Manisa’ya 300 Milyon Tl’lik Yeni Fabrika

Manisa ve Kazakistan’daki yatırımlar eş zamanlı hizmete açıldı

Manisa’ya 300 Milyon Tl’lik Yeni Fabrika

Eczacıbaşı Holdinge bağlı İpek Kağıt’ın Türkiye ve dünya pazarları için üretim yapacak olan Manisa’daki yeni tesisi ile Kazakistan tesisinin açılışı aynı anda yapıldı.
Kurulduğu günden bu güne Türkiye temizlik kağıdı sektörünün öncüsü ve lideri olan İpek Kağıt, uluslararası pazarlarda güçlü bölgesel bir oyuncu olma vizyonu doğrultusunda yaptığı yatırımları tamamladı. Toplam 300 milyon TL’lik yatırım hamlesi kapsamında Manisa’da en son teknolojiye sahip yeni kağıt makinesini ve medikal hijyen tesisini hayata geçiren İpek Kağıt, eş zamanlı olarak, Kazakistan’ın Almati şehrindeki fabrikasını Astana’da inşa ettiği, ileri teknoloji makine ve ekipmanların yer aldığı yeni fabrikasına taşıdı.
İpek Kağıt’ın Türkiye ve dünya pazarları için üretim yapacak olan Manisa’daki yeni tesisi ile Kazakistan tesisinin açılışı aynı anda yapıldı.
Manisa tesisinin açılışına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve  Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli ile Eczacıbaşı Topluluğu üst düzey yöneticileri ve çalışanları katılırken, Kazakistan fabrika açılışı ise Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Astana Özel Ekonomik Bölge yetkilileri, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu Başkanı Hakan Uyanık ve İpek Kağıt Kazakistan çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.
Manisa'daki tören sırasında Kazakistan'daki törenle canlı yayın bağlantısı kurularak, eş zamanlı kurdele kesimiyle tesisler açıldı.
Manisa tesisinin açılış töreninde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, iki yeni yatırımı hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.
Eczacıbaşı, “İpek Kağıt kurulduğu ilk günden bugüne sürekli yenilikçilik anlayışıyla tüketicilerin hayatına değer katan ürünleriyle temizlik kağıdı sektörünün öncü ve lider kuruluşu olarak bizleri gururlandırıyor. Bugün aynı anda açılışını gerçekleştirdiğimiz birbirine dört bin kilometre uzaklıktaki Manisa ve Kazakistan tesislerimizle, İpek Kağıt’ın kalitesini, teknolojisini ve yenilikçiliğini daha da güçlendiriyoruz.” dedi.
ECZACIBAŞI BÜYÜYEN AİLEMİZE GÜÇ VERİYOR
Manisa OSB Başkanı Sait Cemal Türek, Eczacıbaşı grubunun Manisa OSB ‘ye yaptığı yatırımla ilgili olarak; OSB ailesinin hızla büyüdüğünü ve Eczacıbaşı grubunun da  büyüyen aileye güç verdiğini belirterek;
“Bölge Yönetimi olarak, ileri teknoloji ve yüksek katma değerli üretimlerin arttırılması amacıyla, kaliteli hizmet, uygun maliyet esasları dahilinde hizmet ve imkanlar sağlamaya gayret gösteriyoruz.
Görüyoruz ki, İpek Kağıt 24.000 m2’lik yeni tesisinde son teknolojiyi kullanarak, çevreye duyarlı bir tesis inşa etmiş. Biz, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk projelerinde yer alan firmaları, Bölgemizde çok daha fazla görmek istiyoruz. Ayrıca, Eczacıbaşı Gurubu, sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemizde örnek firmalarımız arasında yer almaktadır. Bu sebeple, Eczacıbaşı Gurubunu bütün kalbimle kutluyorum. Bölgemizin IV. Kısmında yer alan İpek Kağıt firmamızın ilk tesisinin açılışını 20 Ekim 2009'da yapmıştık. Daha sonra 2. Etap fabrikalarının temelini yine hep birlikte  20 Ekim 2014 tarihinde attık. Bu günde,İpek Kağıt’ın  büyük ve güzel, yeni tesislerini açıyor olmanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.İşte bu nedenle başta, yeni yatırımlarını faaliyete geçirerek çalışanlar için yepyeni bir motivasyon kaynağı oluşturan, hepimizin örnek aldığı duayen Sanayici,  İpek Kağıt Fabrikasının Yönetim Kurulu Başkanı, Sayın Bülent Eczacıbaşı olmak üzere, tüm firma yetkililerini ve çalışanlarını Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri, Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına huzurlarınızda tebrik ediyorum”
ATAĞA KALKTIK
İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli de 2012 yılında bölgesel güç haline gelme hedefiyle atağa kalktıklarını ifade etti. Nişli, “Bu dönemde çok hızlı bir büyüme ivmesi yakalayarak, temizlik kağıtları pazarında Türkiye’deki liderliğimizi sürdürürken ihracatımızı beş kıtada 60 ülkenin üzerine çıkardık. Beş yıl içinde ise aynı ivmeyle yurt dışında dört kat büyürken, yurtiçi ve yurtdışı toplam ciromuzu ikiye katlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.
MANİSA YATIRIMI İLE KAPASİTE YÜZDE 65 ARTTI 
Manisa’da en yeni ve ileri teknolojilerin kullanıldığı tesis yatırımı 20 ayda tamamlandı. Bu yatırımın en önemli bölümünü oluşturan yeni kağıt makinesi, 5,60 metre genişliği ve 2200 m/dakika hızıyla, kağıt üretim kapasitesini yüzde 65 artırdı. Günde 3 bin kilometrenin üzerinde kağıt üretilen yeni tesisin eklenmesiyle, İpek Kağıt’ın toplam üretim kapasitesi yıllık 110 bin tondan 180 bin tona çıktı.
Manisa’da yapılan yatırım çerçevesinde İpek Kağıt’ın medikal hijyen kategorisine güçlü girişini destekleyecek Türkiye’nin ilk ve tek mesane pedi üretim tesisi de devreye alındı. Uluslararası hijyen standartlarında üretilen, idrar kaçırma (inkontinans) sorununa özel olarak tasarlanan ürünler ve medikal bakım sağlayan tamamlayıcı portföy, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarlarda da tüketicilerle buluşacak.
“ASTANA TESİSİ, İPEK KAĞIT’IN GÜCÜNÜ PEKİŞTİRECEK”
İpek Kağıt, Orta Asya’daki liderlik hedefi doğrultusunda Kazakistan’daki yeni yatırımını da devreye aldı. Almati’deki fabrikanın, başkent Astana’da 50 bin metrekare toplam alanda inşa edilen modern tesislere taşınmasıyla, üretim kapasitesi artarken kullanılan yeni teknolojiler de maliyetleri düşürecek. Yeni tesisler, Orta Asya operasyonunun genişlemesine de olanak sağlayacak.Üstün ürün kalitesi ile Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere bulunduğu pek çok pazarda Selpak markasıyla sınıfında lider olan İpek Kağıt, önümüzdeki 10 yılda liderliğini yaygınlaştırma hedefiyle çalışacak.
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.