MANİSA'DA AİLE HEKİMLERİ TAM GÜN İŞ BIRAKTI

Manisa'da görev yapan aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu nöbet yasasına tepki olarak tam gün iş bıraktı. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan aile hekimleri, nöbet sisteminin insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

MANİSA'DA AİLE HEKİMLERİ TAM GÜN İŞ BIRAKTI

HABER:BERFİN ADICAN

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Manisa'da da aile hekimleri ve aile sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu nöbet yasasına tepki olarak tam gün iş bıraktı.

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan aile hekimleri Manisa Tabip Odası, Manisa Aile Hekimleri Derneği ve Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi de destek verdi.

SORUN SAĞLIK BAKANLIĞI

Grup adına açıklama yapan Manisa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Mehmet Tansu Dere, "Sağlık çalışanlarına yapılan eziyet artık son noktaya gelmiştir. Aile hekimlerinin eğitimi için nöbet düzenlemesi yapıyoruz diye başlayan süreç, acil servislere aile hekimine ihtiyacımız var olarak devam etmiş ve son olarak aile hekimlerini ailelerle daha çok bir araya getireceğiz şekline dönüşmüştür. Bakanlık gerçekleri gizlemeye çalışmaktadır. Acile başvuru teşvik edilmiştir. Bu sorunun sebebi ve çözümü aile hekimlerinde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği bitirilmeye çalışılmıştır. Vatandaşları acil servise teşvik eden bizzat Sağlık Bakanlığı'dır. Sorunu çözmek için hiçbir proje üretemeyen Bakanlık, en kolay yol olarak aile hekimliklerini acil servis olarak göstermeye çalışarak vatandaşları yanıltmaktadır. Aile sağlığı merkezleri acil servis değildir." dedi.

NÖBET SİSTEMİ İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Dere son olarak şunları söyledi, "Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları artık gelecekten umudunu kesmiştir. 20 bin aile hekimine ve 20 bin aile sağlığı çalışanına ihtiyacım var diyen Bakanlık acaba mevcut hekim ve çalışanların sistemden kaçış için türlü yollar aradığını farkında değil midir? Aile hekimi ve çalışanlara haftada 6 gün günde 12 saatten ayda 300 saat çalışma süresi getiren bakanlık, bu sürenin uluslarası çalışma yasasına aykırı olduğunu bilmemekte midir? Ayda 300 saat çalışmak insan haklarına aykırıdır. Aile hekimliğini bitirenler, ileride sağlık alanına ihanet edenler olarak tanınacaktır. Biz bu ihanetin içinde olmayacağız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.