MANİSA'DA SAĞLIKTA YETKİ YİNE SAĞLIK-SEN'DE

Manisa’da sağlık alanında yetkili sendika Sağlık Sen oldu. 4 bin 51 üye sayısı ile Manisa’daki tüm Hastane, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü,Celal Bayar Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde yetkiyi elinde bulunduran sendika sadece Halk Sağlığı Müdürlüğünde yetkiyi kaybetti. Sağlık-sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat, halk sağlığı müdürlüğünde kaybedilen yetkinin hakızca olduğunu ve bu konuda hukuk mücadelesi vereceklerini söyledi.

MANİSA'DA SAĞLIKTA YETKİ YİNE SAĞLIK-SEN'DE

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat ve Yönetim Kurulu Üyeleri yetkili sendika olduklarını kamuoyuyla paylaşmak için bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat, sadece Halk Sağlığı Müdürlüğünde 6 farkla yetkiyi kaybetmelerine rağmen Manisa’daki yetkili sendika olduklarını duyurdu.

İrğat, Sağlık Sen Manisa Şubesi olarak Manisa genelinde 4 bin 51 üye sayısı ile yine yetkili sendika olduklarını açıkladı. Manisa’daki tüm Hastanelerde, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde, İl Sağlık Müdürlüğünde, Celal Bayar Üniversitesinde ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğünde yetkili sendika olmalarına karşın, sadece Halk Sağlığı Müdürlüğünde 6 kişi farkla yetkiyi kaybettiklerini dile getiren İrğat, “Fakat bu, genel yetkili sendika olmamızı engellemiyor” dedi.

Sağlık-Sen; hem tabanında hem de muhataplarında ne istediğini bilen, bilimsel temelli çözüm önerileri geliştiren, yanıltmayan ve yanılmayan, saygın bir sivil toplum örgütü olarak sendikal harekete güven kazandırmıştır” diyen İrğat şunları söyledi:

Sağlık Sen ilkeli sendikacılık anlayışından hiçbir zaman ve hiçbir surette vazgeçmeyecektir. Dolayısıyla Sağlık Sen tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının tek adresi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Sağlık Sen’in vizyonel sendikacılık anlayışı karşısında tökezleyen bir takım çevreler, bizim sağlam temellere oturtarak doğru bir zemine taşımaya çalıştığımız memur sendikacılığını baltalamak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Kısa vadede kazanılmış gördükleri heva ve hevesleri uğruna her şeyi mubah gören ve çarpık bir zihniyetin ürünü olan bu çabaları üzüntüyle müşahede ediyoruz. Bizim için talihsiz bir kaza olarak değerlendirdiğimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü yetki belirleme sürecinde yaşananlar da bunun en güzel örneği niteliğindedir. Halk Sağlığı Müdürlüğünde Sendika üyelikten çekilme formlarının son gününde, sendikamızdan üyelikten çekilme, yani istifa formlarının kurum evrak kayıtlarında saat 17.00'den sonra işleme alınmasına müsaade edilmiştir. Mevzuat gereği geçersiz olması gerektiği halde bu formlar geçerli kabul edilerek sendikamıza büyük bir haksızlık yapılmıştır. Böylece 16 adet formu işleme koyarak yetkiyi kaybetmemizde önemli rol oynayan Halk Sağlığı Müdürlüğü hakkında yasal süreci başlatacağımızı ve hakkımız olan yetkiyi hukuk yoluyla tekrar alacağımıza olan inancımızı da kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.”

sendikamıza büyük haksızlık yapıldı diyen İrğat, halk sağlığı müdürlüğü hakkında yasal süreci başlatacağız dedi. İrğat; “Sağlık Sen olarak; Halk Sağlığı Müdürlüğünde yüze yakın sağlık çalışanını, üye aidatlarını da asıl üyelerin kesintilerinden ödeyerek, sadece bir günlüğüne üye yapan ve ertesi gün kendi sendikalarından kendi elleriyle istifa ettirerek memur sendikacılığına kara bir leke düşen malum sendikal anlayışı kınıyoruz. Sağlık çalışanlarının haklarını savunarak sendikacılık yaptığını iddia ederek üyelerine numara çeken sendikacılık modelini sağlık çalışanlarının vicdanlarına havale ediyoruz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yiğit Yavuz - 4 yıl önce
böyle basın açıklaması yapmak ne kadar basit dimi. hadi açıkca söyleseniz ya "Sağlık Sen olarak hastanelerde sağlık ocaklarında hatta heryerde çalışan personellere baskı yapıyoruz. böylece bize üye oluyorlar" bu cümleyi neden kuramıyorsunuz. Halk Sağlığında da yetkiyi biz anlımızın teri ile aldık. Sağlık Müdürlüğünde çalışan bi arkadaşa devlet hastanesinde Müdürlük teklif etmeden aldık. bence biraz olsun kendinizi sorgulamalısınız. nice arkadaşlarıma bile baskı yapıyorsunuz. özellikle hastanelerde servis değiştirerek yada birim sorumlularından azar yedirerek. eger bu lafım yalansa çıkın ortaya yalan diyin. Üzülüyorumki savundugunuz şey sadece yandaşlık.. keşke gerçekten benim hakkımı savunan sendika olsanız.