MANİSA’NIN İLK KÖK HÜCRE NAKLİ ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Kök Hücre Nakli Ünitesi, düzenlenen açılış töreni ile hizmete girdi. 7 yataklı ünite, özellikle kanser ve talesemi gibi hastalıkların tedavisinde büyük rol oynayacak.

MANİSA’NIN İLK KÖK HÜCRE NAKLİ ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Kök Hücre Nakli Ünitesi, 15 Haziran 2015 tarihinde düzenlenen açılış töreni ile hizmete girdi. Açılış törenine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Gümüş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Elvan Sayıt Bilgin, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Atik, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var, il müdürleri ve hastane personeli katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada Kök Hücre Nakli Ünitesi hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, “Kök Hücre Nakli Ünitesi personeli, kök hücre nakli konusunda yurtiçi ve yurtdışı deneyimli hematoloji uzmanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu ve Yrd. Doç. Dr. Mine Miskioğlu'ndan oluşan bir doktor ekibi ile aferez ve kök hücre toplama ve saklama (dondurma) konusunda eğitimli biyolog, teknik personel, hemşirelerden oluşmakta. Merkezimizde yedi adet tek kişilik hasta yatağı bulunuyor. Tüm odalar toz ve mikroplardan arındırılmış temiz hava sağlayan, Sağlık Bakanlığı’nın tanımladığı dünya standartlarında HEPA filtrelerle (High EfficiencyParticulateAir - yüksek etkinlikte parçacık tutucu filtre) donatıldı. Merkez, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırıldı ve tedavi için bekleyen hastalarımıza hizmet vermeye hazır. Amacımız Bakanlığımızın onayladığı hastalıklara ve etik kurallara bağlı kalarak, tüm Manisa ve çevresinden gelen hastalarımıza dünya standartlarında hizmet vermek. Hedefimiz, Avrupa ve Amerika'daki kök hücre nakli merkezlerinin bağlı olduğu kuruluşlarla işbirliğinde bulunarak, yurtdışından da hasta gönderilebilir ve tercih edilen bir merkez olmak” diye konuştu.

Tören, açılış kurdelesinin kesilmesi ve Kök Hücre Nakli Ünitesi’nin gezilmesinin ardından, yapılan ikramla son buldu.

KEMİK İLİĞİ NAKLİ / KÖK HÜCRE TRANSPLANTASYONU NEDİR?
İnsan organizmasında kan yapımından sorumlu hücreler kemik iliğindeki kök hücrelerdir. Bu son derece özel fonksiyonlara sahip hücrelerin nakline genel olarak "kemik iliği nakli" veya "kök hücre transplantasyonu" denilmekte. Bu işlem hastanın kendi kök hücrelerinden yapılırsa "otolog nakil", aile üyeleri veya akraba dışı doku uyumu olan vericilerden yapılırsa "allojenik nakil" ismi verilir. Kemik iliği nakli esnasında nakledilen, kan yapımından sorumlu kök hücreleridir. Kök hücreleri kemik iliği, kordon kanı ve dolaşan kandan elde edilir. Bu işlem geçmiş yıllarda ameliyathane koşullarında özel iğneler kullanılarak kalça kemiğindeki kemik iliğinden toplanırken, günümüzde bu yönteme çok nadiren başvurulur.

Son yıllarda daha çok özel bir ilaç ile kök hücrelerin kemik iliğinden kana geçmeleri sağlanıyor ve kana geçen bu kök hücreleri "aferez" denilen bir yöntemle toplanıyor. Bu yöntem hiçbir cerrahi girişim gerektirmediği gibi bu hücrelerin vericiye yani hastaya verilmesi de cerrahi bir işlemi gerektirmiyor. Damar yolundan verilen kök hücreler, kemik iliğine yerleşiyor ve kan yapımını başlatıyor. İlik naklinin asıl zorluğu, ilik yeni yerinde fonksiyonlarını kazanırken, hastanın takibinin iyi yapılmasıdır. Çünkü bu kritik dönemde sağlıklı bir hayatın vazgeçilmezi olan dolaşımdaki kan hücreleri (kırmızı ve beyaz kan hücreleri ile pıhtılaşmadan sorumlu trombositler) üretilemiyor. Dolayısıyla bu dönemde kansızlık, enfeksiyon ve kanama gibi istenmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu dönemde gelişebilecek olan komplikasyonlarla mücadele son derece önemli. İşte bu nedenlerle kök hücre naklinde başarı, teknik alt yapı, mikropsuz bir ortamın sağlanması ve gerektiğinde yoğun bakım imkanlarının kullanılması ile disiplinler arası uyum, işbirliği ve ekip deneyimini zorunlu kılıyor.

Kök hücre nakli hangi hastalıklarda uygulanır?

Akut Miyeloblastik / Lenfoblastik Lösemi

Hodgkin / Non-Hodgkin Lenfoma

Multiple Miyelom, Miyelodisplastik Sendrom

Kronik Miyelositik Lösemi, Aplastik Anemi

Paroksismal Nokturnal Hemoglobinüri, Primer Amiloidoz

Kalıtsal Hastalıklar (Talasemiler)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.