MERSİNLİ; “KADINA ŞİDDET BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

AK Parti Yunus Emre Belediye Başkan aday adayı Berk Mersinli, ‘25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.

MERSİNLİ; “KADINA ŞİDDET BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

“Kadına yönelik şiddete toplum olarak hep birlikte karşı durmalı ve önlemeliyiz” diyen Mersinli; “Cinsiyete dayalı şiddet, uluslararası sözleşmeler yoluyla korunan evrensel insan haklarının ihlalidir. bu ihlal, kişi güvenliği hakkının, en yüksek standartta fiziksel ve manevi sağlığa sahip olma hakkının, işkence, aşağılayıcı, insanlık dışı muamele yasağının ve yaşam hakkının doğrudan ihlali anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik politikaların etkili olması, aynı zamanda insanlık dışı muamele ve cezalandırma ile mücadelenin güçlendirilmesi ile de ilişkili olduğunu kaydeden AK Parti Yunus Emre Belediye Başkan aday adayı Berk Mersinli; “Bu nedenle AK Parti iktidarları döneminde kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına çok önemli uygulamalar hayata konmuştur. Biz ‘Elhamdülillah Müslüman’ım’ diyen bir dinin mensupları olarak Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünü asla unutmamalı ve kadınlara bırakın şiddet uygulamayı gözümüz gibi korumalıyız. Kadına yönelik şiddet, tüm dünyada en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hangi toplumsal statüde yer alırlarsa alsınlar, kadınlar maalesef cinsiyet ayrımcılığına tabi tutulabildikleri gibi fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete de maruz kalabiliyorlar. Demokratikleşme, insan hakları, temel haklar gibi kavramlar bugün artık bütün dünyada benimsenmişken, kadınlarla ilgili sorunların aşılamamış olması, insanlığın en büyük eksiklerinden, en büyük ayıplarından biri sayılmalıdır” dedi.  Partisinin aday tercihi ve Yunus Emre’li vatandaşların teveccühüyle Belediye Başkanı olması halinde şiddete hayır diyerek şiddete uğrayan kadınlara yönelik Kadın Sığınma Evlerinin açılması yönünde girişimde bulunacaklarını kaydeden Berk Mersinli açıklamalarına şöyle devam etti; “1981 yılında Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edilir. 1985 yılında, BM tarafından "25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele" günü ilan Birleşmiş Milletler, şiddeti, çeşitli amaçlara ulaşabilmek için insan bedenine ve ruhuna yapılan saldırı olarak tanımlar. Kadına yönelik şiddet ise kontrol edilemeyen öfke sonucu ortaya çıkan bir şiddet türü olmadığı gibi kişisel bir mesele olmanın da çok ötesinde olup, cinsiyet eşitsizliğinin yol açtığı, eşitsiz güç ilişkisinden doğan toplumsal bir sorundur. Böylesine önemli bir soruna hiçbirimiz aman sende anlayışıyla yaklaşmamalı bu sorunun çözümü konusunda elimizi taşın altına koymalıyız. İnanıyorum ki, Türkiye, kadına karşı şiddet ayıbıyla yüzleşmeye devam edecek ve bu ayıbı, bu insanlık suçunu sonsuza dek dışlayacaktır. Ben bu düşüncelerle, Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nün tüm dünya kadınlarına hayırlı olmasını diliyorum.”    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKIN KURT - 4 yıl önce
bizde siyasetçi demek yaşlı eli öpmak,özürlüyü sevmek çoçuğa balon almak,hala aşamadık hiç sempatik gelmiyor......