MANİSALI HASTALARA MÜJDE!

Özel Anemon Diyaliz Merkezi hekimlerinden Dr. Nihat Aydın, kalp ve damar cerrahi uzmanı olarak aynı zamanda bir diyaliz merkezinde aktif diyaliz hekimliği yapan Türkiye’nin ilk doktoru oldu.

MANİSALI HASTALARA MÜJDE!

Türkiye’de yaklaşık 70 bine yakın hemodiyalize tedavisine geçen hasta olduğunu ve bu sayının yıllık olarak ortalama yüzde 13 civarında artış gösterdiğini ifade eden Dr. Aydın, “Bu hastaların diyalize girerken fistül, katater veya greft gibi damar yollarına ihtiyaç oluşmaktadır.” dedi. Türkiye’de hemodiyaliz hastaları için hayati önemi olan fistül ve katater ameliyatlarının bir miktar geri planda kaldığını, kısaca ‘üvey evlat’ muamelesi gördüğünü ifade eden Dr. Aydın, kalp ve damar cerrahi uzmanı olarak diyaliz sertifikası alarak, çok önemli bir adım attı.

 

Özel Anemon Diyaliz Merkezi hekimlerinden Uzman Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Nihat Aydın, Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’de kalp ve damar cerrahlarının ağırlıklı olarak açık kalp cerrahisiyle uğraştıklarından dolayı hemodiyaliz hastaları için hayati önemi olan fistül ve katater ameliyatlarının bir miktar geri planda kaldığını, kısaca ‘üvey evlat’ muamelesi gördüğünü ifade eden Dr. Aydın, kalp ve damar cerrahi uzmanı olarak diyaliz sertifikası aldı. Dr. Nihat Aydın, kalp ve damar cerrahi uzmanı olarak aynı zamanda bir diyaliz merkezinde aktif diyaliz hekimliği yapan Türkiye’nin ilk doktoru oldu.

Türkiye’de yaklaşık 70 bine yakın hemodiyalize tedavisine geçen hasta olduğunu ve bu sayının yıllık olarak ortalama yüzde 13 civarında artış gösterdiğini ifade eden Dr. Aydın, “Bu hastaların diyalize girerken fistül, katater veya greft gibi damar yollarına ihtiyaç oluşmaktadır.” dedi.

Bu yollardan birinin olmaması halinde hastayı hemodiyalize almanın mümkün olmadığına dikkat çeken Dr. Aydın, “Bu nedenle bu damara ve sayesinde diyalizde temizlenecek kana ulaşmak hemodiyaliz hastası için hayati önem arz etmektedir. Bu damar yollarına ulaşım ise ancak uzman kalp ve damar cerrahları tarafından yapılabilmektedir. Türkiye’de kalp ve damar cerrahları ağırlıklı olarak açık kalp cerrahisiyle uğraştıklarından dolayı hemodiyaliz hastaları için hayati önemi olan fistül ve katater ameliyatları bir miktar geri planda kalmaktadır. Yani bir başka deyişle üvey evlat muamelesi görmektedir. Bu nedenden dolayı Türkiye’de eksik gördüğüm bu konuyu bir nebze olsun düzeltebilmek için Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı olarak diyaliz sertifikası aldım. Bu iki konuyu birleştirmek ve bu sorunla ilgilenmek istedim.” şeklinde konuştu.

Yaptığı araştırmalar kadarıyla şu anda Türkiye’de kalp ve damar cerrahisi uzmanı olup aynı zamanda bir diyaliz merkezinde aktif diyaliz hekimi olan tek hekimin kendisi olduğunu dile getiren Özel Anemon Diyaliz Merkezi Hekimi Dr. Nihat Aydın, “Gün içinde aktif diyaliz hekimliğimi Özel Anemon Diyaliz Merkezi’nde yapıp, aynı hastaların cerrahi müdahale gerektiren fistül ve katater ameliyatlarını da anlaşmalı olduğumuz özel hastanede gerçekleştirmekteyim. Gerek cerrahisi uzmanı gerekse diyaliz hekimi olmamla hastalara verdiğim güven ve konforu Manisa’mızın bu konuda ki büyük bir eksiği tamamlayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.