MANİSA ULUSLARARASI BU SEMPOZYUMA EV SAHİBİ OLDU

Her alandaki yükseliş ivmesini sürdüren, toplumun daima bir adım önünde ve örnek olması gerektiğinin bilinciyle düzenlenen bilimsel ve kültürel etkinlikleri ile adından söz ettiren Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 21-24 Ekim 2015 tarihleri arasında “Uluslararası XIX. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu”na ev sahipliği yapıyor.

MANİSA ULUSLARARASI BU SEMPOZYUMA EV SAHİBİ OLDU

Sempozyumun açılış töreni, 21 Ekim 2015 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rektör Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ, Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Akif ÖZER, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer TEPEKAYA, Türk Tarih Kurumu temsilcileri Yrd. Doç. Dr. Rüstem BOZER ve Uğur ÇELİK, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail MARAŞ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa MIYNAT, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver ATİK, Rektör Danışmanı Doç. Dr. M. Ali ÇİPİOĞLU, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim SUDAK, sempozyum bilim ve düzenleme kurulu üyeleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

20 OTURUMDA 103 BİLDİRİ SUNULACAK

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ceren ÜNAL, “Sanat Tarihi alanında yapılan yeni araştırmaların tanıtılması ve tartışılmasının yanı sıra akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarının sağlanması amacıyla düzenlenen; Sanat Tarihi alanında çok önemli akademisyenlerin bir araya geldiği, “Uluslararası XIX. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nda Sanat Tarihi, Ortaçağ ve Sonrası Kazı ve Araştırmaları, Kültürel Miras ve Korunması, Arkeolojik Alan Yönetimi, Arkeometri, Restorasyon ve Müzecilik, Metodoloji ve Terminoloji alanlarında 27 oturumda 103 bildiri sunulacak.

KAZI ÇALIŞMALARI ANLATILACAK 

Sempozyum boyunca; Türk ve İslam Sanatı, Bizans Sanatı, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanlarında yapılan özgün çalışmaların yanı sıra kazı ve yüzey araştırmaları tüm yönleri ile ele alınacak. “Arkeolojik Tanıkları ile Selçuklu Saray Kültürü”, “Bizans ve Osmanlı Cam Sanatı”, “16. Yüzyıl Avrupa Resimlerinde Ebru”, “17. Yüzyıl Hollanda Sanatı”, “Müze Eğitimi ve Ülkemizin İlk Radyo Müzesi” gibi çok farklı konuların aktarılacağı ilgi çekici bildiriler sunulacak. Beçin Kalesi Kazısı, Kuşadası-Kadıkalesi Kazısı, Divriği Ulu Camisi Doğu Cephesi Kazısı, Kemah Kalesi Kazısı, Hoşap Kalesi Kazısı, Andriake Kazısı, Sinop Balatlar Kilise Kazısı, Ayasuluk Kazısı, Amorium Kazısı, Smyrna Kazısı, Smyrna Agorası Kazısı, Ödemiş/Beydağ Kale Kazısı olmak üzere ülkemizin farklı bölgelerinde sürdürülen, buluntularıyla ve mimari yapılarıyla ait oldukları dönemin önemini yansıtan kazı çalışmaları anlatılacak.

AMAÇ, GELECEK NESİLLERE AKTARMAK 

Tarihi ve kültürel miras konularında bilinçlenmek, tarihi eserlere ve kültürel değerlere sahip çıkmak, onları korumak, bakıma ve onarıma muhtaç olan tarihi eserleri onarmak, yok olmaya yüz tutmuş olan kültürel değerleri derlemek, kaydetmek, yaşatmak, canlı tutmak ve toplum değerlerini gelecek nesiller aktarmak, bu yolla geçmiş ve gelecek arasında bir köprü oluşturmak sempozyumun asıl hedefleridir. Ortaçağ Türk ve İslam Dönemi olmak üzere, sanat tarihi alanında yapılan ulusal ve uluslararası çalışmaları paylaşmak, tartışma ortamına sunmak ve alanda yapılacak çalışmalara dair ortak bir çalışma dili oluşturmak sempozyumun bilimsel ortama vereceği en önemli değerdir.

İŞTE SEMPOZYUM ETKİNLİKLERİ 

Sempozyumun son günü, oturumların tamamlanmasının ardından; “Sanat Tarihi Çalışmaları, Araştırmaları ve Kazılarının Uluslararası Düzeyde Sunumları, Tanıtımları ve İşbirliği” konulu iki aşamadan oluşan bir panel düzenlenecek. Sempozyum, değerlendirme ve kapanış konuşmalarıyla son bulacak. Manisa’nın saygın işadamlarından Sayın İsmail AKÇURA’nın çok değerli katkıları ile bu gece Antakya Medeniyetler Korosu Konseri’, yarın ressam Sayın Yakup HAYRO’nun resim sergisi, son günde ise Şehzadeler Belediyesi’nin değerli katkılarıyla Manisa merkezinde yer alan Türk-İslam Eserleri gezisi gerçekleştirilecek"” diye konuştu.

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURULACAK 

Rektör Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ yaptığı konuşmada, Son yıllarda ülkemizde bu alana ilişkin kazı ve yüzey araştırmalarının hızlandığını, hatta bu araştırmaların yalnız Anadolu sınırları içinde kalmayıp; Kırım, Kırgızistan, Kazakistan gibi Ortaçağ Türk kültürünün yaygın olduğu geniş bir coğrafyada gerçekleştirildiğini dile getirerek, “Sempozyum, Ortaçağ, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi taşınmaz ve taşınabilir kültür varlıklarını bilimsel yöntemlerle araştırmak ve bu araştırmaları yayınlarla ulusal ve uluslararası bilim dünyasına tanıtmak amacıyla planlanmıştır. Ayrıca bir kısmı ayakta, bir kısmı tarihin ve toprağın derinliklerine gömülmüş olan kültür mirasımızı bilimsel kriterlerle incelemek, bunları genç nesillere aktarmak ve tarihi eserlerimize karşı koruma içeren bilinç oluşturmak da bu sempozyumun amaçları arasındadır. Kazılarda ortaya çıkarılan mimari unsurlar ya da çeşitli objeler, sanat eseri olmalarının yanında geçmiş ile bugünü buluşturan somut verilerdir. Sanat Tarihi, bu somut verilerden hareketle, yarınımızı aydınlatmaya çalışan önemli bir bilim dalı olarak elde ettiği verileri düzenlenecek olan sempozyum sayesinde paylaşma olanağı bulmaktadır. Bu anlamda, üniversitemizde yapılacak olan sempozyum, geçmiş, günümüz ve gelecek arasında köprü oluşturmaktadır.

Sempozyumda; Ortaçağ ve Türk Dönemi kazılarında elde edilen verilerin sunulması, Sanat Tarihi alanında yapılan yeni araştırmaların tanıtılması ve tartışılmasının yanı sıra akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Böyle bir organizasyona Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz.

Sempozyumların düzenlenmesi emek ve titizlik ister. Bu sempozyumun düzenlenmesindeki gayretleri nedeniyle başta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Muzaffer TEPEKAYA olmak üzere, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail MARAŞ’a Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ceren ÜNAL ve Bölümdeki diğer arkadaşlara Düzenleme ve Bilim Kurulu Üyelerine, destekleriyle bize güç veren Türk Tarih Kurumuna Şehzadeler Belediyesine ve Sayın İsmail AKÇURA’ya teşekkür ediyorum. Sempozyumun başarılı ve verimli geçmesi dilek ve temennisiyle, siz değerli bilim insanlarını ve misafirlerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

BU SEMPOZYUMLAR BİZE UMUT OLUYOR 

Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ ise, “Manisa bugünkü sempozyumun konusuyla çok uyuşan bir yer ve binlerce yıllık bir tarihi mirasa sahip. MÖ 2000 – 3000’lere, hatta belki daha eski tarihlere ulaşan ve tarih boyunca sürekli yerleşimlere konu olmuş; beyliklerin, devletlerin imparatorlukların kurulduğu, yaşadığı, eserler verdiği ve tarih sahnesini terk ettiği ve eserler bıraktığı bir şehir. Bu coğrafyada kalan tarihi eserler gerçekten çok anlamlı. Yapılan kazıların mutlaka sürdürülmesi, tarihi eserlerin belli bir mantık çerçevesinde ortaya çıkarılması ve insanlara sunulması gerekiyor. Mevcut tarihi varlıklarımızın bize sağlayacağı turizm potansiyelinin çok azına ulaşmış bir şehiriz. İstenilen potansiyele ulaşmak için çalışmalarımız var. Bu tip sempozyumlar, toplantılar ve kazılar bize umut oluyor, ışık oluyor ve yolumuzu açıyor” dedi.

Sempozyum, Muradiye Yerleşkesi Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde yapılacak paralel oturumlar ile 24 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.