MANİSA'DAKİ HEMŞİRELERDE HÜRREM HASTALIĞI

12 Mayıs Hemşireler Günü sebebiyle, Manisa Sağlık Emekçileri Sendikası(SES) Şube sekreteri Sema Özdiyar yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdi. Hemşirelerin tükenmişlik sendromu yaşadığını söyleyen Özdiyar, sağlık çalışanlarının rotasyona uğradığını ve hiçbirinin mutlu olmadığını söyledi.

MANİSA'DAKİ HEMŞİRELERDE HÜRREM HASTALIĞI

HABER: MERT DEMİR

Bir dönem Türk televizyonlarının en fazla reyting alan ve bir çok siyasinin de hedefi haline gelen 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin kadın başrol oyuncusu Meryem Uzerli'nin yaşadığı Sendrom, SES Manisa Şubesi tarafından Manisa\'daki hemşirelerde de tespit edildi.

Yaklaşık üç sezon devam eden 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde 'Hürrem Sultan' karakterini canlandıran  ünlü oyuncu Meryem Uzerli dizinin son bölümlerine doğru 'Tükenmişlik Sendromu' yaşadığını belirtip kendi isteğiyle diziden ayrılmıştı. SES Manisa Şube sekreteri Sema Özdiyar Sendika olarak yaptıkları çalışmada Manisa'da görev yapan hemşirelerin aynı dertten muzdarip olduklarını iddia etti. 


SES Manisa Şubesi’nde açıklama yapan Şube sekreteri Özdiyar, uzmanlığın yok sayılıp rotasyona maruz kaldıklarını dile getirerek; “Sağlıkta dönüşümle mesleğimiz değersizleştirilmiş, iş yükümüz artmış, angaryaya boğulmuş durumdayız. Çalıştığımız bölümlerde uzmanlaşmak için yüksek lisanslar, kurslar almamıza rağmen “ihtiyaca binayen ” bahaneleriyle uzmanlığımız yok sayılıp rotasyona maruz kalıyoruz. Bu yüzden tükenmişlik sendromu yaşayan hemşireler mutlu değil; hatta sağlığın her kademesinde hizmet üreten tüm sağlık çalışanları mutsuz. Son yıllarda sağlık çalışanlarının huzur içerisinde hizmet üreteceği bir ortam olmadı, şiddet teşvik edilmiş emeğimizin karşılığı çok görüldü” diye konuştu.


SES Manisa Şube Sekreteri Sema Özdiyar,  sağlık çalışanları adına belirledikleri istekleri de şu şekilde sıraladı.


“Ebe ve hemşirelik ‘ağır ve tehlikeli işler’ kapsamına alınmalıdır

Gece bir saatlik çalışma iki saat sayılmalıdır

Hastayı müşteri, çalışanı köle yapan ‘sağlıkta dönüşüm programı’ durdurulmalıdır.

Gece çalışma meslekte artan yıl oranına göre azaltılmalıdır.

Tüm sağlık emekçilerine fiili hizmet süresiyle erken emeklilik hakkı verilmelidir.

Stajer hemşirelere emeğinim karşılığı ücret olarak verilmelidir.

Doğum izinleri ücretli hale getirilmelidir.

Haftalık çalışma saati 35 saatle sınırlandırılmalıdır.

Ücretsiz servis konulmalı, sosyal haklar sağlanmalıdır.

4/b, 4/c, taşeron çalışan tüm meslektaşlarımız kadroya alınmalıdır.

Özel hastanelerde çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri denetlenmelidir.

Performans sistemi kaldırılmalı, temel ücret insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalıdır” 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.