banner271

MANİSA’DA 7 AR-GE MERKEZİ DAHA KURULABİLİR

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Manisa’da 9 AR-GE Merkezi bulunduğunu belirterek 7 işletmenin daha AR-GE kurmaya uygun olduğunu söyledi. AR-GE çalışmalarının önemini vurgulayan Aslan, Manisa’daki bu 7 firmanın bir an önce AR-GE çalışmalarına başlamaları için bakanlık tarafından her türlü kolaylığın sağlanacağını bildirdi.

MANİSA’DA 7 AR-GE MERKEZİ DAHA KURULABİLİR

AR-GE Merkezleri konulu Manisa Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Cevahir Uzkurt,  Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, vali yardımcıları Şerafettin Tuğ ve Yakup Tat, CBÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Atik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Manisa İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek, CBÜ öğretim üyeleri, firma temsilcileri ile firmaların AR-GE sorumluları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Manisa İl Müdürü Erbil Kalmış’ın ardından konuşan Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Sait Türek, bölgenin ve şehrin büyük hedeflerine ulaşmak için sanayicilerin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin hep birlikte bir koordinasyon içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa’nın ekonomik verileri, ekonomideki yeri ve sahip olduğu potansiyele değindi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, bilim ve teknoloji olmadan sanayi olamayacağını belirten Çelebi, Türkiye’nin bugün halen devam eden cari açık probleminin temelinde ülkenin kısmen teknolojide dışa bağımlı olması gerçeğinin yattığını söyledi.

Son on yılda ekonomi ve sanayi politikalarının temeline teknoloji koyan bir yönetim anlayışı olduğunu gördüklerini ifade eden Çelebi, bunun en çarpıcı göstergesinin AR-GE harcamalarının gayri safi yurt içi hasıla içindeki payında meydana gelen artış olduğunu belirtti. CBÜ’de üretilen proje sayısının arttığını ve daha da artacağını bildiren Çelebi, toplantı öncesi ilgili öğretim üyeleri ile yaptıkları toplantıda öğretim üyelerinin sanayiye açılma, proje hazırlama ve alma konusunda çok istekli, heyecanlı ve hazır olduklarını gördüğünü söyledi. Manisa OSB ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odasının da bu konuda istekli ve heyecanlı olduklarını gördüğünü ifade eden Çelebi, yapılacak çalışmalarda üniversite olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan da konuşmasında 24 farklı sektörün temsilcileri ile belirli aralıklarda yaptıkları toplantıda yaşanan sorunları dinlediklerini söyledi.

Müsteşar Aslan, Manisa’da var olan 9 AR-GE Merkezi dışında, Manisa’daki firmaların bünyesinde çalışan mühendis ve meslek yüksek okulu mezunları sayısına bakıldığında 7 işletmenin daha AR-GE Merkezi kurmak için yeterli çalışan sayısına sahip olduğunu söyledi. Diğer işletmelerin de CBÜ bünyesindeki Teknopark’tan yararlanabileceklerini belirtti.

Rekabetçiliğin çok fazla üretmek ya da çok fazla satmakla ilgili bir durum olmadığını belirten Aslan, "Yükte hafif pahada ağır olan ürünler üretmek zorundayız. Hem bilgiyi üreteceğiz, hem teknolojiyi geliştireceğiz ve katma değeri yüksek ürünlerle böylelikle rekabetçi yapımızı üst noktalara çıkartmış olacağız. Yeni ekonomik kavram, bilgiyi ne kadar çok ürünlerin içine gömüyorsanız, ihracata yönelik yapılan çalışmalarda kilogram başına fiyatlarınızı o kadar artıyorsunuz demektir " diye konuştu.

Ocak ayında başlayan uygulamaya göre bundan sonraki dönemde sektörün yapacağı iki şey olduğunu bildiren Aslan,  bunlardan birincisinin kullanılmış olan teknoloji yoğunluğunun artırılması, diğerinin üretilen ürünlerin orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünleri içinde olabilirliğini sağlamak olduğunu belirtti. Bunu sağlamak için yatırım gerektiğini ifade ederek, “Harcayamayacak kadar çok paramız var. Yapmanız gereken, gurur duyarak söylüyorum, proje yapıp getireceksiniz” diyen Aslan, AR-GE Merkezlerinin kurulmasında üniversite, kamu ve özel sektörün ortaklaşa çalışma yapması gerektiğini vurguladı. AR-GE Merkezlerinde 499 doktora, 5 bin 146 yüksek lisans mezunu, toplamda 23 bin araştırmacı personel bulunduğunu belirten Aslan,  bugüne kadar 10 milyarın üzerinde harcama yapıldığını, 6 bin proje üretildiğini, 4 bin proje ile çalışıldığını kaydetti. Türkiye genelinde AR-GE Merkezlerinin sayısının artırılması gerektiğini belirten Aslan kendilerinin de mevzuatı düzenleyeceklerini, ardından illere gelerek sanayicileri bilgilendireceklerini kaydetti.

Müsteşar Aslan’ın konuşmasının ardından AR-GE Merkezleri konulu sunum gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, AR-GE Merkezinin nasıl kurulduğu,, AR-GE kuranların kendilerine ve ülkelerine ne gibi menfaatler sağladığı konularında bilgiler vererek sanayicilerin sorularını yanıtladı. AR-GE kurmak isteyenlere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.