MANİSA VEKİLLERİNİ GÖRE ÇAĞIRDI " SORUNLAR DA GİBİ BİRİKTİ!"

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu Hükümetin bir türlü kurulamaması nedeniyle domates üreticisinin perişan olduğunu söyledi. Ortada bir hükümet olmadığı için üreticinin derdini anlatamayacağı kimse olmadığını dile getirdi.

MANİSA VEKİLLERİNİ GÖRE ÇAĞIRDI

Nurlu'nun açıklamalarında şu ifadeler yer aldı; "Seçimden bu yana koalisyon Hükümetinin kurulmasını engelleyen AK Parti yüzünden domates üreticisi perişan olmuştur.  Salça fabrikaları Manisalı üreticinin yetiştirdiği domatesleri 10 kuruşla bile almamaktadır. Ortada bir hükümet olmadığından çiftçinin derdini anlatacağı kimse de bulunmamaktadır.

Domates üreticisinin sorunlarını gündeme getirmek amacıyla geçen hafta Meclis’te bir soru önergesi vermiştim. Domates fiyatlarının daha da düşmesi üzerine konunun ciddiyetle ele alınması bakımından hazırladığım Meclis Araştırma Önergesini, TBMM Başkanlığına sundum. 

Sözleşme Fiyatı 25 Kuruş, Alım Fiyatı 10 Kuruş
Manisa ülkemizde tarımsal üretimde en fazla artı değer yaratan ilimizdir. Sebze ve meyve üretiminde genellikle sözleşmeli tarım uygulaması yapılmaktadır. Burada üretilen domatesler İzmir, Bursa’daki salça fabrikalarına gönderilerek işlenmektedir. Geçen yıl para etmediği için domatesleri yollara döken üretici yılda aynı sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. 

Salça fabrikaları kışın 25 kuruştan sözleşme yaparak ekim yaptırdığı üreticinin domateslerini şimdi 10 kuruştan bile almamaktadır. 
Örneğin, 1000 ton sözleşme yaptığı çiftçiye daha sonra miktarı 100 tona düşürdüm. 900 tonu sözleşme içinde istersem fazlasını sözleşme dışı daha düşük fiyattan alırım diyebilmektedirler. Bu yöntemle domates fiyatını 10 kuruşa kadar düşürmüşlerdir. Salihli, Saruhanlı ve Muradiyeli üreticiler bilinçli olarak düşürülen fiyatlardan şikayetçilerdir. 

Çiftçinin Emeğini “FİRE” İle Çalıyorlar
Ayrıca bu günlerde en çok şikayet konusu olan fire'lerdir. Aynı gün aynı tarladan ve aynı şekilde toplanan domatesler kamyonlarla fabrikalara gönderilmektedir. 

Fabrikalar iki gün sonra çiftçiye gönderdikleri haberde bir kamyonda % 6, diğerinde % 15, bir diğerinde % 23 fire var diyerek hesabı bunun üzerinden yapmaktadır. 

Hatta elle toplanan traktör kasalarındaki domatesler için bile yüzde 13’lere varan fire çıkartmaktadırlar. Bunun mümkün olmadığını herkes bilmektedir. Tamamen art niyetli tutum yüzünden üretici hak ettiği parayı alamamaktadır. 

Ayrıca, fire sonuçlarını aynı gün bildirmedikleri için itiraz hakkı da ortadan kalkmış olmaktadır. Fabrikalar bu yöntemle 25 kuruş sözleşme fiyatını, 10 kuruşa kadar düşmektedirler.

Çiftçiyi Küstürmek Doğru Değildir
İşletmelerin kar hırsı yüzünden üretici domateslerini tarlada bırakmak zorunda kalmıştır. Çiftçinin zararı büyüktür. Manisa genelinde yüzlerce domates üreticisi iflasla karşı karşıyadır. Bu yüzden geçmiş yıllarda çok canlar yanmıştır. 

Bu yıl zarar eden çiftçi gelecek domates ekmeyecektir. Domates ekecek çiftçi bulamayacak olan salça fabrikaları bu sefer kapı kapı dolaşıp üretim yaptırmaya çalışacaklardır. 

Bu ülkenin çiftçiye de, tarımsal sanayiye de ihtiyacı vardır. Piyasa dengesi içinde herkesin kazanç sağlayacağı bir sistem oluşturulmalıdır. 

Manisa Milletvekillerini Göreve Çağırıyorum
Yılın ilk günlerinden bu yana yaşanan aşırı kar yağışı, don, dolu, sel ve fırtına yüzünden başta üzüm bağları olmak üzere bahçeler ve tarlalar büyük zarar görmüştür. Manisa’da yaşayan herkes bu durumu yakından bilmektedir. 

Buna rağmen seçimden önce binbir vaatle halkın karşısına çıkan Milletvekili adayları seçildikten sonra bir daha ortada gözükmemişlerdir. 
Halkın dağ gibi biriken sorunlarına çözüm bulmamız gereken bu günlerde, biz hükümet tartışmaları ile zaman geçiriyoruz. 

Hükümet kurulur veya kurulmaz, bizim yapmamız gereken en kısa zamanda çiftçinin sorununa çözüm üretmektir. Manisa’nın 9 Milletvekili olarak, parti ayrımı gözetmeksizin,  domates üreticisinin, üzüm üreticisinin, çiftçinin sorunlarına ortak akılla sahip çıkarak birlikte çözüm üretmeliyiz. CHP Milletvekilleri olarak biz bu göreve hazırız" 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.