MANİSA’DA KOBANE EYLEMLERİ DURMAK BİLMİYOR

Manisa'da IŞİD'in Kobane'yi ele geçirmesinin ardından düzenlenen eylemler durmak bilmiyor. Dün Manisa Emek ve Demokrasi Platformu Kobane için Manolya Meydanı'nda oturma eylemi yapmış, akşam saatlerinde Horozköy ve Nurlupınar'da düzenlenen eylemlerde ise olay çıkmıştı. Eğitim Sen Manisa Şubesi bugün Kobane halkının yanlarında olduklarını göstermek amacıyla grev kararı aldı. Sendika üyeleri 2 gün süreyle Kobane için iş bıraktı.

MANİSA’DA KOBANE EYLEMLERİ DURMAK BİLMİYOR

HABER: BERFİN ADICAN

Eğitim Sen Manisa Şubesi, IŞİD'in Kobane'yi ele geçirmesinin ardından Kobane halkının yanında olduklarını göstermek amacıyla 2 günlük grev kararı aldı. Eğitim Sen üyeleri grev kararı kapsamında sendika binası önünden Manolya Meydanı'na yürüyüş düzenledi. Grup yürüyüş esnasında 'Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi', 'Kobane Halkı Yalnız Değildir' sloganları attı.

‘SALDIRILAR SADECE KOBANE’YE YÖNELİK DEĞİL’

Meydanda açıklama yapan Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Manisalıları Kobane'de yaşanan olaylara karşı bilinçlendirmek istediklerini söyleyerek: “Ortadoğu’da yıllardır emperyalistler tarafından desteklenen ve Ortaçağ karanlığının 21. yüzyıldaki en acımasız temsilcisi olan eli kanlı IŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları yoğunlaşmış, binlerce insan yeni bir katliam tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan farklı kimlik, inanç ve mezhepten halkları karşı karşıya getirme politikalarının somut bir ürünü olarak ortaya çıkan IŞİD, bugüne kadar yüzlerce insanı canice öldürmüş, mazlum halkları kıyımdan geçirmiş, kendisine biat etmeyen herkesi katletmiştir. IŞİD, günlerdir Rojova’nın Kobanê kantonuna tanklar, füzeler ve ağır silahlarla saldırmaktadır. Kobanê’ye yönelik bu saldırı, sadece Kobanê halkına yönelik değildir. IŞİD, aynı zamanda Kobanê’de yaratılan demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere saldırmaktadır.” dedi.

‘EĞİTİM EMEKÇİLERİ OLARAK KOBANE’NİN YANINDAYIZ’

Demirel son olarak şunları söyledi: “Günlerdir insanlık için, halkların geleceği için direnen Kobanê halkı, hepimiz için, tüm insanlık için direnmektedir. Kobanê’nin savunulması, aynı zamanda insanlığın en temel değerlerinin, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşliğin savunulması demektir. Eğitim ve bilim emekçileri olarak Kobane’de yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir. Sadece Kobane’yi değil, insanlığın en temel değerlerini savunduğumuzu göstermek için, bir kez daha savaş politikalarının ağır bedelini ödememek için 8-9 Ekim tarihlerinde iki gün tüm Türkiye çapında iş bırakıyoruz. IŞİD barbarlığına ve emperyalist planlara karşı tüm eğitim ve bilim emekçilerini, halkların kardeşliği için seferberlik ruhuyla dayanışmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.