MANİSA'DA O SAYI 17'DEN 94'E ULAŞTI 50 ÇOCUK İSE HALA...

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen koruyucu aile sistemi 2012 yılından bu yana ilerleme kaydetti. 2012 yılında 17 olan koruyucu aile sayısı 94'e ulaşırken, 50 çocuk hala kendisiyle sevgisini paylaşabilecek aileleri bekliyor. Koruyucu aile sistemindeki amaç, kendilerini seçme şansları olmadıkları ailelerin içerisinde bulan, korumaya ve sevgiye muhtaç çocukların sıcak aile ortamında yetişmelerini sağlamak.

MANİSA'DA O SAYI 17'DEN 94'E ULAŞTI 50 ÇOCUK İSE HALA...

AİLE VE ÇOCUK UYUMU EN ÖNEMLİ ETKEN 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, sistemin Manisa’da ulaştığı nokta hakkında bilgiler verdi. Sistemdeki en önemli etkenin çocuk ve aile arasındaki uyumun sağlanması olduğuna dikkat çeken Konan, “Çalışmalarımızı yaparken çocukların aileler yanındayken desteklenmesi sistemini uyguluyoruz. Çocukların öz aileleri ya da yakınlarının yanındayken bazı vakalarla karşılaşıyoruz. Bu çocukları koruma altına alıyoruz. Bu çocukları koruma altına aldıktan sonra artık eskiden olduğu gibi ev sisteminde değil sevgi evleri modelinde bakımlarını sağlıyoruz. Bunu koruyucu aile modeli ile hayata geçiriyoruz. Koruyucu ailelerden çocuklarımızı faydalandırmaya çalışıyoruz. 2012 yılında koruyucu aile sayısı 17 iken doha sonra 51 çıktı. Şuanda ise bu rakam 94’de ulaştı. Bizim hedefimiz koruma ve bakım altında bulunan tüm çocukların koruyucu aileden faydalanmasıdır. Şuanda 50’ye yakın çocuğumuzu sevgi dolu kucağını açan, aşını, evini paylaşan ailelere vermeye çalışıyoruz. Buradaki en büyük kriter çocuk ve aile arasındaki uyumdur. Bu konuda bir sorun yaşanmadığı sürece çocuklarımızı ailelerin yanına yerleştiriyoruz. Bu konuda Manisalılara teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza sahip çıkıyor. Basınımızın bizlere bu konuda ciddi destekleri oluyor. Özellikle koruyucu aile çalışmalarımızın, koruyucu aile nedir? Gibi tanıtımlarımıza çok büyük katkılar sağlıyor”     dedi.

NASIL AŞAMALARDAN GEÇİLİYOR?

Çocukları koruyucu ailelere vermeden önce geçirdikleri aşamaları da anlatan Müdür Konan, “Çocuklarımızı ailelere verdikten sonra da denetim ve kontrollerimiz sürüyor. Şuanda o birimde görevli sosyal hizmet uzmanlarımız, çocuk gelişimi uzmanlarımız, psikologlarımız aileleri sürekli ziyaret ediyorlar. Çocuk ve aile arasında bir sorun varsa buna müdahale ediyorlar. Geçtiğimiz Mayıs ayında tüm koruyucu aileleri kapsayan bir eğitimimiz oldu. Biz aile odaklı çalışmalarımıza devem edeceğiz. Yapılan müdahale ile çocuk ve aile arasındaki sorun giderilemiyorsa çocuğu geri alıyoruz. Başka bir aile ile eşleştiriyoruz. Çocuğu aileye vermeden önce birlikte yuvada zaman geçirmelerini sağlıyoruz. İzin veriyoruz aile ile çarşıda zaman geçirmesini sağlıyoruz. Sonra ailenin evine bir iki günlük izinli veriyoruz. Bu süreç içerisinde çocuk ve aile arınsa bir uyum varsa çocuğu aileye teslim ediyoruz. Çocuklarımızı aileye verdikten sonra ayda bir defa kontrole gidiyoruz. Bu sonra üç ayda bir, altı ayda bir ve senede bir defa olarak devam ediyor. Bizim bu sistemle temel hedefimiz çocukların aile ortamında büyümeleri sağlamak” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.