MESİRDE DEVRİM YAPTILAR DÜNYA DUYACAK

Manisa Mesiri, Araştırma Grubunun Çalışmaları ile Dünyaya Tanıtılacak. Mesir, Manisa Celal Bayar Üniversitesinde normal şekerli, diyabetik ve pekmezli üretildi. Böylece macunlar hem dişe yapışmadı hem de antioksidan düzeyleri yüksek oldu...

MESİRDE DEVRİM YAPTILAR DÜNYA DUYACAK

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Mesir araştırm konusu oldu. Mesir Macunu yapılan çalışmlarala daha faydalı hale getirildi. Üniversiten yapılan açıklamada Gıda Kodeksine dahil edilme, ayrıntılı fenolik biyoaktif madde belirleme ve kanser önleyici özellik belirleme çalışmalarına da başlanacağı belirtildi.

Mühendislik Fakültesi Öğr.Üyesi Doç.Dr.Ozlem Tokusoglu başkanlığında ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi ev sahipliğinde, Manisa Mesiri Araştırma Çalışmaları Grubu toplantısı gerçekleştirildi.

Manisa Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, MAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu ve MAGİDER Yönetim Kurulu Üyeleri zeynep Güneşçakar, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay ünal Doç.Dr.Özlem Tokuşoğlu’nun doktora öğrencisi MBAE Gıda Teknolojisi Bölüm Başkanı Müh.Ali Güler, Yüksek Lisans öğrencileri Müh.Dilvin Eymen ve Müh.Ayşegül Yılmaz’ın katılımında yapılan toplantıda; Tokuşoğlu danışmanlığında yürütülmekte olan Mühendis Dilvin Eymen’in yüksek lisans tezinin getirildiği aşama görüşüldü.

 

ÇALIŞMANIN GETİRİLDİĞİ NOKTA


Kontrollü şartlarda sağlanan geleneksel 41 çeşit baharatlı ve ayrıca yenilikçi olarak 16 antioksidanlı yüksek baharat karışımın kullanıldığı mesir macunu tipleri; sakaroz şekerli, stevia tatlandırıcılı, şekersiz ve pekmezli olarak dört tipte üretildi ve klasik üretimde uygulanan 136 derecedeki ısıl işlem sıcaklığı düşürülerek üç ayrı tip sıcaklık denemesinde (80/90/100 derece sıcaklıklarda) üretim yapıldı. Depolamada kalite sorunu oluşturan istenilmeyen HMF (hidroksimetilfurfural maddesi) maddesi sorunu giderildi, uygun antioksidan ve kıvam arttırıcı ingrediyen karışımı ile de macun kıvamı sağlandı.

4 AYRI TİPTE ÜRETİM YAPILDI
Ayrıca, Baharat kombinasyonu, ısıl işlem sıcaklığı, şeker tipi farklılığı, antioksidan ve kıvam arttırıcı farklanmaları dikkate alınarak toplam 148 denemenin yapıldığı çalışmada, antioksidan aktivitelerinin yüksek olduğu tayin edilen ŞEKERLİ, TATLANDIRICILI, ŞEKERSİZ ve PEKMEZLİ olan final numunelerin belirlendiği ifade edildi.

HEM DİŞE YAPIŞMIYOR HEM DE ANTİOKSİDAN DÜZEYİ YÜKSEK

Yenilikçi teknolojik üretimlerle, tüketilebilir formda, yapışkanlık sorunu çözümlenmiş, ağdalaşma problemi azaltılmış, dokusu (tekstürü) düzeltilmiş, HMF (hidroksi metilfurfural) içeriği minimalize edilmiş mesir macunu üretimi gerçekleştirildi…Normal şekerli, diyetetik, diyabetik ve pekmezli üretilen bu macunlar hem dişe yapışmayacak ve antioksidan düzeyleri de yüksek oldu.

SAĞLIK KALİTESİ TESCİLLENİP DÜNYAYA DUYURULACAK


Gıda Kodeksine dahil edilmede bileşim analizinin yapılması ve raporlandırılması işlemlerinin sürdürüldüğü belirtilen toplantıda, Temel bileşim, HMF, şeker analizi ve baharat karışımının fenolik biyoaktif antioksidan /antimikrobiyal /antikarsinojen madde içeriğinin ileri analizlerle belirlenmesi ve seçimlenmiş kanser hücreleri (kolon kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri) üzerinde de çalışmalar yapılacağı, sağlık kalitesinin de tescilleneceği ve dünyaya duyurulacağı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MANİSA SEVDASI - 2 yıl önce

MESİRİME DOKUNMAYIN ARTIK.KENDİNİZ YAPTINIZ KENDİNİZ YİYİN.MESİR BAHARATLI VE ŞEKERLİ DİR.O KADAR.(MESİRİ GERÇEK MANİSALILARA SORUN -ÇAKMALARINA DEĞİL)