MANİSA'NIN SAĞLIKTAKİ STRATEJİK PLANI HAZIRLANACAK

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi Proje Ekibi tarafından 'ilin stratejik planı' projesi hazırlandı. Proje Zafer Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak, kabul edildi. Konu hakkında bilgi veren Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, ilin 2013 – 2017 yılları arasında sağlık konusundaki stratejik planlarının yapılacağını ve görev alacak olan 20 personele de beş günlük “Stratejik Plan Hazırlama Eğitimi” verileceğini söyledi.

MANİSA'NIN SAĞLIKTAKİ STRATEJİK PLANI HAZIRLANACAK

2013-2017 YILI STRATEJİK PLANLANMASI YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde tüm illerde İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, bağlı kuruluşları ile birlikte 2013-2017 Stratejik Planını hazırlamasını gerekli görmüştü. Bu kapsamda çalışmalara başlayan Manisa İl Sağlık Müdürlüğü proje ekipleri, hazırladıkları 'ilin Stratejik planı' projesi ile Zafer kalkınma ajansına başvurmuştu. Ajans tarafından başarılı bulunan proje için kollar sıvandı. Projeye göre ilin 2013 – 2017 yılları arasında sağlık konusundaki uygulanacak startejik planlamar hazırlanacak.

 

Konu hakkında bilgi veren Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan statejik planlamanın ne olduğunu anlattı Kaplan; Stratejik planlama, kurum bütçesinin stratejik planda ortaya konulan amaç ve hedefleri gerçekleştirecek şekilde hazırlanmasına, kaynak tahsisinin belirlenmiş önceliklere dayandırılmasına ve hesap verme sorumluluğuna rehberlik eden bir dökümandır. Bu doğrultuda Kamu kurum ve kuruluşları Kamu Yönetimi Reformu kapsamında alınan Yüksek Planlama kurulu kararlarında ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda, kamu kuruluşlarının Stratejik Planlarını hazırlamaları ve kuruluş bütçelerini bu plan doğrultusunda oluşturmaları öngörülmektedir” dedi.

STRATEJİK PLAN HAZIRLAMA EĞİTİMİ VERİLECEK

Sağlık bakanlığının sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde 'Stratejik Plan' hazırlamasını gerekli gördüğünü dile getiren Kaplan; “Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde tüm illerde İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, bağlı kuruluşları ile birlikte 2013-2017 Stratejik Planını hazırlamasını gerekli görmektedir. Müdürlüğümüz koordinasyonunda hazırlanacak olan stratejik planlamada görev alacak personele “Stratejik Plan Hazırlama Eğitimi” verilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

PROJE YÜRÜTÜLECEK OLAN SAĞLIK POLİTİKASINA YÖN VERECEK

Bu doğrultuda, Zafer Kalkınma Ajansı’nın her yıl dönemler halinde açmış olduğu Teknik Destek Programı’na, Müdürlüğümüz Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi Proje Ekibi tarafından hazırlanan proje ile başvurulmuş ve proje, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak, kabul edilmiştir. Proje kapsamında Müdürlüğümüzün Stratejik Planını hazırlamada görev alacak olan 20 personele, beş gün süre ile “Stratejik Plan Hazırlama Eğitimi” verilecektir” dedi.

Kaplan; Alınacak eğitimin ardından hazırlanan Stratejik Plan’ın, Manisa'da yürütülecek sağlık politikalarında belirleyici etkisi olacağını sözlerine ekledi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.