallara da, nükleer enerjiye de "Hayır" demeyi siyasal bir tavır olarak benimseyen ve bu konuda eylemlere yönelen kesimler, belki bu şekilde akla ve mantığa davet edilebilirler.
5)Yaşam odalarından ziyade tüm yer altı madenleri sağlıklı çalışılabilir hale getirilmelidir.
6)Sekiz OSB olan ve 100 binin üzerinde sanayi sektöründe çalışanı olan Manisa iline bir Meslek Hastalıkları Hastanesi kurulması için çalışmalar zaman geçirmeden başlatılmalıdır.
7)Maden yangınlarının söndürülmesi için her madende son teknoloji ürünü araç gereç ve malzemelerin bulundurulması zorunlu hale getirilmeli ve bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır.
8)Asgari ücret vergi dışı bırakılarak, madenler ve yüksek riskli işler için ayrı bir asgari ücret tabanı belirlenmelidir.
9)Sendikalar konunun üzerinde ciddiyetle durmalı, madenler için de; ocağı iyi planlamak, havalandırmayı mükemmel yapmak, gizlice sigara içmemek, kabloyu üstünkörü tamir etmemek, kurallar neyse tam olarak uygulamak şart olmalıdır.
Savsaklama, ihmal, göz yumma, hatalara tolerans gösterme gibi çağdaş olmayan alışkanlıkları artık ülke bünyesinden atmanın zamanıdır!
Felaket karşısında birleşen, bugün tümünün gönlü yaralı toplumun, bu hasleti normal zamanda, her daim sürdürmesi de elzemdir! iktidarı, muhalefetiyle, benzer ya da farklı görüşlüleriyle hepimiz; Türkiye' adlı zengin madende ve aynı vardiyada, yan yana kazma sallamaktayız! Maden patlarsa hepimiz patlarız... Grizu ortamında kıvılcım çıkartmaya çalışanlara, işte bu yüzden, topyekûn karşı çıkmalıyız” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.