Manisa Vekili Sert Konuştu  "Cumhurbaşkanı Hırsızlığa Onay Verdi!"

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Elektrikteki kayıp kaçak bedelinin faturalara yansıtlması kararının TBMM'de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanının da onaylamasını sert eleştirdi. Nurlu; "TBMM’nde kabul edilerek, elektrikteki kayıp-kaçak bedelini vatandaşın sırtına yükleyen kanun değişikliği Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Saray, kaçak elektriğe ve hırsızlığa onay vermiştir” dedi.

Manisa Vekili Sert Konuştu  "Cumhurbaşkanı Hırsızlığa Onay Verdi!"

HIRSIZIN ÇALDIĞINI DÜRÜST VATANDAŞ ÖDEYECEK

Hırsızın çaldığı elektriğin parasını, faturasını düzenli ödeyen vatandaşın cebinden almak da hırsızlıktır, diyen Mazlum Nurlu yaptığı  açıklamada;
Kaçak elektrik kullanmanın yasal hale getirildiği hırsızların kullandığı elektriğin faturasının dürüst vatandaşın sırtına yüklendiği Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik yapan Kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

VATANDAŞ KARŞI

Bilindiği üzere, halkımız hırsızlık yapılarak kullanılan elektriğin bedelinin kendileri tarafından ödenmesine karşı çıkmış, uğradığı haksızlığa karşı davalar açmış ve yargı vatandaşın lehine karar vermiştir.

YARGI 'HAKSIZ' DEDİ

Görülen davalarda yargı, bu uygulamanın haksız, hukuksuz ve adaletsiz olduğuna hükmetmiş ve haksız yere alınan kayıp kaçak bedellerinin geri ödenmesine hükmetmiştir.

Bu kanun değişikliği ile, tüketici hakem heyeti ve mahkeme kararları ile kayıp kaçak bedelini vatandaşın geri alması engellenmiş, devam eden davalar düşürülmüştür.

CUMHURBAŞKANI HALKIN İSTEMEDİĞİ YASAYI ONAYLADI

Her konuşmasında halk ne isterse onun olacağını belirten Cumhurbaşkanı, halkın bu beklentisini karşılamamış, halk yararına olmadığı açık olan, hukuka ve adalet anlayışına uygun olmayan halkın istemediği bu yasayı onaylamıştır. Recep Tayyip Erdoğan böylece elektrik faturaları üzerinden halkın soyulmasına, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamanın sürdürülmesine devam edilmesini sağlamıştır.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANMAYI TEŞVİK ETTİ 

Özelleştirme ile verdikleri yandaş elektrik dağıtım şirketlerine para kazandırmak için, halka sırtını dönen AKP, çıkardığı bu yasa ile kaçak elektrik kullanmayı teşvik etmektedir.

DİĞER İLLERİN ÇALDIĞINI MANİSA ÖDÜYOR 

Çünkü bazı illerde % 78’lere varan kaçak elektrik kullanma oranı ile ortaya çıkan zarar, % 5 gibi çok düşük kaçak kullanım olan illerde yaşayanların sırtına yüklenmiştir.

Manisa bu zararı fazlasıyla çeken illerin başında gelmektedir. Hırsızın çaldığı elektriğin parasını her ay faturasını ödeyen vatandaşın cebinden almak da hırsızlıktır.  

KAÇAĞI ÖNLEMEK ŞİRKETİN İŞİ 

Kaçak elektriği önlemesi gereken dağıtım şirketleri, görevini yapmadığı için ortaya çıkan zararın dürüst vatandaşın sırtına yüklenmesi kabul edilemez. Eğer kaçağı önlemiyorlarsa bunun cezasını çekmesi gerekenler bu şirketlerdir.

CHP YASAYI ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞIYACAK 

Her zaman halkın yanında olan ve halkın çıkarlarını savunan Cumhuriyet Halk Partisi olarak bundan sonra bu konuyla ilgili olarak hukuk mücadelesini sürdürecek ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bu yasayı Anayasa Mahkemesine götürecektir ifadelerine yer verdi.


Bu yasanın, YARGI’ya açıkça müdahale olduğunu söyleyen Mazlum Nurlu inanıyorum ki yapılan bu yanlış, Anayasa Mahkemesinden dönecektir dedi. 


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih - 2 yıl önce
Kaçak elektrik çarpması lazım damat
Avatar
recep - 2 yıl önce
yıllardır oyumu size vermedim bu kanunu anayasa mahkemsine tası kanun düşsun bunun icın size oy vermeyen şerefsizdir.