MANİSA'DA MÜZİĞİN ŞİFASINA BÜYÜK İLGİ

Aktif Felsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Manisa Temsilciliği'nde hafta sonu düzenlenen konferansta Araştırmacı-Neyzen Umut Serkan Özkan, bir tedavi yöntemi olarak müziği anlattı ve örnek müzikler sundu. Makamların iyileştirici etkisi, etkili müzik dinleme ve mitolojik öykülerde müzik gibi konularda kendi neyi ile canlı örnekler veren dernek üyelerinden Neyzen Serkan Özkan'ın sunumu ile Manisalılar renkli anlar yaşadı.

MANİSA'DA MÜZİĞİN ŞİFASINA BÜYÜK İLGİ

Geleneksel Tıp'da binlerce yıl öncesinden bu yana uygulanmakta olan çeşitli teknik ve yöntemlerden biri olan müzik ile tedavi yöntemi, yakın dönemde unutulmuş olmakla birlikte ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor.

İlham perilerinden bahseden Özkan, Müziğin felsefi temellerinden bahsetti. "Platon müzik ve jimnastik eğitiminin bir arada olması kişiyi ölçülü ve dengeli kılar. Takipçisi Plotinus da hakikate üç insan tipinin erişebileceğini söyler: müzisyenler, aşıklar ve filozoflar. Anadolu'da olduğu gibi bir çok hastane ve şifa merkezlerinde müzik tedavi amacıyla kullanılmıştır" diyerek çeşitli makamlardan örnekler verdi. Neyzen Özkan "Depresyondaki bir kişi depresif müzikler dinlerse depresyonu artar. Sade ritimler ve armoniler dinlenmeli" diye ekledi. Müzik ile şifa bulmaya, pratik olarak daha doğru bir şekilde müzik dinlemeyi öğrenek başlayabileceğimizi söyleyen konuşmacı Özkan, Müziği sadece kulaklar ile değil tüm bedenimiz ile dinlememiz gerektiğini söyledi. Varolan her şeyin, tüm atomların dolayısıyla vücudumuzun da titreştiğini, uygun müzikleri seçtiğimiz zaman müzikteki seslerin yarattığı titreşim ile bedenimizin titreşimi rezonansa girerek uyum sağlar ve müziğin şifa gücü ortaya çıkar. Uyumsuz titreşimler yayan seslere uzun süre maruz kalındığında ise başta stres olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Günümüzde müzikoterapi olarak adlandırılan yöntem ile Klasik Türk Sanat Müziği Makamlarının tedavi amaçlı kullanımının tüm Dünyada gittikçe arttığı gözlemlenmektedir. Makamlardaki daha ince ses aralıkları sayesinde daha yoğun bir şekilde iyileştirici etkiler görülebilmektedir. Özellikle psikolojik kaynaklı rahatsızlıklarda ve otizm gibi zihinsel problemlerde kullanılmakta olan yöntem ile günlük hayatımızda oluşan stres ve buna bağlı rahatsızlıkların çözümünde ilaç almadan doğal bir metod ile iyileşme görülebilmektedir.

Aktiffelsefe Manisa Temsilciliği Dernek Başkanı Emel Tokuyan "Bir çok filozof müzikle temas etmiş ve felsefe okullarında müzik eğitimine yer vermişlerdir. Denir ki toplumların bilinç seviyesini anlamak için müziğine bakmanız yeterlidir. Bu gün hızlı yaşam kültürü söz konusu ve bu müziğimize de yansıyor. Müzik ruhun gıdası ama nasıl ki iyi besin almayınca hastalanıyorsak iyi müzik seçemediğimizde de ruhumuza iyi gelmiyor." diyerek Konuşmacı U. Serkan Özkan hakkında şunları söyledi: "Üyemiz Umut Serkan Özkan İstanbul ünv. bitirdi. Avusturya Mozart ünv müzik pedagojisi ve orff metodu eğitmenlik eğitimi aldı. Bir çok albüm çalışması ve besteleri var. Bu konuda uzman olan üyemize aktardığı bilgiler ve ney dinletisi için teşekkür ediyoruz. Müzikteki armoniyi ve uyumu, karakterimize de yansıtabildiğimiz zamanlar diliyorum" dedi.

Dernek Başkanı Emel Tokuyan konuşmacı Serkan Özkan'a çiçek ve mesir macunu takdim ederek teşekkür etti. Coşku içinde konferanstan ayrılan Manisalılar, Manisa'da bu şekilde sanatsal etkinliklerin daha fazla olmasını istediklerini ve bu sebeple Aktiffelsefe'ye teşekkürlerini sunduklarını ileterek veda ettiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.