MANİSALI VETERİNERLER İSYAN ETTİ!

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerin Veteriner Kliniklerine tıbbi ürün bulundurması yönünden denetimler yaptığını ve acımasızca 22 kliniğe 7 bin 300’er TL ceza yazdığını ifade etti.

MANİSALI VETERİNERLER İSYAN ETTİ!

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hangi amaçla denetim yaptıklarına anlam veremediklerini ifade eden Başkan Yıldız, “5996 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile başlayan süreçte serbest çalışan meslektaşlarımızın kliniklerinde belli başlı değişiklikleri yerine getirme gerekliliği hasıl olmuştur. Bahse konu yasanın uygulama yönetmelikleri kliniklerimizin fiziki yapısında, biyolojik, biyolojik olmayan ürünler, Narkotik ve psikotropik ajanların kayıt altına alınması ve sarflarının kaydedilmesi, gerekli mercilere bildirilmesi ve bu faaliyetlerin denetimi aşamasında köklü değişiklikleri içermektedir. Bu geçiş süreci ve adaptasyonun sağlanmasında öncelikli aşama bahsi geçen ürünlerin kayıt altına alınması ve gerekli bildirimlerinin yapılmasıdır. Nitekim veteriner hekimlerimiz hayvan sağlığı kadar halk sağlığı Üzerindeki rollerinin de farkında olarak ilaç kalıntı sürelerinin Önemi nedeniyle bu geçiş Sürecinde önceliğin ilaç kayıtlarını düzenli olarak tutmak olduğu bilinci ile reçete ve kayıtlara azami Önemi göstermişlerdir. Kaldı ki Veteriner sahada ilaç denince akla sadece kliniklerin gelmesi ve tıbbi ürün yönetmeliği bakımından sadece kliniklerin denetleniyor olması da düşündürücüdür” diye konuştu.   

DESTEK VERİLMEDİ

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından bahsi geçen yönetmeliğe uyum ve adaptasyon aşamasında kliniklere gerekli teknik bilginin sağlandığını vurgulayan Yıldız, aynı desteğin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından verilmediğini ifade etti.   Yıldız, destek vermeyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün bunun yanında acımasızca davrandığını ileri sürerek, “Kliniklerimiz eksikliklerin belirlenmesi amacı ile ön denetime ve uyarıya tabi tutulmadan ciddi bir denetimden geçirilerek, telafisi mümkün olmayan ağır maddi para cezalarına maruz bırakılmıştır” dedi.

AMAÇ NEDİR?

Yıldız, “Akhisar ve Alaşehir ilçelerimizde bulunan toplam klinik sayısı 24 iken ceza yazılan klinik sayısı da 22 olmuştur. (cezai işlem uygulanmayan 2 klinik ilaç bulundurma ruhsatı iptal olduğu için ceza almamıştır) Hal böyle iken akla bazı sorular getirmektedir. 1-Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yapılan denetimlerin amacı nedir? Amaç kliniklerimizin yeni yönetmeliğe adaptasyonunun azami ölçüde olmasını sağlamak mı,yoksa sadece denetim yapma zorunluluğunu yerine getirerek, eksiklikleri gidermek yerine Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’na rapor vermek mi? Bizlere göre amaç; sadece denetim zorunluluğunu gidermek ve bakanlığa rapor göndermiş olmak yerine, kliniklerimizdeki eksikliklerin belirlenmesi, gerekli uyarıların yapılarak adaptasyonun sağlanmasında katkıda bulunmak olmalıdır. 2-Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren meslek odası olarak konu ile ilgili her platformda bilgilendirme yapıldığı, kitapçık basılarak odamız tarafından düzenlenen organizasyonlarda dağıtıldığı için eğitim ve bilgilendirmenin yeterli olduğunu düşünerek, ön denetleme ya da uyarıya ihtiyaç duymadan direk cezai işlem uygulamak mı?” şeklinde sorular yöneltti.   

Türkiye’nin hiçbir ilinde örneği görülmemiş sertlikte cezaların yazıldığının altını çizen Yıldız son olarak şunları söyledi: “Bize göre amacını aşan ölçüde bir denetlemeye tabi tutularak mesleki Şevki kırılmış, telafisi mümkün olmayan ağır cezai yaptırıma maruz kalan Akhisar ve Alaşehir’ deki meslektaşlarımızın yalnız olmadığını göstermek ve bahsettiğimiz sorun ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmak amacıyla bu açıklamayı yapma zorunluluğu hissettik"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.