Mazlum Nurlu "Büyükşehir vatandaşın cebinden aldığı parayı sayaç şirketinin kasasına koyuyor"

Belediyenin abonelerden kartı su sayacı bedeli olarak topladığı 230 liranın tamamının sayaç şirketine aktarıldığını belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, "Manisa Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cebinden aldığı parayı, sayaç şirketinin kasasına koyuyor" dedi.  

Mazlum Nurlu "Büyükşehir vatandaşın cebinden aldığı parayı sayaç şirketinin kasasına koyuyor"

Belediye kime hizmet ediyor diye soran Mazlum Nurlu Meclis’te İçişleri Bakanına verdiği soru önergesinde; Su sayacı değişimi ve montajının MASKİ elemanlarınca, ücretsiz yapılması gerekirken, neden ilgili şirket tarafından ücret karşılığı yapıldığını ve bu yolla şirkete ne kadar para aktarıldığı sorularına yer verdi.

        Nurlu yaptığı açıklamada; Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MASKİ) hukuksuz kartlı su sayacı uygulaması, bir şirkete haksız kazanç sağlama aracı haline gelmiştir.

        Bilindiği üzere, Belediye vatandaşın rızası olmadan, zorla değiştirdiği kartlı su sayacı için abonelerden 230 TL para almaktadır.

        MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;

        Manisa genelinde 193 bin sayacın değiştirileceği ilk etapta 100 bin sayacın değiştirilmesi için ihale yapıldığı,

         7 Eylül 2015 tarihinde yapılan ihale ile sayaç alımı ve montaj işinin Baylan Ölçü Aletleri San. Ve Tic. Ltd. Şti’ne verildiği,

        İhaleye göre, sayaç bedeli 165 lira ve montaj için 30 TL olmak üzere sayaç başına KDV dahil 230 TL firmaya ödeme yapılacağı belirtilmiştir.
        Buna göre Belediye, vatandaştan aldığı 230 TL’nin tamamını firmaya aktarmaktadır.

        Sayaçlar belediye tarafından ücretsiz değiştirilmesi gerekmektedir. Fakat belediye bu görevi şirkete havale ederek her sayaç  değişimi için 30 TL montaj parası ödemektedir. 
        Kartlı sayaç uygulamasında Belediyenin hiçbir kârı yoktur.

        Vatandaşa da bir yararı yoktur.

        Tek kar eden sayaç şirketidir. Belediye vatandaşın cebinden zorla aldığı parayı, şirketin kasasına koymaktadır.

        Buradan vatandaşlarımı uyarıyorum. Belediyenin resmi görevlisi olmayan şirketin montaj elemanlarına su saatinizi sökmesine izin vermeyin. Kimse sizin saatinizi zorla sökemez.

        Hukuksuz bu uygulamaya karşı Manisa halkının desteği ile haklı mücadeleyi büyüteceğiz ifadelerine yer verdi.

İŞTE NURLU'NUN VERDİĞİ SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Mazlum NURLU

Manisa Milletvekili
        Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MASKİ) zorla taktığı ön ödemeli kartlı su sayaçları için alınan ücretler vatandaşın büyük tepkisine neden olmaktadır.

          Belediye vatandaşın rızası olmadan zorla değiştirdiği kartlı su sayacı için abonelerden 230 TL para almaktadır.

          MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;

          Manisa genelinde 193 bin sayacın değiştirileceği ilk etapta 100 bin sayacın değiştirilmesi için 100 bin sayaç ihalesinin yapıldığı,

            7 Eylül 2015 tarihinde yapılan ihale ile sayaç alımı ve montaj işinin Baylan Ölçü Aletleri San. Ve Tic. Ltd. Şti’ne verildiği,

          İhaleye göre, sayaç bedeli 165 lira ve montaj için 30 TL olmak üzere sayaç başına KDV dahil 230 TL firmaya ödeme yapılacağı belirtilmiştir.
          Buna göre Belediye, vatandaştan aldığı 230 TL’nin tamamını firmaya aktarmaktadır.

          Belediye elemanlarınca ücretsiz değiştirilmesi gereken sayaçların montajı için abonelerden para alınmasının ve zorunlu kartlı su sayacı uygulanmasının Yargıtay kararlarına aykırı, hukuksuz bir uygulama olduğunu belirten vatandaşlar Belediyenin bu şekilde şirkete haksız kazanç sağladığını ifade etmektedirler.

          Bunlara göre;

1-      Su sayacı değişimi ve montajının MASKİ elemanlarınca, ücretsiz yapılması gerekirken, ilgili şirket tarafından ücret mukabili yapılmasının nedeni nedir?

2-      Bu yolla şirkete ne kadar para aktarılacaktır?

3-      Vatandaşın zararına, şirketin kârına olan bu uygulamanın Belediyeye ne gibi yararı vardır? Belediye bütçesine ne kadar para girecektir?

4-      Bakanlık olarak kanuna aykırı olan kartlı su sayacı uygulamasının durdurulması için girişimde bulunacak mısınız? 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.ERGUN ERGİNER - 2 yıl önce
BECERİKSİZ CENGİZ ERGÜN VE EKİBİ BU GECE KULAKLARINIZI BOL BOL ÇINLATTIM.(cengiz sana ve maskidekilerin 7 ceddi hakındaki düşüncelerimi tahmin et bakalım.)PARAMIZLA REZİL OLUYORUZ.Ben Turgutlu da ikamet etmekteyim.MASKİDEN ŞİKAYETÇİYİM.Benden habersiz ve izinsiz olarak su sayacımı çaldılar.Çaldılar diyorum çünkü sayacım nerede bilmiyorum.içindeki sarı metal 15 -25 tl arası satılıyormuş,kim ne avanta sağladı acaba.Eskiden 20 ton tüketirken su sayacı değiştikten sonra aynı rutinle 30 tona çıkıverdik.SORARIM SANA CENGİZ, NEDEN SADECE BAYLAN SU SAYACI . Esas sinirlenme sebebim bunlar değil .Bu gece su lazım oldu birde baktım su kesik.Kartı zar zor buldum ,neyse içindeki avansı yükledik.Turgutluda maski günlük 2000e yakın işlem yapıyor ve yetersiz.Aynı eski ssk gibi,Bu nedenle gecenin yarısında yükleme yapmak için maskiye gittim.150.000 nüfusa sahip turgutluda 1 tane yükleme cihazı var oda bozuk.(cengiz sana ve maskidekilerin 7 ceddi hakındaki düşüncelerimi tahmin et bakalım.)MANİSA YI YÖNE
Avatar
mesut sertdogucu - 2 yıl önce
sayın mılletvılım konunuzda haklısınız.benımde sayacım degıştırıldı.bende dava actım davam devam edıyor.