MANİSA ÜZÜMÜNE COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, 2003 yılında “Ege sultani üzümü” olarak tescil edilen çekirdeksiz üzümün adının “Manisa sultani çekirdeksiz üzümü” olarak tescil edilmesi amacıyla Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu.

MANİSA ÜZÜMÜNE COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU


Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan’ı ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, sultani üzüme coğrafi işaret almak için hazırlanan dosyayı teslim etti. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yurttaş, “Genellikle Manisa ilimizde yetişen çekirdeksiz kuru üzüm, ne yazık ki bugüne kadar Ege sultaniye üzümü ya da İzmir sultaniye üzümü olarak adlandırılmıştır. Genellikle İzmir Limanı’ndan ihraç edilmesi bunda etkili olmuştur. Ancak tarımsal ürünlerin üretildikleri coğrafi bölge adı ile adlandırılması esastır. Çekirdeksiz kuru üzümün üretiminin ve işlenmesinin büyük kısmı Manisa topraklarında gerçekleşmektedir. Bu konudaki görüşlerimizi değişik platformlarda dile getirdik. Şimdi ağırlıklı olarak Manisa’da üretilen çekirdeksiz sultani üzüme, ‘Manisa sultani çekirdeksiz üzümü’ adıyla coğrafi işaret alınması amacıyla Manisa Ticaret Borsası tarafından Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılmıştır. Bugün Patent Enstitüsü Başkanını ve uzmanları ziyaret ederek haklılığımızı ortaya koyan gerekçeleri anlattık ve bir dosya sunduk. Bu işin takipçisi olacağız” dedi.

“ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMÜN YÜZDE 90’INI MANİSA ÜRETİYOR”
Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde dünyada ikinci, ihracatta ise birinci sırada yer aldığını kaydeden Yurttaş, “Yıllık 275-325 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ile ülkemiz tüm dünya üretiminin yüzde 37’sini tek başına karşılamaktadır. Ülkemizde üretilen kuru üzümün yüzde 80-90’ı ihraç edilmektedir. Yıllık ihracatımız 220 bin ton civarındadır. Çekirdeksiz kuru üzüm Türkiye tarımsal üretim ihracatında ilk üç sırada yer almaktadır. Kuru üzüm ihracatından yaklaşık 600 milyon dolar gelir elde edilmektedir. Ege Bölgesi’nde toplam 697 bin 274 dekar alanda sultani çekirdeksiz üzüm üretilirken, bunun 560 bin 102 dekarı Manisa topraklarındadır. 80 bin 582 dekarı Denizli, 50 bin 781 dekarı İzmir topraklarında gerçekleşmektedir. Çekirdeksiz üzümün yüzde 90'nını Manisa üretiyor. Kuru ve yaş sofralık üzüm işletmelerinin büyük kısmı da Manisa topraklarında gerçekleşmektedir. Manisaspor’un armasında, Manisa ve ilçelerimizde pek çok meydanda üzüm resmi ve heykeli yıllardır kullanılmaktadır ve zihinlerde sultani çekirdeksiz üzüm Manisa ile özdeşleşmiş bulunmaktadır. Türkiye’deki ilk çevreci olarak bilinen Manisa Tarzanı’nın güç ve enerjisinin kaynağı sultani çekirdeksiz üzümdür. Manisa’da yetişen 16 şehzadeden biri olan Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüten keskin zekasının kaynağı da üzümdür” diye konuştu.

“COĞRAFİ İŞARET VERİLMESİNİ HAKLI OLARAK TALEP EDİYORUZ”
Milletvekili Yurttaş, “Coğrafi olarak üretildiği ve işlendiği bölgenin adıyla anılması, kalitede artmaya, katma değerinde olumlu gelişmeye ve bölgesel ve havza bazında uzmanlaşmaya neden olacaktır. Markalaşmada üst seviyelere ulaşılması, ülke ekonomisine ve ihracata daha çok katkıda bulunması, hem Manisa ekonomisine daha çok katkıda bulunacak, hem de ticarette Manisa’nın daha fazla söz sahibi olmasına neden olacaktır. Manisa Gediz Ovası ve Manisa’nın olumlu iklim etkisi sayesinde çekirdeksiz sultani üzüm ayrı bir renge ve tada sahip olmaktadır. Buradaki tat ve rengi başka bölgelerde elde etmek mümkün değildir. Manisa için ‘dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ deyiminde ovalarından akan bal sultani çekirdeksiz üzümdür. Manisa’daki binlerce üretici ve yüzlerce işletmeci adına, ürettiğimiz çekirdeksiz üzüme ‘Manisa sultani çekirdeksiz üzümü’ coğrafi işaretinin verilmesini haklı olarak talep ediyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Apelasyon - 3 yıl önce

Tarımsal üretimi salt ekonomik bir faaliyet olarak görmek büyük bir yanılgıdır. Üstelik bir de konunun, ekolojik dengenin korunması, insan topluluklarının sürdürülebilir gelişiminin sağlanması, su ve toprak kaynaklarını bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçları karşılayabilecek en akılcı bir şekilde kullanılması boyutlarını da ele alırsak, sırf ticari güdülerle tarımsal üretim yapmak anlamsız kalıyor.rnrnİşte bu nedenle, yöresel ürünleri, yöresel lezzetleri, yöresel üretim koşullarını, yöresel üretim yöntemlerini korumak, sahip çıkmak, sürdürmek büyük önem arz ediyor. Coğrafi İşaretleme, yöresel ürünlerin korunması, tanımlanması, tanıtılması anlamında oldukça önemli bir amaç/araç olarak adlandırılabilir. rnKaynak: www.apelasyon.com