Manisa Vekili Aylarca Mücadele Etti O Hastalara Müjdeli Haber Geldi!..

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer Şubat ayından bu güne kadar Hepatit C hastaları için çalışmalar yürüttü. Biçer, CHP'li Vekilleri de yanına alarak TBMM'de Hepatit C yazılı tişörtler giyerek, hasta için hayati önemde olduğu bilimsel olarak ispatlanmış ilaçların ödemesinin devlet tarafından yapılması gerektiğini gündeme getirdi. Aylar önce başlatılan bu mücadele sonucunda  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların iyileşme süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen 3 yeni Hepatit C ilacını ödeme listesine ekledi.


CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer aylarca binlerce Hepatit C'li vatandaşın yeni ilaçlara ulaşmasını sağlamak üzere acil harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı ve hasta için hayati önemde olduğu bilimsel olarak ispatlanmış ilaçların ödemesinin devlet tarafından yapılması gerektiğini defalarca dile getirdi. Biçer Şubat ayından bu zamana kadar bu hastalığa dikkat çekmek için TBMM'de diğer vekillerle Hepatit C tişörtleri giydi,meclis kürsüsünde o tişörtle konuşmasını yaptı, ilaçların devlet tarafından ödemesinin yapılması için önergeler verdi bunlar da yetmedi sosyal medya üzerinden video hazırlayarak bu durumunun altını kalın çizgilerle çizdi. Sosyal medya üzerinden "#YaşamdanTasarrufOlmaz, Hepatit C İlaçları ödeme kapsamına alınsın #DevletHalkınıYaşatsın" başlığıyla imza kampanyası başlattı. Binlerce insan bu kampanyaya imzasını attı. 
Biçer'in her yöntemi denediği bu mücadelesi sonuçlandı.SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç,
Sağlık Bakanlığı ile Hepatit C'ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını, bu kapsamda, hastaların tedavi başarısını yüzde 95 ila yüzde 100'e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan 3 yeni Hepatit C ilacının ödeme listesine alınmasının kararlaştırıldığını açıkladı. 


"BU BAŞARI KATKI SUNAN HERKESİN BAŞARISIDIR, TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Konu hakkında fikirlerini aldığımız CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer; Bu büyük bir mağduriyetti. Meclise girdiğimde yaptığım ilk çalışmaydı. Gerek Sosyal medyada gerek mecliste konuyu gündeme getirdim. Çok büyük destek geldi çalışmaya. Gerek yurt dışından gerek Türkiye'nin çeşitli illerinde. Biz de destekliyoruz diye. Kamuoyunu ilgilendiren büyük bir mağduriyetin bu noktaya gelmesi çok büyük bir mutluluk. Bir hekim olarak Mecliste sağlık alanında ilk yaptığım çalışmanın sonuç vermiş olması daha çok benim motivasyonumu arttırdı. Kamuoyu desteğini arkamıza aldıktan sonra yapamayacağımız hiç birşey yok. Katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Biz başlangıcını yaptık ama Türkiye'nin her yerinden de destek geldi. Trabzonun köylerinden bile arayan oldu 'Biz ne yapabiliriz? diye. Bu başarı katkı sunan herkesin başarısı, herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. 


MANİSA MİLLETVEKİLİ Dr.TUR YILDIZ BİÇER'İN 02.2016- TARİHLİ "HEPATİT C" AÇIKLAMASI ŞÖYLEYDİ;  

Ülkemizdeki Sağlık politikası, önce bireyi, sonra aileyi ve sonra da toplumun her kesimini maddi ve manevi yönden tahrip  eden bir noktaya doğru hızla ilerliyor.

Bu saydıklarım içinde ciddi bir kesimi de Hepatit C hastaları ve çevresindekiler oluşturuyor. 
Hepatit C tedavisinde kullanılan yeni kuşak antiviral ilaçlar 2015 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasına rağmen hala SGK’ nın ödeme listesine alınmamıştır.
 
Ülkemizde görmezden gelinen ve sayıları her geçen gün artan, 35 bin kayıtlı Hepatit C hastası var. Bu Sayı küçük gelebilir ama acı, rakamlarla açıklanmayacak kadar büyük aslında.

 Ülkemizde hastalığını bilmeden yaşayan 500 bin civarında Hepatit C hastası var. Bu Hepatit C ile yaşayan 500 bin kişide karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gelişebilir demek.

 Hepatit C hastalığının göz ardı edilen dramatik bir yönü daha var. Hastalığın fark edilmesinden sonra kişi toplum tarafından soyutlanıyor.
 
Sosyal bir sorun haline dönüşen bu durum birçok aileyi olumsuz yönde etkiliyor ve boşanmalar ortaya çıkıyor. Hepatit C hastaları; evlerinde, işyerlerinde, okulda, sokaklarda rahat hareket edemez hale geliyorlar.

 Gündelik hayatın, iş hayatının içinde, arkadaşa, eşe, çocuğa, diğer aile bireylerine karşı bir kabul edilme savaşı veriyorlar.

Bu yüzden hastalıklarını çok fazla insana bulaştırma riskini de taşıdıklarını fark edemiyorlar.

Bu da ülkemiz de hastalığın yayılmasına ve sorunun büyümesine neden oluyor.

Yeni kuşak antiviral olarak isimlendirilen bu ilaçların bir kutusu 40.000 TL. Tam bir kür için 3 kutu ilaç kullanmak gerekiyor.

Toplamda tedavi gideri 120.000 TL’yi buluyor.
 
SGK bu ilaç bedelini ödemiyor. Ancak hastalık siroz nedeni ile karaciğer nakli yada kanser evresine geldiğin de tedavi giderlerini karşılıyor.
 
İşin trajikomik yanı;
 
SGK ‘nın Karaciğer naklin de ödediği miktar 110 000 TL + yıllık 20000 TL. Karaciğer kanseri tedavisinde yaklaşık olarak 150 000 TL.
 
Sağlık Bakanlığı ve SGK olaya vatandaşımızın sağlıklı yaşam hakkını hiçe sayarak tamamen tasarruf boyutuyla bakmakta.
 
Buradan Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’na ve hükümetin sağlık politikasını yürütenlere sesleniyorum.

Devlet daha fazla gecikmeden ve ek düzenleyici engeller koymadan 500.000 Hepatit C li vatandaşımızın ‘’sofosbuvir’’ dahil diğer yeni ilaçlara ulaşmasını sağlamak üzere acil olarak harekete geçmelidir.

Binlerce hastayı aylarca, yıllarca bekleten bıktırıcı bürokratik kurul toplantıları yerine, hasta için hayati önemde olan bu ilaçların ödemesi devlet tarafından yapılmalıdır

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.