MANİSA'YA 109 MİLYON TL'LİK PROJE DESTEĞİ

TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü 10 Şubat – 21 Mart 2014 tarihi itibariyle 12. Çağrı Döneminde toplam 109 Milyon TL yatırım miktarında projeleri kabul etti.

MANİSA'YA 109 MİLYON TL'LİK PROJE DESTEĞİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa İl Koordinatörlüğünce 12. Çağrı Döneminde 1 milyon ve üzerinde yatırım bütçeli 71 adet proje kabul edilmiş olup, bu projelerin toplam yatırım tutarı 109.167.450,00 TL’dir. Bu projelerin onay süreci tamamlanıp uygulandıktan sonra hibe tutarı 62.096.000,00TL olarak beklenmektedir. TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü 12. Çağrı Döneminde toplam yatırım tutarına göre Ankara, Elazığ, Malatya’dan sonra Türkiye 4.sü olmuştur.  12. Çağrı Döneminde ilimize sunulan projelerin sektör dağılımı şu şekildedir:  1-Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım                       –    6 Adet Proje  2-Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım (Kırmızı Et)     –    3 Adet Proje  3-Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım (Kanatlı Eti)     –  38 Adet Proje  4-Süt Ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi Ve Pazarlanması       –     1 Adet Proje  5-Et Ve Et Ürünlerinin İşlenmesi Ve Pazarlanması          –     3 Adet Proje  6-Meyve Sebzelerin İşlenmesi Ve Pazarlanması (Soğuk Hava Deposu) – 2 Adet Proje  7-Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi (Arıcılık) –  2 Adet Proje  8-Yerel Ürünler Ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi        –    16 Adet Proje    Çağrı dönemiyle ilgili bir değerlendirme yapan TKDK Manisa İl Koordinatörü Ahmet IŞIK, “12. Çağrı Döneminde sektör bazında bakıldığında kanatlı sektörü (tavuk eti) projeleri ilimizde daha çok rağbet görmektedir” dedi.IŞIK, ayrıca 2013 yılı aralık ayı sonunda Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ilimizin yerel ürünler listesinin onaylanması ile beraber ikinci sektör olarak yerel ürünlere yatırım projelerinin öne çıktığını belirterek yerel ürünlerde ise zeytin ve zeytin ürünleri projelerinin ağırlıklı olarak sunulduğunu söyledi.    Bundan önceki 11. Çağrı Döneminde 82 Milyon yatırım bütçeli proje aldıklarını ileten Ahmet IŞIK, bu projeler daha çok çiftlik faaliyetlerinin desteklenmesi kapsamındaki traktör projelerinden oluşmaktaydı; yatırım miktarı az, proje sayısı çok idi. Ancak 12. Çağrı Döneminde IPARD kapsamındaki traktör kotası dolduğu için; çiftlik faaliyetleri alanında traktör desteği olmadığından, diğer sektörlerden proje aldıklarını söyledi.  11. Çağrı Döneminde alınan projelerle ilgili de bilgilendirme yapan IŞIK, “İl Koordinatörlüğümüzde şu anda 11. Çağrı Döneminde aldığımız tavuk kümesi projeleri incelenmektedir. Eş zamanlı olarak uzmanlarımızın bir kısmı Çiftlik Faaliyetlerinin Desteklenmesi kapsamındaki traktör projelerini inceleyip sonlandırmaktadır. Yakın zamanda incelenip onaylanan 53 adet traktör projesinin de sözleşmesi imzalanacaktır” dedi. IŞIK, “TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü olarak ilimizde her çağrı döneminde artan başvuru sayımız ve yatırım miktarlarımızla Türkiye genelinde önemli bir noktada yer almaktan ve gerçekleşecek yatırımları desteklemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.          

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.