MANİSA'DA YÜZDE 323 ARTIŞ OLDU!

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kobi etkinliği programı düzenlendi. Etkinlikte konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil; "2008 yılında Manisa İhracatı 1 Milyar dolar 2014 yılında ise bu rakam 4 Milyar 311 Milyon Dolar Seviyesinde, yani artış yüzde 323 oldu” diye konuştu.

MANİSA'DA YÜZDE 323 ARTIŞ OLDU!

MTSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleşen programa Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Eski Bakan Rıza Akçalı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Merkez Bankası eski Başkanı ve TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süreyya Serdengeçti katıldı.

“ÜLKE OLARAK YATIRIM YAPIYORUZ ANCAK TASARRUFU GÖZARDI EDİYORUZ”
Dünya ve Türkiye ekonomisine genel bakış konulu bir sunum yapan Merkez Bankası eski Başkanı ve TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süreyya Serdengeçti,Türkiye’de ekonomiye iyi ya da kötü olarak bakıldığını belirtti. Serdengeçti, sorunu çözmenin yolunun, sorunu önceden tanımaktan geçtiğini vurguladı.İyi bir ekonomi için carı açık, büyüme, enflasyon ve işsizlik olmak üzere 4 konuya yoğunlaşması gerektiğini kaydeden Serdengeçti,

 “İlk konumuz olan cari acık, yıllardır bir sorun olarak duruyor. 2015 yılının sonunda milli gelire göre carı açık yüzde 4,5 seviyelerinde bekleniyor. Oysa 10 yıl önce yüzde 4,4 civarındaydı. Geçmişteki büyüme bugün yok. Cari açıkta 187 ülke içinde 97.sıradayız. Burada bir sorun var o zaman. Cari açık yıllarda kur ve faiz oranları üzerinde ele alındı. Bu yanlış bir durumdur. Cari açık iç ve dış talebe bağlıdır. Bir ülkenin tasarruf açığı varsa orada cari açık vardır. Yatırımlarımız olmasına rağmen tasarrufumuz yok. Tasarruf konusunda 172 ülke arasında 105.sıradayız” dedi.

“2008-2014 YILLARI ARISINDA İSE BÜYÜME 3,3’E DÜŞTÜ. YANİ YÜZDE 50 BİR DÜŞÜŞ VAR”

Büyüme konusunun herkesi ilgilendirdiğini ifade eden Serdengeçti, “Gelişmiş bir ülke olmak için hızlı bir şekilde büyümeliyiz. Türkiye’de yıllık büyüme ortalama yüzde 4 civarındadır. 2002-2007 yılları arısında ortalama yüzde 6,8 büyüme var. Bu süreçte olumlu gelişmelerin olduğunu gösteriyor. 2008-2014 yılları arısında ise büyüme 3,3’e düştü. Yani yüzde 50 bir düşüş var. Bu durum endişe konusu olması lazım. Büyüme konusunda Avrupa’dan iyi olmamıza rağmen 188 ülke arasında 90.sıradayız. Orta gelirli bir ülke olmamak için büyümeye her zaman uzun dönemli bakmalıyız” diye konuştu.

“BAŞARILI OLMANIN YOLU YAPISAL REFORMLARI HAYATA GEÇİRMELİYİZ. İLK BAŞTA CANIMIZ ACIYABİLİR AMA İLERİDE YÜKSEK BÜYÜME HIZINA ULAŞABİLİRİZ.”

Enflasyonun bütün ekonomik meselelerde bir sorun olduğuna dikkat çeken Serdengeçti, sözlerini şöyle sürdürdü: “34 yıl boyunca enflasyonun tek haneye düştüğünü görmedik. Enflasyon 2004’de tek haneye indi. 2015’in sonunda yüzde 8,5 oranında bir enflasyon bekliyoruz. Ama hiçbir zaman yüzde 5’lere gelemedik. Enflasyonun olduğu yerde rekabet gücü kaybolur.”

Son olarak işsizlik üzerinde durulması gerektiğini kaydeden Serdengeçti, şunları kaydetti: “Son yapılana açıklamaya göre işsizlik yüzde 10’un üzerine çıktı. İşsizlik konusun bir türlü yüzde 9’un altına indiremiyoruz.  İşsizliğin en fazla olduğu ülkeler sıralamasında 105 ülkeden 26.sırada yer alıyoruz. Bu durum sorunları görmekten kaçtığımızı gösteriyor. Türkiye’nin tasarruf sorunu var, rekabet gücü sorunu var. Sorunları teşhis edersek başarılı oluruz. Başarılı olmanın yolu yapısal reformları hayata geçirmeliyiz. İlk başta canımız acıyabilir ama ileride yüksek büyüme hızına ulaşabiliriz.” Konuşmaların ardından KOSGEB işbirliği düzenlenen Girişimcilik kursuna katılan 30 kişiye sertifikaları verildi.

   Terör belasının bulaştığı Fransa Devletine ve Fransız halkına başsağlığı ve sabırlar dileyerek konuşmasına başlayan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil,

  “Dünyanın en fazla turist çeken 3. şehrinde 7 ayrı noktada bu şekilde bir saldırı yapılması son derece üzücü.  Olayın faili İŞİD Terör Örgütü. İŞİD bir terör örgütü ama silah fabrikaları yok, mermi fabrikaları yok.  İŞİD gelişmiş dünya devletlerinin ürettikleri silahları ve mühimmatı satın alarak kullanıyor. Ve İŞİD dünya piyasalarında varili 50 dolar olan petrolü, varili 10 dolardan Avrupa ülkelerine satarak,  onların üzerinden sattığı, petrolün nakit geliri ile aldığı silahlarla katliamlar yapmaya devam ediyor.  Ondan petrol alan ülkelerde İŞİD bombardımanına katılıyor.  Son derece fasit bir döngünün içerisinde kana bulanan coğrafyalarda olan masum kitlelere ölüyor” dedi.

MANİSA İHRACATTA ÇIĞIR AÇTI 1 MİLYAR DOLARDAN 4 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Küreselleşen dünyada en çabuk ve en hızlı yayılan hastalığın istikrarsızlık olduğunu kaydeden Erbil,

    “ Ekonomik, toplumsal, siyasal,  adına ne derseniz deyin, hangi sınıfa koyarsanız koyun.  İstikrarsızlık erken teşhis ile anında ortak akıl ve tedbirlerle müdahale edilmesi gereken, adeta uluslar arası bir kanser hastalığıdır günümüzde.İstikrarsızlık tüm ülkelerin ortak yardımı ve sağduyusu ile anından müdahale edilmesi gereken sorundur.Brezilya ekonomisinde dalgalanmalardan Borsa İstanbul etkileniyorsa, Suriye’yi seyredip Irak için sırça köşklerde çözüm aramak sadece terörü bilinçli ya da bilinçsiz olarak beslemektir.  Birileri zamanında Sırpların Bosna’ da katliam yapmasına göz yummasaydı savaş sonrası onca silah ve cephane bu gün Avrupa sokaklarında bu kadar rahat satılamazdı.  İstikrar ne demek biz iş dünyası olarak 12 yıl bunu yaşadık. 2008 yılında Manisa İhracatı 1 Milyar dolar 2014 yılında ise bu rakam 4 Milyar 311 Milyon Dolar Seviyesinde,  yani artış yüzde 323 oldu” diye konuştu.  

    1Kasım seçimlerinde milletin istikrardan yana oy kullandığını belirten Erbil, “O an kırılma anıydı. Herkese piyasalara moral geldi ve yeniden ticaret konuşmaya başladık. Yeniden iş düşünmeye önümüzü görmeye başladık. Ama bu tek başına yetmez. Ülkemizin Orta Gelir Kuşağı tuzağından bir an önce çıkması için daha çok üretmek, daha çok ihracat yapmak, daha çok istihdam alanları açmak durumundayız. Yapısal reformlar bir an önce yapılmalıdır.  Açılım süreci geçmişte ki şekliyle değil ama yeniden revize edilmiş bir kardeşlik projesi olarak mutlaka devam ettirilmelidir. Manisa’mız Gerek küresel markaları gerekse KOBİ’leri ile Türkiye’nin yükselen yıldızıdır.  Hedefimiz daha ileriye gitmek, daha çok ihracat yapmak daha fazla istihdam yaratmaktır. Güçlü ve büyük Türkiye’nin inşasında en büyük kolonlarından birisi bu şehir olacaktır” ifadelerini kullandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.