MANİSALI ÖĞRETMENDEN OSTEOPOROZA İLAÇSIZ TEDAVİ

Beden Eğitimi Öğretmeni Veysi Çay’ın yüksek lisans tezi, osteoporozlulara ilaçsız ve hormonsuz tedavi uygulanabileceğini kanıtladı. 19 kişilik egzersiz grubuna 10 hafta boyunca uygulanan egzersiz programının sonunda yapılan ölçümler, vücudun kemik yoğunluğunda artış olduğunu gösterdi.

MANİSALI ÖĞRETMENDEN OSTEOPOROZA İLAÇSIZ TEDAVİ

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Sağlık Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans Öğrencisi olan Turgutlu Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Veysi Çay’ın hazırlamış olduğu yüksek lisans tez çalışmasında 10 haftalık aerobik koşu ve çabuk kuvvet egzersiz programı neticesinde kemik yoğunluğunda önemli artışlar tespit edildi. Beden Eğitimi Öğretmeni Veysi Çay’ın yüksek lisans tezi osteoporozlulara ilaçsız ve hormonsuz şifa olduğunu kanıtladı.

Danışmanlığını Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürbüz Büyükyazı’nın yaptığı, “20-40 Yaş Arası Erkeklerde 10 Haftalık Aerobik Koşu ve Çabuk Kuvvet Antrenman Programının Kemik Turn-Over Markerları ve Kemik Mineral Yoğunluğu Üzerine Etkisi” adlı tez çalışmasında katılımcıların kemik mineral yoğunluğu ve kemik turn over markerlarından;  Kemik Alkalen Fosfataz (bALP), Beta Cross Labs, Prokolajen 1 N-terminal Peptid (PINP)  ölçümleri yapıldı. Kemik yoğunluğu ölçümü Dual Energy X-ray Absorbsiometry (DEXA) yöntemi ile yapıldı. 19 kişilik egzersiz grubu 10 hafta süre ile haftada üç gün süre ve şiddeti kademeli olarak artan koşullar ile çabuk kuvvet antrenmanları yaptılar.

Uygulama süresi sonunda kemik yoğunluğu ölçümü yapılan bölgelerden femur boynu, şaft ve toplam skorda istatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edildi.

Yüksek Lisans Öğrencisi Veysi Çay, “Herhangi bir ilaç ve hormon takviyesi olmaksızın katılımcıların ek bir direnç uygulamadan, kendi vücut ağırlıkları ile yer çekimi etkisine karşı gelerek uyguladıkları uzmanlar kontrolünde yapılan egzersiz programı ile kemik yoğunluğunda anlamlı artışlar meydana gelmesi bu çalışmanın halk sağlığı açısından en çarpıcı sonucudur. Ayrıca çalışmaların açık havada yapılması D vitamini emiliminin artmasına katkı sağlayarak kemik yoğunluğunun artmasına olumlu katkılar sağlamıştır. Kemik yıkım-yapım süreci göz önünde bulundurulduğunda, 10 hafta gibi kısa bir sürede elde edilen mükemmel veriler uyguladığımız hareketlerin özenle seçildiği kombine egzersiz programının şiddet, süre, sıklık,  yoğunluk ve kapsam gibi faktörleri danışman eşliğinde doğru kullanımından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla uygulanan egzersiz programı osteoporozu önleyebilmek için bireylere, antrenörlere ve spor bilimcilere tavsiye edilebilir. Çalışmanın her aşamasında engin bilgi ve deneyimi ile bana daima yardımcı olan danışmanım Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Büyükyazı’ya sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca, CBÜ BESYO’nun tüm olanaklarını açarak tezimin tamamlanmasında büyük katkısı olan CBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Göral’a ve tezimin bütün biyokimyasal parametrelerinin analizinde katkıları olan CBÜ Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Cevval Ulman ve Prof. Dr. Fatma Taneli, Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Tıkız, DEXA ölçümlerinde yardımcı olan Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Gül Gümüşer ve Dr. Arzu Oran ile Ege Üniversitesi doktora öğrencisi arkadaşım Yeliz Doğru’ya teşekkürlerimi sunarım” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.