banner278

MANİSA’YA HAYVAN HASTANESİ İSTİYORLAR

Hayvanları Koruma Derneği üyeleri düzenledikleri basın açıklamasıyla Manisalıları Sokak hayvanlarını korumaya davet etti.

MANİSA’YA HAYVAN HASTANESİ İSTİYORLAR

Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Ebirliler, yaşadığımız hayatın hayvanlarla birlikte paylaşıldığını hatırlatarak; “ Manisa artık Büyükşehir de olduğuna göre hayvanlar için de bir hayvan hastanesi projesi oluşturulmalı” diyerek adaylara seslendi.

Ebirliler konuşmasında şunları söyledi; “Bugün Manisa’da alışılagelmişin dışında bir şeyi gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız yeri paylaştığımız, onlarsız yapamayacağımız hayvanların “ Aranızda Biz De Varız “ seslenişini duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.

Bir köy, bir ilçe, bir şehir  sadece  insan eliyle ortaya çıkmış binalardan, içinde yaşayan insanlardan  oluşmuyor.İnancımızda, kültürümüzde yer aldığı gibi şefkatle davranmamız gereken   ,yaşadığımız yerin  fertleri,  binlerce yıldır yaşamımızın bir parçası olan hayvanları yok sayamayız. Sorun haline getirip sonra yok edemeyiz.

Kent yaşamında hayvanların varlığı ve hakları ile bunlara ilişkin sorumluluklarımız olduğu ve bu sorumluluklardan, sokakları onlardan Temizlemekle kurtulamayacağımız gerçeğini hatırlatmak istiyoruz.

Konumuz sahipsiz bıraktığımız,sorun haline getirdiğimiz,sorunu yok etmekle çözmeye çalıştığımız evciller .Yasa çıkartılacak kadar önemli bir konu ki on yıl öncesi yasa çıktı belediyeler görevlendirildi.


Önce genelde neler yapıldığına bakalım;

İnsanlardan başka hiçbir canlıya yaşama şansı tanımıyor, yaşam alanı sağlamıyoruz. Onları sokaklardan kurtaracak adımları atmıyoruz. Bu güzel canlılarla beraber yaşadığımız şehirlerimizi maalesef onlarla paylaşmıyoruz. Biraz yemeği, bir kap suyu bile çok görüyoruz.

Sokakta yaşayan hayvan varlığını onları yok ederek çözmeye çalışıyoruz.  Sayıları nerede artsa, orada umarsızca ve sistematik bir şekilde ya zehirleniyorlar, ya toplanıp  yiyecek ve suyun bulunmadığı yerlere ölüme terk ediliyorlar. Hatta vuruluyorlar. Bu insanlık dışı tavırlar ne yazık ki  hala sürüyor .Barınak olan yerlerde  barınaklara kapatılıyorlar. Uygun bakım ve besleme şartları sağlanamayan barınaklar birer toplama kampına dönüşüyor. Toplu halde yaşamaya çalışan hayvanlar ya bulaşıcı hastalıklarla kırılıyor, ya yeterli gıda sağlanamadığı için açlıktan ölüyor ya da birbirlerine zarar veriyor.Yüzlerce, binlerce köpeği kısıtlı bir alana tıkıştırmak sadece ölümlerini göz önünden kaldırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bir çift köpeğin  6 yıl içinde 67000 köpek, bir çift kedinin 7 yıl içinde 420bin kedi

Olduğu gerçeği,  bu sorunun onları herhangi bir şekilde yok etmekle çözülemeyeceğini gösterir. Tek çözüm Dünya sağlık örgütünün de önerdiği gibi aşıla, kısırlaştır ve yaşat  idi.

Avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde ON yıl önce gerçekleştirilen yasal düzenlemeler konunun sorumluluğunu belediyelere verdi.

Her belediyenin kendi bakım evini  kurması ve burada veteriner hekim hizmeti vermesi , “yakala, aşıla, kısırlaştır ve aldığın yere bırak”zorunluluğu getirildi. Zaten bir hayvanı hayatı boyunca kapalı bir ortamda tutmak hem mantıksız hem de pahalıydı.Bakım evlerinde sadece hastalar, yaşlılar, bakıma muhtaçlar ve agresif olanlar kalacaktı.

Ancak birçok belediye bu işlevi yerine getiremedi. Vatandaş bilinçlendirilmedi. Hayvanları sokaklardan uzaklaştırma mantığı değişmediği için de bu canlıların çektikleri acılar sonlandırılamadı. Sokaklardaki hayvan sayısı bir türlü azaltılamadı.

Önümüzde bir seçim var .Eminiz ki pek çok yerde özellikle ilçe ve köylerde  sahipsiz  köpekler sorun olarak başkan adaylarına, muhtarlara  iletilmekte, çözüm olarak da ortadan kaldırılmaları istenmektedir.

Geçen on yıllık süreç içinde iki yerel yönetim seçimi oldu. Her iki seçim döneminden sonra ilçe ve belde belediyelerine bu konuda ki yasal görevleri bildirildi, tekrar seçilenlere hatırlatıldı. Bu süreç içinde  ilçelerimizin bu konudaki çalışmalarını değerlendirirsek  sorunu onların yarattığını görürüz” dedi.

Manisa ve ilçelerinde de durum değerlendirmesinde bulunan Erbirliler; 

“Kırkağaç, Gördes, Gölmarmara, Ahmetli, Köprübaşı, Sarıgöl belediyeleri yasal görevleri olmasına rağmen   bir çalışma yapmamıştır. Bakım evi kurma için devlet desteği olmasına rağmen proje dahi vermemişlerdir. Bu ilçelerimizden sürekli toplanan, başka sınırlara bırakılan,öldürülen , sokaklarda hasta köpeklerin dolaştığı duyumları alınmıştır.

Ege’nin parlayan yıldızı olarak övünen Turgutlu’da kurulan bakım evi bir canlının yaşamını sürdüreceği koşullara sahip değildir. Temizlik işleri binalarının içinde gözlerden uzak,kışın hayvanların donduğu yazın piştiği bir yerdir. Belediyenin sunduğu hizmetlerin görüntüleriyle, belediyenin varlığı ile uyuşmayan hizmet vermektedir. Merkez içine kurduğu “hayvanat bahçesi” , mama kapları ile göstermelik bir uygulama söz konusudur.

Alaşehir’de içinde hizmetin ve hayvanın  olmadığı bir bakım evi vardır. Veteriner hekim hizmeti yoktur.Mobil kısırlaştırma aracı getirterek senede bir-iki defa yaptığı kısırlaştırmalar çözüm değil hayvanlar için eziyet olmuştur. Beslenme odakları kurmuş olmaları da hizmet verdiğini göstermez. Kısırlaştırılan hayvanların  civar köylere, ormana  bırakıldığı saptanmıştır.

Akhisar, bakım evi mevcuttur. İki sene öncesine kadar en  bakımlı bakım evlerinden, kısırlaştırmanın , yerine bırakılmanın en düzenli  yapıldığı ilçelerimizden biriyken bugün bakım evi tadilat geçirdiği halde verilen hizmetin niteliğinden ölüm yuvası gibidir. 100 köpek  kapasitesindeki bakım evine Zabıta nın  evlerden dahi toparladığı  400 den fazla köpeği doldurması bakım evini cehenneme çevirmiştir. Akhisar’ın çevresindeki hiçbir ilçede sahipsiz hayvanlar için çalışma yapan yasal görevini yerine getiren belediye yoktur. Bu belediyelerin bıraktıkları köpeklerle, barınağa kapatmalarla  görev ihmalleriyle sokaktaki hayvan sorunu sürmektedir.

Kula, bakım evini inşa etmiş ama kullanıma açmamış, veteriner hizmeti vermemiş, şantiyeye dönüşen bakım evi geçtiğimiz yıl tekrar düzenlenmiştir.Bakım evinde sürekli hizmet veren veteriner hekimi yoktur.

Salihli, eski bakım evi uygun koşullarda değildi, bakım evinde hizmet yetersizliği vardı. Yeni bakım evi inşaatını bitirmiştir. Veteriner hizmetinin sürekli olması beklenmektedir, bakım evi çalışanı yetersiz sayıdadır.

Saruhanlı belediyesinin sunduğu hizmetlerin görüntüsüyle bakım evi çok farklıdır.Kr,iterlere uygun değildir. Veteriner hekim hizmeti ve bakım evi çalışanı yetersizdir.

Soma,kliniği, geçici bakım evi vardır.Kısırlaştırma çalışmalarına  kendi veteriner hekimi ile devam etmektedir. Sınırlarına bırakılan  köpeklerden şikayetçidir.

Demirci, örnek olacak kliniği ile bakım evi bulunmaktadır. Veteriner hizmeti vermektedir.

Manisa bakım evi ,işlevsel alanlarıyla sadece kedi, köpek değil bakıma muhtaç diğer hayvanlar  da düşünülerek planlanmış, inşa edilmiştir. Ancak eksik birimleri,onarımdan geçecek yerleri tamamlanmamış, toplu ulaşım sağlanmamış, veteriner hekim sayısı arttırılmamış, bakım evinde çalışmaya uygun olmayan kişiler isdihdam edilmiştir. Vatandaşı bilinçlendirecek çalışmalar yapılmamışitır. Her beleldiye seçimlerinden sonra ilk iki yıl toplu yok etmeler olmuştur.  Sahipsiz köpeklerin en çok bulunduğu ve ürediği Organize Sanayi Bölgesi’n de kısırlaştırma çalışmaları yapılmamış,merkeze bağlı belde belediyelerine farklı belediyeler olduğu için veteriner hizmet imkanları kullandırılmamıştır.

Bir belde belediyesinin  ( Kayalıoğlu) bakım evini kurup,kısırlaştırma yapıp, vatandaşını bilinçlendirmesi,sokaklarında beslenme odakları kurması ve  yemeksiz susuz bırakmaması örneği varken “gelişmekle övünen “ ilçelerimizin  görevlerini yerine getirmeyip sahipsiz hayvanları hatta evdeki köpekleri dahi toplaması,başka yerlere terk etmesi, barınaklara tıkmasının gerekçesi  olamaz.

Belediye başkan adayları içinde  şu anda başkan olanlarda mevcut ve  sadece geçtiğimiz dönemi dikkate alırsak beş senedir yasal görevini hala yerine getirmemiş olanlar bulunmaktadır” dedi.

Yetkililere seslenen Erbirliler; “Yok etmeyi çözüm bulmuş yöneticilerin aynı uygulamalar içinde olmamalarını diliyoruz. Yasal görevlerini hatırlatmak üzere söz vermelerini isteyeceğiz. Bizler de tecrübemiz, gönlümüz ile hayvan haklarının korunması çalışmalarında destek vermeye her zaman olduğu gibi hazırız.

Onlar, sorun olarak değil “şehrimizin hayvanı” olarak kabul edildiğinde değişim başlıyor demektir.

Başkan adaylarından söz vermelerini isteyeceğimiz hususlar aşağıda olup, seçilen yeni başkanlara ilçelerinin durumu hakkında daha detaylı bilgi verilecek bundan böyle her şey kamuyla paylaşılacaktır.

1.    . 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununu titizlikle uygulayacağına ve tüm hayvanların yaşam haklarının korunması konusunda gönüllüler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte iş birliği içerisinde çalışmalar yapacağına,

2.    Sahipsiz kedi ve köpeklerin tedavi ve kısırlaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için başkanı olduğu belediye sınırları içerisinde rehabilitasyon merkezi kuracağına ve bu merkezin personelinin donanımlı ve hayvan dostu kişilerden oluşmasına özen göstereceğine veya mevcut olan rehabilitasyon merkezlerini  iyileştireceğine, 

3.    Yasanın 4. maddesinin (j) bendi ' Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ' hükmü gereğince ve yasanın aynı maddesinin (h) bendi 'Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması,  beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır' hükmü gereğince sahipsiz kedi ve köpeklerle birlikte At, Eşek gibi hayvanların da yaşamları boyunca bakılabilecekleri doğal koşullara uygun bakımevleri kuracağına, mevcut beton ve fayans durumunda olanlar varsa, doğal ve özgür koşullara getireceğine,

4.    Rehabilitasyon merkezinde kısırlaştırma ve tedavi işleminden sonra sağlıklı hayvanların alındığı yere bırakılmasını sağlayarak, dışarıdaki yaşamlarının da güvence altına alınması için gerekli tedbirler alıp, kamuoyunu bilgilendirici afiş, broşür  ve eğitim çalışmaları düzenlenmesine destek vereceğine,eğitim çalışmaları yapacağına,

5.    Belediye sınırları içerisinde yaşayan sahipli hayvanların çip yada farklı şekillerde kalıcı olarak kayıt altına alınması ve sürekli denetimlerin yapılmasını sağlayacağına,

6.    Başkanı olduğu belediye sınırları içerisinde yaşayan hayvanlar için su ve beslenme noktaları kurulmasını ve beslenmelerini sağlayacağına,besleme  yapanlara mama desteği vereceğine,

7.    Petshopların ve üretim çiftliklerinin, ilgili kuruluşlarla birlikte denetimlerinin en iyi şekilde yapılmasını sağlayacak ve yasadışı üretimi önleyecek çalışmalar yaptıracağına,

8.    Üç ayda bir toplanan İl Hayvan Koruma Kurulu  toplantısına bizzat katılarak, sorunların çözümünde aktif olarak yer alacağına,

 

9.   .(Büyük şehir için )  hayvan hastanesi ya da polikliniği kuracağına,

10.  Tüm belediyelerde 24 saat nöbetçi veteriner hekim bulundurulmasına,

11. Doğada yaşayan yaban hayvanlarının doğal ortamlarının bozulmaması için ve yaşamaları için beslenme desteği sağlayacağına, yaban hayvanlarının bilinçsizce öldürülmemesi için gerekli yasal prosedürleri uygulayacağına ve halkın bilinçlendirilmesine destek vereceğine,

Söz vermelerini isteyeceğiz.

Bu hayvanlar sadece bir avuç hayvanseverin değil. Onlar kentte yaşayan herkesin hayvanı. Herkesin taşın altına elini koyması, bu güzel canlıların sorumluluğunu paylaşması gerekiyor.

Sonuç olarak tek çözüm toplumsal bilinci arttırmak. Tek kalıcı çözüm; elbirliğiyle
hayvanların tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği, yeni ailelerine hazırlanacakları geçici barınaklar oluşturup, bunları merhametli ve profesyonel yönetim kadrolarıyla idare etmek ve hayvan sevgisini toplumumuzda yaygınlaştırıp hayvan sahiplenme oranını toplum içinde arttırmaktır. Toplumumuzda hayvan sevgisini yaygınlaştırılması ve çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren sahiplenme duygusu, merhamet ve sorumluluk alma bilinciyle yetişmesi sadece sokak hayvanı sorununu değil toplumumuzun bir çok sorununu halledecektir.

Bu hayatın tek sahibi bizler değiliz. Gözünüzü yummak, duymamak, işitmemek, görmemek, el uzatmamak, paylaşmamak ,gücümüzü onları yok etmekte kullanmak ile sadece kendimizi  kandırırız. Yaşamın tadına başka bir canlı gözünden bakabildiğiniz an, insan olmanın erdemine sahip olduğunuz andır.Bizler  de yaşama başka canlıların gözüyle de bakacak yöneticiler bekliyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.