MASKİ'de Hedef Doğal Kaynaklar!

MASKİ Genel Müdürlüğüne atanan Yaşar Coşkun kurumun hedefleri konusunda manisahaberleri.com'a özel açıklamalar yaptı. MASKİ'yle ilgili vatandaştan zaman isteyen Coşkun, "Kısa orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var. Manisa'nın doğal kaynaklarını yeniden ele alıyoruz. Manisalılara Manisalı olma, Manisa'da yaşama rahatlığını sunacak bir sistem kuruyoruz" dedi.


Haber Merkezi
Yaklaşık üç hafta önce MASKİ (Manisa Si ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürlüğüne atanan Yaşar Coşkun kurumuyla, geçmiş ve gelecek planlamalarına dair önemli açıklamalar yaptı.
MASKİ'nin çok büyük sorunları olmayan bir idare olduğunu, yaşanan sıkıntıların geçmişten gelen ancak geleceğe taşınmayacak sıkıntılar olduğunu ifade eden Genel Müdür Coşkun, Manisa'nın doğal kaynaklarının yeniden ele alınmasını öncelikli iş olarak planladıklarını ifade etti.
SORUN ALTYAPILAR
Coşkun, "MASKİ çok problemli, sıkıntı bir kurum değil ancak bazı çevrelerin de baskılarıyla adı çıkmış bir kurum. MASKİ sadece Manisa anlamında değil, Türkiye genelinde önemli bir kurum. Bugün en önemli sorunumuz Manisa'nın alt yapıları. Alt yapılan planlanırken o günün nüfusuna göre yapılmış. O gün 80 bin kişiye göre yapılan alt yapı bugün 380 bin kişiye hizmet veriyor. Elimizdeki alt yapıyla mevcut nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz. Bunun içinde yeni planlamalarımız var. Bunları hayata geçirmek için zamana ihtiyacımız var" dedi.
DAHA İYİYİZ
Manisa ile birlikte büyükşehir olan 29 ile bakıldığında hem hizmet hem de yatırım noktasında Manisa'nın diğer illerden daha iyi durumda olduğunu ifade eden Genel Müdür Yaşar Coşkun, "MASKİ Büyükşehirle var olan bir kurum. Bugün dert diye ifade edilenler günümüzün dertleri değil yıllardan beri biriken bir takım problemler. Manisa Büyükşehir olunca herkes bir sihirli değnek değecek ve her şey yolunda gidecek sandı. Hemen herkes yaşam standardının birden bire çok güzel olmasını bekledi. Ancak bu durum ne Manisa'da ne de başka bir ilde böyle değil ve olamaz. Biz Manisa ile birlikte büyükşehir olan illerden bugün çok daha iyi noktadayız" dedi.   
KÖKLÜ BİR YAPILANMA
Manisa'nın su ve kanalizasyon anlamında köklü bir yapılanmaya ihtiyacının olduğunu söyleyen Coşkun, "Manisa'da yaklaşık bin 500 su pompası var. Pompalarla vatandaşa su vermek çok maliyetli bir iş.  Yeraltı suları aşağı doğru çekildikçe, su pompaları yetersiz kalıyor. Küresel ısınma sebebiyle yaşanan ilkim değişiklerinden dolayı bu sene 20 metreden çıkan su önümüzdeki sene 30 metreden çıkar hale gelebiliyor. Özellikle köylerden yeni dönüşen mahallelerde bu durum böyle. Yeterince yağış da alamıyoruz. Nüfus artışından dolayı ihtiyaç da arttığı için yine elimizdeki su pampaları yetersiz kalıyor. Yine nüfusa dayalı olarak kanalizasyon sistemleri de yetersiz kalıyor. Eskiden 3 katlı 5 katlı evlere göre yapılmış olan alt yapı bugün 8 kat 10 kat hatta 18 katlı binalara hizmet vermek zorunda.
Köklü bir değişiklik yapılması lazım ancak bu da yıllar içinde olacak olan bir şey. Bu bahsettiğimiz sıkıntılar sadece Büyükşehir Belediyesinin gücüyle çözülebilecek sıkıntılar değil. Bu konuda hükümetin önderliğinde de yeni projeler geliştirmek lazım. Biz elimizi taşın altına koyduk. Su kaynakları için yeni barajlar düşünmemiz lazım. Doğal su kaynaklarını yeniden tespit edilip onlardan yararlanmamız lazım. Bunun içinde Manisa'yı A'dan Z'ye yeniden tarıyoruz.  Yeni kaynaklardan pompa ve sondajları kaldırarak hem maliyeti azaltmak hem de daha yeterli su almak istiyoruz. Bu konuyla ilgili kısa orta ve uzun vadeli planlamalarımızı yaptık. İller bankası aracılığıyla yürüttüğümüz bu konuda çalışmalarımız da var.  Gündelik çözümlerle yetinmeyip, daha uzun vadeli çözümleri Manisa'ya kazandıracak projelerimiz var" dedi.
İZMİR'E SU VERİYORUZ
Manisa'nın Sarıkız ve Gördes barajından İzmir'e de su verdiğini hatırlatan Genel Müdür Coşkun, "Manisa geçmiş yıllarda iki noktadan İzmir'e su verdi. O yıllarda Manisa'nın su ihtiyacı yeterliyken bugün nüfus artışıyla artık kendi suyumuz kendimize kadar yetiyor. Biz o dönemde yapılmış olan protokollere, alınan Bakanlar Kurulu Kararına bağlı olarak elimizden geleni yapıyoruz. İzmir'dekiler de bizim vatandaşımız. Hatta İzmir'de 200 bin Manisalı vatandaşımız var ve biz suyumuzun önemli bir kısmını da İzmir'e veriyoruz. Her şeye rağmen asla ümitsiz değiliz" diye konuştu.
MANİSALI OLMANIN AYRICALIĞINI YAŞATACAĞIZ
Manisa'da bugün yaşananların bugünün değil, geçmişten gelen sorunlar olduğunu yineleyen Yaşar Coşkun, "Herkes şunu bilmeli ki bu problemler günümüzün problemleri değil. Ekonomideki yaşanan bazı aksaklıklar ihaleyi alan müteahhitlerin zorluk yaşamasına ve dolayısıyla işi bırakmasına sebep oluyor. Bizim de başımıza gelen bir durum bu. Aynı şey Sabuncubeli tünelinde de yaşandı. Yapı sektörü Türk ekonomisinin can damarı. İhaleyi alan firma kepenk kapatınca sizinde başınız ağrıyor. Maalesef bir kaç noktada biz de bu durumla yüzleştik. Yeniden ihale süreci derken zaman kaybı yaşıyoruz. Onun içinde MASKİ'ye biraz daha zaman istiyoruz.
Manisa'da yaşayan herkes Manisa'da yaşadığının bilincine varmalı ve Manisa'da yaşamak bir farklılık arz etmeli. Bizim en öncelikli yapmamız gereken bu. Allah Manisa'ya tabiat açısından, doğal kaynaklar açısından inanılmaz fırsatlar vermiş. Bu kaynakları biz avantaja dönüştürebilirsek Manisa'da yaşayanların mutlu olması için hiç bir engel kalmaz. Biz planladığımız hedefe yürümek ve vatandaşımızı mutlu etmek için gece gündüz çalışacağız. Bunun sözünü veriyorum. Manisa'da yaşayan herkes mutlu olmayı sonuna kadar hak ediyor" dedi.
MASKİ bin küsur mahalleye hizmet verdiğini hatırlatan Coşkun, "Önümüzdeki öncelikli hedeflerden birisi de ana isale hatlarının tamamını yenilemek. Bunun içinde ihale sürecimiz işliyor. Kısa sürede Manisa'da su ve kanalizasyon sorunu kalmayacak" dedi.
 

 

İlgili Galeriler