MEB YASASINI PROTESTO ETTİLER!

Türk Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yasa Tasarısı ile kendi adamlarını MEB kadrolarına alacağı şimdiden belli olan iktidarın, eğitimi baştan sona kendi görüşlerine göre dizayn ettiğini söyledi.

MEB YASASINI PROTESTO ETTİLER!

Türk eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikası, Manolya Meydanı’nda MEB Yasa tasarısını protesto etti. Burada konuşan Türk Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, Türk milli eğitimini yüz yıl geriye götürecek olan bu yasa tasarısın sivil bir darbe olduğunu söyledi. Varlıakman, yapılanların demokrasiyle uzaktan yakından alakası olmadığını kaydetti.

Bu tasarının insan haklarıyla dolu olduğunu dile getiren Varlıakman, bu tasarının kazanılmış hakları budadığını ifade etti. Tasarının eğitimin yandaşlıkla birlikte anılmasına neden olacağını dile getiren Varlıakman, “Ehliyetin, liyakatin, bilginin, tecrübenin değil, AK Parti iktidarının adamı olması temel kıstas yapılmasına yol açacaktır. Sinen, korkan, itiraz edemeyen, bir köşede kendisine çizilen kaderi bekleyen, hırsızlıklar karşısında sesini yükseltemeyen ‘köleler’ eğitimin her kademesinde filizlenecektir. Çok açık söylüyoruz ki, tasarı bu haliyle yasalaştığında eğitim yönetilemez hale gelecektir. Okullardaki başarı düşecektir, MEB’in hafızası silinecektir, MEB yandaş yetiştirme kurumu haline gelecektir.” dedi.

Hükümetin, bu tasarı ile Türkiye’de tarihi görülmemiş gerginliklerin fitilini ateşlediğini aktaran Varlıakman, “Herkes emin olmalıdır  ki, biz eğitimciler gerginlik ise gerginlik, eylem ise eylem üzerimize düşen her şeyi sonuna kadar yapacağız. Bu tasarıyı bizlere reva görenleri, tasarı geri çekilene kadar rahat bırakmayacağız. Kibirli olanlar, her türlü kudreti kendisinde görenlere sözümüz şudur. Eğitimciler kendilerine yapılan zulmü, gücü elinde bulunduranların eziyetini görmektedir. Dolayısıyla inatlaşmanın eğitimimize faydası değil, aksine çok büyük zararları olacaktır. Eğitim, atınızı istediğiniz gibi oynatacağınız bir alan değildir. Eğitim, bilgi ve tecrübenin birlikte harmanlandığı, hak edenin makamlara getirildiği, korkunun, zulmün değil, doğruları söyleme cesaretine sahip insanların olması gereken bir alandır. Dolayısıyla intikam hırsıyla hareket edenler, eğitimi yerle yeksan ettiğinin artık farkına varmalı ve bu ucube tasarıyı ivedilikle geri çekmelidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ellerinde dövizlerle hükümet aleyhinde slogan atan sendika temsilcileri, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.