MANİSA TSO’NUN 2014 BÜTÇESİ 7 MİLYON TL

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayati Dolman başkanlığında gerçekleşen toplantıda odanın 7 milyon TL olan 2014 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

MANİSA TSO’NUN 2014 BÜTÇESİ 7 MİLYON TL

Bütçe görüşmeleri öncesinde faaliyet raporu maddesinde söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, 2013 yılının son toplantısının hayırlı olmasını temennisi ile başladığı konuşmasında 2013 yılında odanın yapmış olduğu öne çıkan faaliyetlere ve ülkemizde yaşanan son gelişmelere değindi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi bu gün gündemimiz yoğun bütçemizi görüşeceğiz.  Hem sözü kısa tutmak için, hem de sizlere dağıtılmış olan raporumuzda yer vermiş olduğumuz için ekonomik verilere buradan tekrar değinmemeyi uygun görüyorum. Kısaca 2013 yılının bir özetini yapmak istiyorum. 2013 yılının Mart ayında il düzeyinde oda seçimlerimizi yapacaktık, ama 3 aylık bir erteleme ile Haziran ayı başında oda seçimlerimizi gerçekleştirdik. Huzur için de seçimlerimizi gerçekleştirdikten sonra Genel kurula gittik. Genel kurula giderken tabiî ki Manisa ile ilgili ve bizi bugüne kadar başarıyla temsil etmiş olan değerli başkanımız Bülent beyle ilgili beklentilerimiz vardı. Ancak hepinizin yakinen bildiği gibi bu dilek gerçekleşmedi, kendisinin ondan sonra da ifade ettiği gibi burada kaybeden şahsı değil, Manisa oldu. Bu görevin Manisa’dan alınmış olması hepimizi fazlasıyla üzdü. Dileğimiz oydu ki, eğer başkanımız bu göreve uygun görünmüyorsa yine Manisa’dan yerine bir başkasının görevlendirilmesini hepimiz arzu ediyor idik. Bu da olmadı. Ancak bunda da bir hayır vardır dedik. Böylelikle bizim için Ağustos ayı sevinçli değildi. Daha sonra yaklaşık 10 yıllık çalışmanın ürünü olan BALO’nun açılışı 2013’e rastladı. Bu işte büyük mimar, zamanında bölge yönetimindeyken değerli başkan Bülent Koşmaz ve onun asistanlığını yapan Tamer Balatlı kardeşlerimizin önderliğinde gerçekleşen, hepinizin de bu işin içinde emeği bulunan gerek Manisa için, gerek ülkemiz için yüz akı bir faaliyet denilen BALO projesi gerçekleşti. Onun burada açılışı yapıldı. Bu da 2013 yılında göğsümüzü kabartan önemli bir gelişme olarak hafızalarda kalacak. Bunu bir başka önemli çalışmamız ve teşebbüsümüz binamızın inşaatının tamamlanması ile ilgiliydi. Bu önümüzdeki ay itibariyle hizmet binamızın teslimi gerçekleşecek. Arkadaki yurt binası olarak inşa edilen bina ise Mart ayı sonu veya Nisan ayı başı itibariyle teslimi yapılacak. Böylelikle Manisa’mıza gerek alt yapısı ile gerek estetik görünümüyle Manisa’mıza önemli ve güzel bir eser kazandıracağımıza ümit ediyorum. Arkadaki binamızın da Manisa’da şiddetle ihtiyaç duyulan yurt binamızın da Manisa’mıza önemli artılar getireceğini tahmin ediyorum. Yine uzun süredir çalışmasını sürdürdüğümüz odamızın tarihçesinin basım aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bu bilimsel nitelikte diyebileceğimizin çalışmamızı yeni yılın ilk ayında dağıtımına başlayacağız.”

YÜRÜTME İLE YARGI ARASINDA ÇATIŞMA VAR

Yeni bir yıla girerken içinde bulunduğumuz endişelerden de bahsetmek ihtiyacı içerisinde olduğunu sözlerine ekleyen Coşkun, “Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine başlatılan 17 Aralık operasyonu, ardından gelen ikinci dalga, yürütme ve yargı arasındaki anayasal kuvvet çatışması  ile  euro ve dolar kurları tarihi rakamlara ulaştı. Hem özel sektör hem de kamunun  borcu  kağıt üzerindeki kur farkından 51 milyar lira arttı. Kur geri dönmezse maliyetlerin çok daha yüksek olacağından endişe ediyoruz.  Özellikle dövizle hammadde alan, mamul alan üyelerimiz adına bu endişeyi taşıyoruz. Enerji fiyatlarında önümüzdeki yıl meydana gelebilecek artışlardan endişe ediyoruz. Bu zarar tamamen iç politikada yaşanan gelişmelerden ötürü kaynaklanmaktadır. Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta  küresel piyasaların büyük  bir bölümü noel tatilindeydi ve işlem yapılmadı. Küresel bazda bir dalgalanma ile değil, kendi kendimize  bu büyük zararı biz verdik.  Kaybeden Türkiye oldu. Maalesef kayıplarımız sadece yaşadıklarımız değil,  önümüzdeki dönemde de kayıplarımızın olacağı açık. Üstelik seçim atmosferinin getireceği kısır döngü de bunu tetikleyecek. Bakın merkez bankasının yaptığı ankete göre, 2014 yılı Nisan ayına kadar sanayicinin 4'te 3’ü  yeni yatırım yapmayı düşünmüyor. 2014 yılında üretici elinde olanı korumayı başarı olarak  görüyor. Büyük çoğunluk defansif pozisyona geçecek,  geçti bile. Böyle bir ortam daha az büyüme, daha az ticaret dolayısı ile daha çok işsizlik demek olacak. Yaşanabilecek faiz artışları piyasadan parayı çekecek. Hazine müsteşarlığı verilerine göre ülkemizin toplam 367 milyar dolarlık dış borcu bulunuyor.  Bunun 125 milyar doları kısa,  241 milyar doları ise 1 yıldan daha uzun vadeli. Doların yükselmesi bu borçları Türk lirası bazında yüzde 7 arttırarak 742 milyar liradan 793 milyar TL‘ye çıkardı. Bir haftada Türkiye’yi 51.4 milyar lira daha fazla borçlu hale getirdi. Bunun mutlaka bir faturası olacak, borsadaki kayıplara değinmek dahi istemiyorum. Buradan tüm siyasi parti yönetimlerine şu mesajı vermek istiyorum. İş alemi yaşanan bu durumlardan tedirgin. Önümüzdeki seçim atmosferini aklı selimle, kontrol edilebilir bir çerçeve içinde yaşayalım. Ülkemizi kaos ortamına sokmayalım, dönen çarkları kırmayalım. Seçimlerde kim, hangi parti kazanırsa kazansın ama kaybeden Türkiye olmasın diyor, yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

Faaliyet raporunun oylanmasının ardından gündem maddeleri arasında yer alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası 2014 yılı bütçesi görüşüldü. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 7 milyon TL bütçesi görüşmelerin ardından oy birliği ile kabul edildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.