Manisa’da Son 5 Yılda 4 Bin 317 Sahte Sigortalı Tespit Edildi!

Emeklilik veya ağır hastalıkların tedavisi gibi amaçlarla sahte sigortalılık yaptıran kişiler ile bunları sigortalı gösteren işyerlerini ağır para ve hapis cezalarına kadar varan cezalar bekliyor. Manisa il genelinde de konu ile ilgili yürütülen soruşturmalar kapsamında, son 5 yıl içinde 4 bin 317 sahte sigortalının hizmetleriyle 6 milyar 53 bin 600 TL tutarında prime esas kazanç tutarı iptal edildi.

Manisa’da Son 5 Yılda 4 Bin 317 Sahte Sigortalı Tespit Edildi!

Sigortalı olarak çalışmadıkları halde, tanıdıklara ait işyerlerinden veya bu amaçla kağıt üzerinde kurulmuş naylon şirketler üzerinden sahte sigorta yaptıranları ağır yaptırımlar bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özellikle son yıllarda sahte sigortalılığa ilişkin denetimlerini yoğunlaştırdı. Denetimlerde sahte sigorta yaptırdığı tespit edilen kişiler, çok ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlar.
Konu ile ilgili gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Manisa SGK İl Müdürü Vekili Yavuz Kurt, sosyal güvenlik mevzuatına göre, bir kişinin sigortalı olarak gösterilebilmesi için bir işverene bağlı olarak ‘fiilen’ çalışması gerektiğini, gerçekte çalışmadığı halde, bir işyerinde sigortalı çalışıyor gösterilmesi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil ettiğine dikkat çekti.

“ZARAR YASAL FAİZİYLE TAHSİL EDİLİYOR”
Sahte sigortalılık durumunun devleti ciddi zararlara uğrattığını, bu durumun tespit edilmesi halinde de hem sahte sigortalılık yapanları hem de işverenleri ciddi cezalar beklediğini ifade eden SGK İl Müdür Vekili Kurt, “Sahte sigortalılıkla, SGK’dan sağlık yardımı alan ve emekli olup aylık bağlananlar ile devleti zarara uğratan işverenler hakkında hapis istemiyle dava açılıyor. SGK uğradığı zararı, ilgililerden yasal faiziyle tahsil ediyor.” dedi.
Özellikle son yıllarda SGK’nın bu konudaki denetlemelerinin arttığını belirten Kurt, “SGK’nın müfettiş ve denetmenleri tarafından Manisa genelinde yürütülen soruşturmalarda, son 5 yıl içinde 4 bin 317 sigortalının hizmetleriyle, 6 milyar 553 bin 600 TL tutarında prime esas kazanç tutarı iptal edildi.” diye konuştu.

KİMLER SAHTE SİGORTALI KABUL EDİLİYOR?
Sahte sigortalılığın detayları hakkında bilgi veren Kurt, “Bir kimsenin hizmet akdine dayalı olarak bir işverenin yanında fiilen çalışması sigortalılığın temel şartıdır. Bu çalışanlarımız, 5510 sayılı yasanın 4/1-a maddesi kapsamında sigortalılık niteliğine sahip oluyorlar. Ancak, işyerinde fiilen çalışmadığı, emeği ile üretimde bulunmadığı halde sigortalı bildirimi yapılanlar sahte sigortalı olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlarımızın emekli olma, sağlık yardımı alabilme gibi beklenti ve taleplerini suiistimal eden bazı kişiler ve bunların kurmuş olduğu örgütlü yapılar mevcut. Bu yapılar, çoğunlukla tabela şirketleri açmak yoluyla hiçbir ekonomik faaliyette bulunmadan sigortalı bildirimi yaparak kamu zararına ve mağduriyetlere yol açıyorlar.” ifadelerini kullandı.

SAHTE SİGORTALILIĞIN NEDENLERİ ÇOK
Sahte sigortalılığın birtakım sebepler sonucunda yapıldığını, ancak bunun gereksiz olduğuna vurgu yapan Kurt, “Sahte sigortalılığın nedenlerinin başında sosyal sigorta yardımlarından faydalanmak gelmektedir. Bu yardımlar; emekli ve maluliyet aylığı ödenmesi, sağlık yardımları yapılması, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde çalışılamayan süreler için ödenek verilmesi, asgari işçilik uygulamasına bağlı olarak işçilik miktarını doldurarak ilişiksizlik belgesi alınmak istenmesi gibi sebepler sahte sigortalılık ağına düşülmesine yol açabiliyor.” diye belirterek sahte sigortalılığın nedenlerini sıraladı.

SAĞLANAN KOLAYLIKLARLA SAHTE SİGORTALILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLDİ!
Devletin sosyal alanda birçok kolaylık sağladığını ve bu sağlanan kolaylıkların sahte sigortalılığı azalttığını söyleyen Kurt, “SGK 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile sosyal güvenlikte büyük ve model alınan bir değişimi hayata geçirdi. Bu değişikliklerden biri de isteğe bağlı sigorta uygulamalarıdır. Vatandaşlarımız bir işyerinde çalışmadıkları halde isteğe bağlı sigortalı bildirimlerini yaparak, emekli olabilme ve sağlık yardımlarından faydalanabilme imkanına sahiplerdir. Ayrıca, genel sağlık sigortalısı olunarak, yalnızca sağlık priminin ödenmesi ve bu yolla tedavi ve ilaç giderlerinin Kurumumuz tarafından karşılanması da mümkündür. Yine bu dönüşüm kapsamında 18 yaşını doldurduğu güne kadar tüm vatandaşlarımıza hiçbir şart olmaksızın sağlık yardımlarından faydalanabiliyor. Hem bu sağlanan kolaylıklar, hem de denetimlerin sıklaştırılması sahte sigortalılığın önüne geçti.” dedi.

SAHTECİLİĞİN FATURASI AĞIR!
Sahteciliğin çok çok ağır faturaları olduğunu söyleyen Kurt, “Kuruma sahte sigortalı bildirimi yapan işveren, işveren vekili, serbest muhasebeci ve sahte sigortalılık bildirimi yapılan kişiler ile ilgili hukuki ve cezai takibat yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarımıza suç duyurusunda bulunulmaktadır. Tahkikat sonucunda sahte sigortalılık bildirimi yapan ve aracılık eden kişiler ile sigortalılar hakkında hapis cezası uygulanabilmektedir. Ayrıca sahte bildirim yapan işyeri için tespit edilen usulsüzlükler ve noksan tutulan kayıtlar ile ilgili yüklü idari para cezaları da uygulanmaktadır. Sahte sigortalılık halinde sigortalılar yönünden karşılaşılacak mağduriyetler oldukça fazladır. Öncelikle, fiili çalışmaya dayanmayan tüm sigortalılık süreleri iptal edilmektedir. Kişi emekli olmuşsa kendisine kurumca bağlanan aylık veya gelirler iptal edilmekte ve yapılan ödemeler yasal faizi ile geri talep edilmektedir. Kişi ve bakmakla yükümlü olduklarına sağlanan iş göremezlik ödenekleri, tedavi ve ilaç giderleri yasal faizi ile geri talep edilmektedir. İşverenin sigortalı için kurumumuza ödemiş olduğu primler iade edilmemekte, Kurumumuza irat kaydedilmektedir. İşsizlik ödeneği alanlar için bu ödeneğin durdurulmakta ve faizi ile birlikte geri tahsil işlemi yapılmaktadır. Sahte sigortalılık bildiriminde bulunan işyerleri 1 yıl süre ile devletimizin sağlamış olduğu sigorta prim teşviklerinden faydalanamamaktadır. Sahte sigortalılık bildirimine aracılık eden Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için bağlı bulunduğu odaya bilgi verilerek disiplin işlemi yapılması sağlanmaktadır.” ifadelerini kaydetti.

DENETİMLERDEN KAÇIŞ YOK!
SGK’nın bu konuya ciddi derecede önem verdiğini ve bununla alakalı olarak gerekli denetimleri yaptığını söyleyen Kurt, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“Sosyal Güvenlik Kurumu olarak düzenli bir şekilde işverenlerimizin yaptıkları ödemeleri ve sigortalı bildirimlerini risk odaklı bir anlayışla kontrol ediyoruz. Uzun süre ödeme yapmayan ve yüklü miktarda borcu bulunan, hayatın olağan akışına uygun olmayan sayıda sigortalı çalıştıran işyerleri Kurumumuz elektronik sistemlerinde takibe alınmakta ve bu işyerleri Kurumumuz denetim ve kontrole yetkili personellerince düzenli olarak incelemeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca, Manisa Vergi Dairemizle de etkin işbirliği içinde bulunmaktayız.”  
Haber - Üveys ÖZGÜL

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anılan manisalı - 1 yıl önce
Usta güzel diyosunda asgari ücret tutarını bankaya yatırıp kalan tutarı elden ödeyen fazla mesayi yaptırip mesayileri elden ödeyen asıl kazançtan deyilde asgariden gösterip çalışanın hakkını yiyen ama cuma nemazını kaçırmıyanlar dan senin haberin yok herhalde sen kuyunun içinde yukarı bakıyorsun sadece kuyunun ağzından gök yüzünü görüyorsun kuyudan çıkıpta bakarsan tüm etrafı görürsün