MHP’li Akçay: “İktidar Partisinin Milletvekilleri Seçim Çalışması Yapamıyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili ve Manisa 1. sıra milletvekili adayı Erkan Akçay, partisinin milletvekili aday tanıtımı toplantısında yaptığı konuşmada iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirerek, çözüm sürecini ve gelinen noktayı değerlendirdi.

MHP’li Akçay: “İktidar Partisinin Milletvekilleri Seçim Çalışması Yapamıyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili ve Manisa 1. sıra milletvekili adayı Erkan Akçay, partisinin milletvekili aday tanıtımı toplantısında yaptığı konuşmada iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirerek, çözüm sürecini ve gelinen noktayı değerlendirdi.

MHP Manisa Teşkilatı 9 milletvekili adayını Atatürk Kent Park’ta düzenlenen kahvaltılı toplantı ile tanıttı. Toplantıya yeniden aday gösterilmeyen MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız katılmazken, MHP Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı, Manisa Büyükşehir Beleidye Başkanı Cengiz Ergün, MHP Manisa Milletvekili ve 1. sıra milletvekili adayı Erkan Akçay, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, MHP’nin Manisa milletvekili adayları ve çok sayıda partili katıldı.

"MHP SEÇİMLERDE YÜZDE 47 OY ARTIRDI"

Aday tanıtım toplantısında ilk konuşmayı yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “2007’lerde 25 binlerden 2011 seçimlerinde 140 binlere ulaştığımız Milliyetçi Hareket Partisinin Manisa’daki gücünü son haziran seçimlerinde her ne kadar eleştirilsek de, milletvekili sayısında aynı kalmış olsak da milletvekili sayısının düşürüldüğünü hiç kimse unutmasın. 10 milletvekilinden 9’a düşürülen Manisa ilindeki bir milletvekili Milliyetçi Hareket Partisinden kaybolmuştur. Seçimlerde 140 binlerden 213 bine getirdiğimiz son haziran seçimleri Milliyetçi Hareket Partisinin Manisa’da yüzde 47 oy artışı hiç kimse görmezden gelmemeli” dedi.

İl Başkanı Tanju Balatlı’nın konuşmasının ardından MHP’nin Manisa’dan aday gösterdiği 9 isim kürsüye çağrılarak tanıtıldı. MHP Manisa Milletvekili ve Manisa 1. sıra milletvekili adayı Erkan Akçay konuşmasının büyük bir bölümünde iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

"BİZİM 4 ŞARTIMIZI KABUL ETMEDİLER, PKK’NIN 10 ŞARTINI KABUL ETTİLER"

Akçay 7 Haziran seçimlerinin ardından MHP’nin koalisyon kurmak için öne sürdüğü 4 şartın kabul edilmediğini aktararak, “Oysa ki AKP 28 Şubat 2015’te Dolmabahçe’de PKK’nın ülkemizi bölüp, parçalamaya yönelik 10 şartını bir mutabakat metni halinde kabul edip HDP ile birlikte açıklama yaptılar. Dolmabahçe’de bu açıklamayı yapan reziller MHP’nin milletin ve devletin varlığı ve birliği için şart gördüğü 4 ilkeyi kabul etmediler. Dün AKP’nin seçim beyannamesi açıklandı. Gördük ki her geçen gün saat ve adım MHP’yi haklı çıkarıyor. Anayasanın ilk 4 maddesi, Türklükle ilgili düzenlemeler, asla dokunulamayacak dedik, şimdi seçim beyannamelerinde anayasa ile ilgili, başkanlık sistemiyle ilgili yine ağızlarını büzüşlerinden anlıyoruz ki Türk Milleti ile Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve beraberliğiyle oynamaya yönelik niyetleri devam ediyor" dedi.

"ÇOK TEHLİKELİ"

Akçay, "7 Haziran’dan bu yana geçtiğimiz iki gün öncesine kadar 155 şehidimiz var. Askerimiz, polisimiz, koruyucumuz ve bir o kadar da masum sivil vatandaşımız da hayatını kaybetti. Ülkemizin Güneydoğu’su adeta PKK’ya teslim edildi. Seçim sandıkları kurulamıyor. Bir ülkede eğer önceden belirlenmiş seçim bölgelerinde seçim sandığı kurulamıyor ise çok tehlikeli bir durum var demektir. Devletin ve milletin varlığı büyük bir tehlikede demektir ama ülkenin güvenliğinden sorumlu olanlar bize hala utanmadan ‘Sivas’ın ötesine gidemiyorsunuz’ diyebiliyorlar” şeklinde konuştu.

"İKTİDAR PARTİSİNİN MİLLETVEKİLLERİ HELALLİK İSTİYOR"

Akçay geçtiğimiz günlerde TBMM Sosyal Tesislerinde AK Parti’nin Güneydoğu milletvekilleriyle arasında geçen bir diyaloğu da aktararak şunları söyledi:

”TBMM Sosyal Tesislerinde beraberdik. Yemekten ayrılırken yanımızdaki masada oturan Adalet Kalkınma Partisinin milletvekilleri ve bir de genel başkan yardımcısı vardı. Güneydoğu’nun bir ilinden bu milletvekili ve adayları. Biz ‘iyi akşamlar, Allahaısmarladık’ diye kalkarken selam verirken, geldiler yanımıza dediler ki ‘Sayın vekilim, Erkan Bey. Hakkınızı helal ediniz. Gidip de dönmemek var.’ İktidar partisinin milletvekilleri şuanda seçim çalışması yapamaz durumdalar. Can güvenliğinden endişe etmekteler ve Ankara’da helalleşme yapmaktadırlar. Ey Erdoğan, Ey Davutoğlu, sen ne diyorsun? Sen milletimize ne anlatıyorsun? Milletvekilleri seçim güvenliği yok, sandık güvenliği yok diyorlar. Seçim güvenliği sadece sandıkta oy atıp onların sayılması değildir. Seçim süresince bu çalışmaların yapılabilmesi gerekmektedir. Sadece Doğu ve Güneydoğu’da değil, Türkiye’nin pek çok yerinde seçim güvenliği yoktur. İki yıl evvel Afyon’da yine AKP Milletvekillerinin Erdoğan’ın başkanlığında yaptıkları toplantıda Doğu ve Güneydoğu Milletvekilleri feryat ettiler, azarlandılar Erdoğan tarafından. ‘Seçim bölgemize gidemiyoruz, can güvenliğimiz tehlikede, PKK her tarafa hakim oldu’ diyerek. Şimdi bunların itirafları bir bir kamuoyuna düşüyor. Milliyetçi Hareket Partisinin uyarılarını dikkate almadılar. Erdoğan’ın ‘Valilerimize operasyon yapmadık’ dediğini hatırlatıyorum. ‘400 vekil olsaydı bunlar olmadı’ dediğini hatırlatıyorum. Davutoğlu’nun dünyadan haberi yok. Dağlıca baskını maçta bile haber alamadı. ‘PKK 2 yıl boyunca yığınak yaptı, sığınak yaptı’ diye itiraf ediyor ve Bülent Arınç da ‘Her şeyden haberimiz vardı’ diye itiraf ediyor. Ondan sonra da ‘Ne istediler de vermedik?’ dediler. 14 Şubat 2010 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığımız konuşmada bizzat bunların önümüzdeki kısa süre içerisinde olacağını ve bu itirafların geleceğini biz AKP’ye hatırlattık.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.