Manisa’da 184 kişi bu mikrobu taşıyor

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, veremin solunum yoluyla bulaşan sinsi bir hastalık olduğunu, büyük oranda akciğerde görüldüğünü, tedavi edilmediği durumlarda ölüme kadar yol açan ciddi bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Yıldırım, ayrıca Manisa'da 2016 yılı itibariyle 184 kişinin verem mikrobunu taşıdığını ifade etti.

Manisa’da 184 kişi bu mikrobu taşıyor

Verem, uzun yıllardan beri tüm dünyada halen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. Uzmanlar, verem basili ile enfekte olanların yüzde 10’unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali olduğunu söylüyor. İstatistiklere göre de dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta ve 1,5 milyon insanın  veremden ölüyor. Türkiye'de ise, her yıl 13 bin civarında insanın verem hastalığına yakalandığına dair istatistik mevcut.
"TEHLİKELİ VE ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK"
Konu hakkında gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, "Verem, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Büyük oranda akciğerde görülmekle birlikte, vücudun çeşitli bölgelerinde de aktif olan bir hastalık olup, tedavi edilmediği durumlarda kronik bir şekilde vücutta kırgınlık, kilo kaybı, ve benzer durumlarla beraber ölüme kadar gidebilmektedir. Tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır" dedi.
"EN BÜYÜK TEHLİKE, TEDAVİNİN YARIDA KESİLMES"
Tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Dr. Yıldırım, "Verem tedavisinde bizim standart ilaçlarımız var. Bu ilaçlar kullanıldığı takdirde bizler kesinlikle veremi yenebiliyoruz. Tedavide en büyük sıkıntımız, kişi bu ilaçları kullanmaya başlandığında, kendini az biraz hissettiği zaman ilacı kesiyor. Böyle olunca da hastalık, ilaca karşı direnç geliştiriyor. Yani ilaç bir nevi etkisiz oluyor. Bu gibi durumlarda çok daha uzun süre ve yüksek dozda ilaç kullanmamız gerekiyor. Hastalıktaki en büyük tehlike, tedavinin yarıda kesilmesi. Bu gibi durumlar yaşanmaması adına biz doğrudan gözetim yolu ile ilaç veriyoruz. Mümkünse kişi günlük olarak bir sağlık personeli gözetiminde ilacını kullanıyor. Mümkün olmadığı durumlarda da ailede bu takibi yapabilecek kişiye bu görevi veriyoruz" diye konuştu.
"ERKEKLERDE DAHA SIK RASTLANIYOR"
Hastalığın erkeklerde daha sık rastlandığını, kadınlarda ise erkeklere oranla daha az görüldüğünü belirten Dr. Yıldırım, "Verem, erkeklerde daha sık rastladığımız bir hastalık. Erkeklerde yüzde 55 oranında rastlayabiliyoruz. Kadınlarda daha düşük bu oran, yüzde 35 civarlarında. Yüzde 10-15 civarında da çocuklarda görebiliyoruz. veremde erken tanı da çok önemli. Burada önemli olan, ani kilo kayıpları, çok fazla terleme, uykusuzluk, asabiyet, solunum sıkıntısı, balgam yolu veya herhangi bir şekilde ağızdan kan gelmesi durumunda kişilerin ivedi olarak aile hekimlerine, aile hekimlerinin de şüphelerin devamı halinde kişileri verem savaş dispanserlerine yönlendirmesi hastalığın erken tanısı için önemli. Tespit yöntemlerimiz de gelişmiş durumda. Balgamdan veya akciğer grafisinde virüsü direkt olarak görebiliyoruz" dedi.
HAVASIZ VE GÜNEŞSİZ ORTAMLARDA BULUNMAMAK ÖNEMLİ
Hastalıktan korunmanın yolunun, havasız ve güneşsiz ortamlardan uzak durmaktan geçtiğini kaydeden Dr. Yıldırım, "Havasız ve güneş görmeyen ortamlarda verem mikrobu saatlerce havada kalabiliyor. O yüzden mümkün mertebe çalışma ortamları ve evimizi günde en az 1 ya da 2 defa havalandırmak, güneş gören bir ortam haline getirmek, öksürme, hapşırma durumlarında avuç içi değil, peçete kullanmak, peçete kullanılamayacak durumlarda da dirseğin iç kısmına doğru bunu yapmak gerekiyor. Ayrıca kişilerde verem mikrobu bulunuyorsa, toplum içine girerken maske kullanmaları da büyük önem arz ediyor" şeklinde konuştu.
"AKCİĞER DIŞINDA BAŞKA ORGANLARA DA YERLEŞEBİLİYOR"
Hastalığın belli dönemlerde bulaşıcı olduğunu, akciğer harici başka organlarda da görülebileceğini vurgulayan Dr Yıldırım, "Verem, akciğer dışında başka organlara da yerleşebiliyor ama çoğunlukla akciğerde görülüyor. Veremin bulaşıcı olduğu dönemleri de var. Bu durumlara ciddi anlamda dikkat etmek gerekiyor. Kişide verem mikrobuna rastladığımız anda tüm aile bireylerini de kontrolden geçiriyoruz. Aile bireylerinde herhangi bir mikroba rastlamasak bile önlem amaçlı ilaç tedavisine başvuruyoruz" ifadelerini kullandı.
"VEREM HASTALIĞIYLA CİDDİ ANLAMDA MÜCADELE EDİYORUZ"
Manisa'da verem hastalığına savaş açtıklarına dikkat çeken Dr. Yıldırım, "Manisa'da verem hastalığıyla ciddi anlamda mücadele ediyoruz. Geçmiş yıllara göre, verem mikrobunu taşıyan kişilerde bayağı azalış yaşandı. Hedefimiz bu rakamları daha da aşağı çekmek. İlimizde 3 adet verem savaş dispanseri hizmet vermekte olup, bu dispanserlece kaydedilerek takip edilen  hasta sayısı 2016 yılı kasım ayı sonunda 184'tür" dedi.
Üveys ÖZGÜL
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.