Manisa’nın Yerel Ekonomik Gelişme Programı Hazırlanıyor

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), TR 33 Bölgesinde yer alan İllerin (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) Yerel Ekonomik Gelişme Programlarını hazırlıyor. Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’taki toplantılarını tamamlayan Zafer Kalkınma Ajans Uzmanları, programın son toplantısını Manisa’da gerçekleştirdi.

Manisa’nın  Yerel Ekonomik Gelişme Programı Hazırlanıyor

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), TR 33 Bölgesinde yer alan İllerin (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) Yerel Ekonomik Gelişme Programlarını hazırlıyor. Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’taki toplantılarını tamamlayan Zafer Kalkınma Ajans Uzmanları, programın son toplantısını Manisa’da gerçekleştirdi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binasında düzenlenen toplantıda Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, Planlama ve Bölgesel Koordinasyon Birim Başkanı İskender Cem Leblebici, Uzman Mustafa Coşkun ve Uzman Yakup Peker özel sektör temsilcileri ile bir araya geldiler. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Danışmanı Güvenç Özer’in de yer aldığı toplantıda, özel sektör temsilcilerine programın kapsamı konusunda bilgi verildi ve program hakkındaki görüşler değerlendirilerek, öncelikli konular belirlendi..
ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘Ajansımız tarafından hazırlanan ve Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ile Uşak illeri kapsayan TR33 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı Taslağı kapsamında belirlenen öncelik ve tedbirleri Bölge illeri bazında detaylandırmak ve plan kapsamındaki hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlamak amaçlarıyla Yönetim Kurulu tarafından il bazlı yerel ekonomik programlarının hazırlanması kararı alınmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle illerin mevcut durum raporları hazırlanmış; ardından sanayi, turizm ve ulaşım eksenlerindeki temel politika ve önceliklerin üst çatısı belirlenmiştir. Bu kapsamda Ajansımız tarafından Manisa ilindeki temel gereksinimleri ortaya koyan Manisa Yerel Ekonomik Gelişme Programı (YEGEP)’nın taslağı hazırlanmaktadır. Programın hazırlık sürecinde, katılımcılık ilkesi doğrultusunda paydaş görüşlerinin programa azami ölçüde yansıtılması amacıyla 13 Ekim 2014 tarihinde kamu kesimi, 20 Ekim 2014 tarihinde ise özel sektör temsilcileriyle istişare toplantıları gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki üç yılda ildeki sosyoekonomik gelişmeyi arttırmak için gerekli faaliyetleri ortaya koyan Manisa YEGEP Taslağı’nın yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.   Manisa YEGEP’in, başta Ajans proje teklif çağrıları ile Ajans öncülüğü ve yönlendirmesiyle geliştirilecek güdümlü proje destekleri olmak üzere geniş bir etki alanına sahip olması öngörülmektedir. Söz konusu alanlar arasında Avrupa Birliği hibe başvurularındaki öncelikli alanların belirlenmesi ile yerli ve yabancı yatırımcıların yönlendirilmesi de bulunmaktadır. Ayrıca son iki yıldır kamu yatırım teklifleri Kalkınma Ajanslarının Yönetim Kurullarında, tekliflerin Bölge Planı’na uyumu ve bölgesel bütünlüğün sağlanmasına yönelik değerlendirilmesinden sonra merkeze iletilmektedir. Söz konusu değerlendirmede Manisa YEGEP’te belirlenecek öncelikler de etkili olacaktır’ dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.