MANİSALI ALEVİLER EĞİTİMDE HAK İHLALİNE KARŞI ANKARA'YA GİDİYOR

Manisa’da faaliyet gösteren alevi örgütleri, 12 Ekim’de Ankara’da eğitimde yaşanan hak ihlalleri nedeniyle düzenlenecek olan Alevi Mitingi’ne Manisalı vatandaşları davet etti. Eyleme gitmek isteyenler için 11 Ekim gecesi saat 23:00’da Manisa Cem Evi önünden araç kaldırılacak.

MANİSALI ALEVİLER EĞİTİMDE HAK İHLALİNE KARŞI ANKARA'YA GİDİYOR

HABER:BERFİN ADICAN

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Alevi Kültür Dernekleri Manisa Şubesi, 12 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan Alevi Mitingi’ne Manisalıları davet etti.

‘MEB ZOR AYGITINA DÖNÜŞTÜ’

Eğitim Sen il binasında kurumlar adına açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı Sadık Doğan: “Her yıl değişen eğitim sistemiyle bilimsel, çağdaş eğitimden uzaklaşılarak eğitimi dinselleştirilmeye çalışıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı; Türk-İslam sistemini esas alan, ideolojik bakışını dayatan, öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmeye çalışan bir zor aygıtına dönüşmüştür. Bu yıl uygulanan TEOG sistemi eğitimdeki ayrımcılığı derinleştirmektedir. Eğitimde yaşanan hak ihlallerine karşı parasız, laik, demokratik ve bilimsel bir Eğitim sistemi için biz, Alevi Ocaklarından Ankara’ya yürüyoruz." Alevileri farklı inançları ve dini eğitim almak istemeyenleri yok sayan bu sistemi haklı bulmuyoruz zorunlu/sorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz. Çocukların dini eğitime zorlanmaları anti demokratik bir uygulamadır, bundan vazgeçin diyoruz.” dedi.

CEM EVİ ÖNÜNDEN ARAÇ KALDIRILACAK

Ankara’daki eyleme gitmek isteyenler için 11 Ekim gecesi saat 23:00’da Manisa Cem Evi önünden araç kaldırılacağını ifade eden Doğan: “Bu sistem ülkemizde farklı uluslardan ve milliyetlerden ve de farklı inançlardan yaşayan halkımızı tek bir eksende toplayıp, Türk İslam sentezi dayatmasıyla asimilasyona tabi tutmaktır. Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği bu yürüyüş için Alevi dergâhlarından yola çıkarak 12 Ekim'de Ankara Sıhhiye Meydanı'nda büyük bir mitingle eğitimdeki hak ihlallerine karşı tüm gücümüzle haykıracağız. Manisa Alevi örgütleri olarak 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 23.00’de Cemevi önünden araç kaldıracağız. Duyarlı olan tüm dostlarımızdan bu konuda katkı ve katılım beklediğimizi duyuruyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.