banner278

MANİSA’DA ÇOCUK İZLEME MERKEZİ KURULUYOR

Manisa’da çocukların karıştığı suçlarda ve suç mağduru çocukların ifadelerinin alınmasında yaşanan sıkıntıları önlemek için Çocuk İzleme Merkezi kurulacak. Sağlık personeline Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen eğitimde konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, özellikle cinsel istismara uğramış çocukların ifadelerinde mağduriyet yaşandığını belirterek, ÇİM sayesinde bu mağduriyetlerin ortadan kalkacağını açıkladı.

banner292
MANİSA’DA ÇOCUK İZLEME MERKEZİ KURULUYOR

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sağlık personeline yönelik olarak ‘Çocuklar İçin Adalet Projesi’ kapsamında ‘Çocuklarla İlgili Süreçte Uygulamalar’ konulu seminer düzenledi.Konferansa Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Adalet Komisyonu Başkanı Onur Çoğan,Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür Turhan, Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay ve sağlık çalışanları katıldı. Suç mağduru çocukların korunması ve ifadelerinin alınması aşamasında yaşanan sıkıntıların konuşulduğu konferansta kentte Çocuk İzleme Merkezinin en geç bir ay içinde kurulacağının müjdesi verildi. Proje hakkında bilgiler veren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür Turhan, Çocuklar İçin Adalet Projesi Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak adalet sisteminde çocukların haklarının korunması amacıyla başlatılan 2 yıllık bir proje olduğunu söyledi. Finansmanın Avrupa Birliği tarafından sağlanan aynı zamanda UNİCEF’in teknik desteğiyle projenin yürütüldüğünü belirten Turhan, suç mağduru olmuş çocukların bu proje sayesinde daha iyi bir süreçten geçeceğini ifade etti.

ÇOCUK TRAVMA YAŞAMAYACAK
Manisa’da çocuk izleme merkezi kurulması için yaklaşık bir buçuk yıldır çalışma yaptıklarını açıklayan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, en geç bir ay içinde çocuk izleme merkezinin açılacağını dile getirdi. Özellikle cinsel istismara maruz kalan çocukların büyük sıkıntılar yaşadığını aktaran Tay, “Özellikle cinsel tacize uğrayan çocuklarımızın mağduriyetlerinin önlenmek, uygun koşullar altında tedavilerinin yapılması amaçlanıyor. Şuanda çocuk izlem merkezi bulunmayan yerlerde çocuktan neredeyse 20 kez ifade alınıyor. Bu her seferinde ayrı bir travma oluşturan ve ruhsal dengesini bozan bir durum meydana getiriyor. Burada bahsedilen merkezde tek bir seansta bütün  ilgili kurumların temsilcilerinin yer aldığı bir görüşmeci tarafından ifadesinin alındığı sistem kuruluyor. Çocuktan tek bir seferde tek bir ifade alınıyor. Uygun koşullarda, tedavisi, takibi, izlemi yapılıyor. Tekrar tekrar çocuğun travma yaşaması önlenmiş oluyor.”dedi.

MAĞDURİYET ÖNLENECEK
Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yapılan çalışma ile farkındalık oluşturarak, çocuklara daha dikkatli yaklaşmayı hedeflediklerini söyledi. Kavak, “Maalesef çocuklarımızı suça sürüklenmekten koruyamıyoruz. Adalette pahalı olan bizim yaptığımız, suç işlendikten sonra işe odaklanmaktır. Suça sürüklenmiş veya suç mağduru olmuş çocukların soruşturmalarının yapılması aşamasında biraz daha dikkatli, şüpheli olarak da olsa mağdur olan çocuklara suçlu gözüyle değil biraz da mağdur gözüyle bakmamız lazım.”dedi.  Soruşturma ve kovuşturma aşamasında çocukların mağduriyetiyle ilgili çok fazla yanlış olduğunu savunan Başsavcı Kavak, “Ben 22 yıllık savcıyım. Savcılığımın ilk yıllarında suç mağduru olan kız çocuklarına açıkça sorardık biz. “Bilmem kim sana bilmem ne mi yaptı’ diye: Ne kadar yanlış bir şey. Yaşamış olduğu travmayı bir ikiye üçe katlamış oluyorduk.Bu mağduriyetleri çocuk izleme merkezleri sayesinde önleyeceğiz”diye konuştu.

Adalet Komisyonu Başkanı Onur Çoğan da çocuğun ayın acıyı tekrar tekrar yaşamak zorunda bırakıldığını belirterek, “Çocuğun toplamda 5-6 kez ifadesinin alınması, aynı acıyı 5-6 kez yaşatmak gündeme gelebiliyor. Maalesef üzülüyoruz.”dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Savcısı  Mehmet Özgür Turhan sağlık çalışanlarına suç mağduru çocukların korunması ve ifadelerinin alınması ve proje hakkında bilgi verdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.